ورود

راهنمای خرید خودرو در ترکیه

باتوجه به سرمایه گذاری ها و پیشرفت های ترکیه در امر خودروسازی، این کشور توانسته سهم ارزشمندی در بازارهای داخلی و خارجی بدست آورد. همین رشد باعث شده قوانین جدیدی در خرید و فروش خودروهای نو و دست دوم ترکیه اعمال شود تا مانع از هرگونه سوء استفاده و مشکلی کند.

بازار خودرو در ترکیه، بازاری رو به رشد است که امکان خرید و فروش آسان انواع مختلف و متنوع خودروهای جدید و دسته دوم را از طریق: نمایندگی ها، بازار خودرو، نمایشگاه، دلالان، وب سایت ها و تبلیغات طبقه بندی شده روزنامه ها و نیز بصورت سنتی، فراهم می سازد. در چنین شرایطی، خرید ماشین در ترکیه، هزینه خرید خودرو و قیمت خودروها در این کشور، از جمله مواردی هستند که باید از آنها اطلاع داشت. اما پیش از هر چیز، بهتر است در مورد نحوه دریافت گواهینامه ترکیه و اهمیت آن، اطلاعاتی بدست آورید که در زیر به آن اشاره کرده ایم.


دریافت گواهینامه در ترکیه


شاید برخی گردشگران یا مسافران بخواهند در ترکیه از خودروی شخصی یا اجاره ای استفاده کنند تا به راحتی به هرجا که می خو.اهند، بروند. از آنجا دریافت گواهینامه رانندگی در ترکیه (Sürücü Belgesi)، مدرکی بسیار مهم و ارزشمند است، لذا مطابق قوانین، حداقل سن مجاز برای دریافت گواهینامه ماشین، 18 سال و برای موتورسیکلت، 17 سال، می باشد. در ترکیه «وزارت ملی آموزش» مسئول برگزاری امتحان رانندگی و «شورای امنیت ملی» نیز مسئول صدور گواهینامه رانندگی در ترکیه است؛ همچنین، همانند سایر کشورهای جهان، امتحان رانندگی در ترکیه شامل امتحان عملی و بخش تئوری بوده که قبولی در هر دوی آنها اجباری است.

بر همین اساس، حتی اگر ساکن ترکیه نبوده و به عنوان گردشگر ایرانی قصد سفر به ترکیه را دارید و می خواهید با اجاره ماشین در این کشور تردد کنید، بهتر است از قبل نسبت به گواهینامه های معتبر در ترکیه اطلاعات لازم را بدست آورید.


نحوه خرید خودروی تازه و نو و مراحل ثبت آن


در ترکیه خرید ماشین تازه و نو امری بسیار ساده با مراحلی مشخص می باشد. برای این منظور و پس از انتخای قطعی وسیله نقلیه موردنظر، فروشنده با معرفی «نماینده راهنمایی و رانندگیِ» خود (Trafik Takipçisi)، که متخصص در انجام مراحل ثبت خودرو و اقدامات لازم در ترکیه است، خریدار را برای ادامه مراحل خرید، راهنمایی می کند (نماینده راهنمایی و رانندگی، فردی است که تخصص و حرفه اش انجام کلیه مراحل تشریفاتی جهت خرید و ثبت قانونی خودرو می باشد).

برای آنکه این نماینده بتواند به وکالت از خریدار اقدامات لازم را انجام دهد، لازم است خریدار خارجی همراه با مترجم قسم خورده به دفتر اسناد رسمی رفته و در رابطه با انجام مراحل قانونی خرید و ثبت خودرو، چنین وکالتی به وی بدهد. برای این منظور، ارائه ترجمه معتبر گذرنامه خریدار خارجی ضروری است. روش دیگر، همراهی با Takipçi در اداره راهنمایی و رانندگی ترکیه و امضای حضوری برای ثبت درخواست ثبت نام ماشین یا موتورسیکلت می باشد که روشی ارزان ولی پرزحمت است.


