ورود

آبشارهای آنتالیا

اگر به دنبال خنک شدن در آب های سرد آنتالیا مخصوصا در هوای گرم این شهرهستید، گزینه های مختلفی برای شما وجود دارد. آنتالیا با داشتن تعداد بیشماری سواحل طبیعی، شهرهای باستانی، دشت های خنک و جنگل های مملو از عطر درختان کاج، پر از شگفتی است.

شهر زیبای آنتالیا مانند تمام شهر های دیگر ترکیه از پتانسیل گردشگری بالایی برخوردار است و علاوه بر آبشار های کوچک و بزرگی چون آبشار ماناوگات و یا آبشار زیبای کورشونلو، دارای جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیاری است که زمینه را برای حضور گردشگران از شهرهای مختلف دنیا فراهم آورده است تا در طبیعت بکر این شهر لحظات خوشی را تجربه کنند.


آبشارهای منطقه گِبیز


آبشارهای موجود در دهکده «کوزان (Kozan)» در منطقه «گِبیز (Gebiz)» و «حوضچه شاه»، یکی از زیباترین تجربه های سفر به آنتالیا می باشد. آبشارهای «اوچان سو» در 65 کیلومتری آنتالیا، «حوضچه پادشاه» واقع در بالای آن و دریاچه هایی که می توان در آنها شنا کرد، گزینه مناسبی برای دوستداران طبیعت است. آبشارهای واقع در ارتفاع 400 متری سطح دریا که از آب برف ها تغذیه می کنند، در فصل های تابستان-بهار خروشان بوده و با نام های «یوکاری اوچانسو (اوچان 1)»، و «آشاعی اوچانسو (اوچان 2)»، شناخته می شوند.


روستای کوزان


پس از عزیمت از آنتالیا و عبور از منطقه «گِبیز» از طریق جاده های پر از مزارع جنگلی و گندم، به روستای «کوزان» می رسید. این روستا که منزلگاه «سلیمان هوجا (سلیمان گول)» نیز است، به لطف تلاش 11 ساله وی پس از بازنشستگی در معرفی شهر باستانی «پدنلیسوس (Pednelissos)»، وی موفق شد نه تنها آن را در آنتالیا بلکه در جهان زبان زد کند. یکی از اقدامات سلیمان گول در این راستا، فراهم آوردن امکان اقامت در خانه های ییلاقی و خوردن و آشامیدن در رستوران ها برای مسافران در «پدنلیسوس» و راهنمایی مهمان هایش در این منطقه بوده است. در خانه های ییلاقی که اطراف آنها فضای باز وجود دارد، مسافران می توانند هنگام خواب با تماشای منظره شبانه، حس حضور در میان ستاره ها را تجربه نمایند. همچنین، وجود غذاهای تهیه شده از دل طبیعت در رستوران پدنلیسوس بویژه صبحانه و نیز بازدید از «استخر شاه (Kralın Havuzu)» و آبشارها، خاطره هایی به یادماندنی برای تمامی گردشگران خواهد بود.


شهر باستانی پدنلیسوس


در فاصله 1 کیلومتری از دهکده «کوزان»، یک شهر باستانی به نام «پدنلیسوس» بر روی تپه «بودروم کایا» قرار دارد که دارای: معابد، حمام ها، نقوش برجسته آلاباسترون (نوعی ظروف قدیمی)، و بقایای سایر بناهای تاریخی می باشد. این شهرک برای اولین بار در سال 1914 توسط محققان ایتالیایی کشف گردیده، به عنوان «شهر باستانی احتمالی پدنلیسوس» به جهان معرفی شد.


رفتن به حوضچه شاه و آبشار یوکاری اوچانسوی


معمولا گردشگران ترجیح می دهند گشت و گذار در «آشاعی اوچانسو» را با خودروهای که دسترسی را آسان تر می کند، انجام دهند؛ اما بهتر است تجربه عبور از مسیرهای جنگلی و کشف آنها را از دست ندهید. بعد از صرف غذا در رستوران و یک پیاده روی نیم ساعته در جنگل، شما می توان به «حوضچه شاه» برسید که اهالی روستا کاملا نام مناسبی به آن داده اند. این حوضچه در بین درختان کاج و درون گودالی که توسط رسوبات آهکی ایجاد شده، قرار دارد و در بخش بالای«یوکاری اوچانسو (اوچان 1)»، است. این حوضچه که دارای آبی سرد و یخ است، منظره دشت وسیع آنتالیا را از استخر روباز در چشم انداز خود دارد. از سمت دیگر این مکان نیز، پرتگاهی که آبشار در آن جاری است در کنار رایحه هایی چون: کاج، زغال اخته، خرنوب و آویشن، شما را به آبشار 70 متری «یوکاری اوچانسو (اوچان 1)»، و استخر آن به عرض 20 متر می رساند.


آبشار آشاعی اوچانسوی


در 2.5 کیلومتری و پایین تر از آبشار اول، آبشار دیگری به نام «آشاعی اوچانسو (اوچان 2)»، قرار دارد. این آبشار ارتفاعی بالغ بر 60 متر دارد، روبروی آن یک حوضچه بزرگ و در کنار آن رستورانی واقع می باشد. این آبشار که دسترسی به آن با وسیله نقلیه به راحتی ممکن است، اغلب گردشگران زیادی در اطراف آن دیده می شود. جالب است بدانید آبشارهای یوکاری و آشاعی اوچانسو واقع در جاده «سنت پائولوس (سنت پل)»، به عنوان مسیر زیارتی مسیحیان بوده و این مسیر از «پِرگه» در بخش «آکسو» آغاز و در «سوتچولر» در «اسپارتا» پایان می یابد. فعالیت هایی از قبیل: کوه نوردی، آفرود و سافاری با جیپ در منطقه جنگلی اطراف آبشارهای پوشیده با درختان کاج و صندل، امکان پذیر است.


دسترسی به کوزان


دهکده «کوزان» که دو آبشار ذکر شده در بالا در آن قرار گرفته اند، 65 کیلومتر از مرکز آنتالیا فاصله دارد. برای رسیدن به این روستا، تنها کافی است جاده کمربندی را دنبال و پس از عبور از مسیر فرودگاه آنتالیا و آکسو، با مشاهده تابلوی «عبدالرحمانلار-گبیز (Abdurrahmanlar-Gebiz)» به سمت چپ بپیچید؛ پس از گذر از منطقه «گِبیز»، از روستای «آکچاپینار (Akçapınar)» و «حاجی عثمانلار (Hacı Osmanlar)»، نهایتا به دهکده «کوزان» خواهید رسید. اگر جاده واقع در مسیر مدرسه ابتدایی قدیمی دهکده کوزان را نیز دنبال کنید، به رستوران «پدنلیسوس» در این روستا می رسید. مسیر دسترسی به روستای کوزان آسفالت بوده و برای اقامت نیز می توانید در خانه های ییلاقی رستوران پدنلیسوس، بمانید.


تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

منبع: https://gezimanya.com/GeziNotlari/kozanda-kralin-havuzundan-akan-buz-gibi-selaleler

logo-samandehi