با توجه به مشابه بودن روند ثبت و همچنین مدارك مورد نياز برای خرید ماشین تازه برای خودِ ترکیه ای ها و یک تبعه خارجی، اما شماره پلاکی که برای ماشین اتباع خارجی ارائه می شود، با گروه MA/MZ صادر می گردد. به طور کلی، بهتر است هنگام خرید خودرو های نو، به فروشنده اجازه دهید تا نماینده وی، کلیه مراحل «تهیه اسناد لازم و ثبت خرید خودرو در ترکیه» را به دلیل آشنایی کامل به روند این جریان، برای شما انجام دهد. این اقدامات که حتما باید طی سه ماه از تاریخ خرید در اداره راهنمایی و رانندگی (Traffic Registration Offices)، صورت بگیرد، نیازمند ارائه مدارک زیر می باشد:

  • سند فروشِ دریافت شده از دفتر اسناد رسمی (Noter Satış Senedi)
  • فاکتور فروش (Fatura)
  • مجوز تردد در بزرگراه ها (سندی فنی) (Karayolu Uygunluk Belgesi)
  • رسید مالیات ویژه اقلام مصرفی (ÖTV Makbuzu – Özel Tüketim Vergisi)
  • بیمه اجباری موتور (Zorunlu Motor Sigortas?)


نحوه خرید خودروی دست دوم و مراحل ثبت آن


در ترکیه برخلاف اکثر کشورهای اروپایی که خرید و فروش وسیله نقلیه دست دوم به دور از تشریفات زیاد اداری انجام می گیرد، مراحل مربوط به این قبیل معاملات، صرفا در دفاتر اسناد رسمی برگزار می شود. پیش از هرچیز، لازم است فروشنده از امکان ثبت وسیله نقلیه مورد معامله در سیستم ویژه فروش، مطمئن شده و در صورت عدم وجود جریمه یا اقساط به تعویق افتاده مالیات (مربوط به وسیله نقلیه در هر موعد 6 ماه)، سپس خریدار را ملاقات نماید. در ادامه، مواردی که باید به آنها نیز توجه داشت، عبارتند از:

  • پرداخت هزینه ای تحت عنوان «مالیات تراکنش» به دفترخانه
  • حضور یک مترجم قسم خورده همراه خریدار خارجی در تمامی مراحل معامله و خرید ماشین، موتورسیکلت یا سایر وسایل نقلیه


خرید خودرو تازه یا دست دوم توسط اتباع خارجی


در ترکیه، کلیه اتباع خارجی که دارای مجوز اقامت معتبر بوده و به طور رسمی در ترکیه زندگی می کنند، می توانند اقدام به خرید و ثبت وسیله نقلیه موتوری برای خود کنند (که شامل قایق تفریحی خصوصی نیز می شود؛ هرچند آن مسئله ای جداگانه است). بر این اساس، باید هم خریدار و هم فروشنده، دارای آدرس ثبت شده در ترکیه که از طریق e-Devlet یا اداره کل جمعیت در منطقه خود (ثبت احوال)، قابل بررسی است، باشند. توجه داشته باشید که ثبت ماشین خریداری یا مورد فروش، حتما باید در اداره راهنمایی و رانندگی ناحیه ای که تبعه خارجی در آن ساکن می باشد، انجام شود؛ همچنین، حق استفاده از این وسیله نقلیه، محدود به مالک، همسر و فرزندان خریدار جدید خواهد بود.


توجه داشته باشید تا ارسال مدارک جدید مالکیت خودرو از طریق پست، دفتر اسناد رسمی اوراقی را مبنی بر مالکیت موقتی را برای مالک جدید (تبعه خارجی)، جهت تردد صادر خواهد می کند. پس از آن، درصورتی که مالک جدید (تبعه خارجی)، قصد داشته باشد شخصا تمامی مراحل ثبت خودرو را به انجام برساند، تا 30 روز پس از خرید ماشین دست دوم فرصت اقدام دارد. این کار می بایست در اداره راهنمایی و رانندگی ترکیه (Trafik Şubesi)، منطقه (İlçe)، یا استان (İl)، صورت بگیرد. مدارک لازم برای این کار عبارتند از: گذرنامه، ترجمه گذرنامه، اوراق موقت دریافتی از دفتر اسناد رسمی و نیز مجوز اقامت خود؛ در ادامه نیز، می بایست به مرکز تعویض پلاک (Chamber of Drivers – Şoförler Odası)، مراجعه و پس از پرداخت هزینه ها، در آخرین مرحله بیمه نامه اجباری تردد را پیش از دریافت اوراق خودرو/موتور خود، خریداری نمایید.


وسایل نقلیه معاف از مالیات برای اتباع خارجی


آن دسته از اتباع خارجی که قانونا و بصورت معتبر درحال زندگی در ترکیه می باشند، اجاره خرید وسیله نقلیه ای که معاف از مالیات می باشد را دارا هستند؛ شرایط استفاده از این امتیاز عبارتند از: خرید ماشین تازه از نمایندگی در ترکیه، خرید خودروی معاف از مالیاتِ دست دوم از یک تبعه خارجی دیگر، یا به همراه آوردن خودروی شخصی با خود به کشور. لذا، قائل شدن چنین استثناهای مالیاتی درخصوص خودرو، به معنی اجازه اتباع خارجی برای خرید خودرو تازه را از نمایندگی های مجاز، بدون پرداخت مالیات ویژه اقلام مصرفی یا مالیات بر ارزش افزوده (Katma Değer Vergisi، KDV)، است که صرفا هنگام انتقال سند به اتباع خارجی دیگر معتبر و امکان پذیر است.

این مزیت که صرفا برای دارندگان مجوز اقامت و فقط برای خرید یک ماشین قابل اجراست (به استثنای کارکنان سفارت و اعضای ناتو، که ممکن است برای همسرانشان خودرویی خریداری کنند)، امکان استفاده از چنین خودروهایی را اعضای خانواده فرد خریدار نیز می دهد. از این رو، شهروندان ترکیه ای امکان خرید و استفاده از چنین مزایایی را ندارند؛ همچنین، توجه داشته باشید که با وجود معافیت های مالیاتی برای چنین خودروهای، آنها نیز ملزم به پرداخت مالیات سالانه برای جاده (Bandrol)، می باشند.


خرید خودروهای پلاک آبی یا معاف از مالیات


ماشین های معاف از مالیات یا پلاک آبی (Mavi Plaka)، که دارای پلاکی با نشان «MA/MZ» می باشند، معرف مالکیت چنین خودروهایی توسط یک تبعه خارجیِ مقیم ترکیه است. ثبت این خودروها که در مجوزی تحت عنوان «مجوز آبی» انجام و مدت اعتبارشان تا پایان اعتبار مجوز اقامت یا کار مالک خودرو می باشد، در صورت عدم تمدید مجوز، مشمول جریمه هایی با درنظر گرفتن ضرایبی از مالیات های گمرکی همراه خواهد بود. چنینی خودروهایی صرفا قابل استفاده برای: تبعه خارجی بازنشستگان، تبعه خارجی کارمندان، با مجوز کار در ترکیه، اساتید و دانشجویان خارجی (به استثنای دانشجویان کلاس زبان)، کارکنان خارجی ناتو و کارشناسانی که برای ماموریت های بین المللی یا اتحادیه اروپا کار می کنند، کارمندان خارجی شبکه های خبری مستقر در ترکیه (غیر ساکن)، و دارندگان کارت شناسایی وزارت امور خارجه، می باشد.


خرید این قبیل خودروها (دست دوم)، از یک تبعه خارجی فقط در کنسولگری فرد فروشنده امکان پذیر بوده و معاملات آنها فقط از طریق شرکت های متخصص انجام می گیرد. مدارک مورد نیاز هنگام خرید ماشین های معاف از مالیات عبارتند از: گذرنامه با مجوز کار/اقامت، سند صادره از دفتر اسناد رسمی، کلیه اسناد خودرو، رسید پرداخت های مالیاتی.


سایر موارد


هنگام نهایی شدن معامله وسیله نقلیه موتوری بین دو شهروند ترکیه، کلیه مراحل ثبت خودرو بصورت خودکار و توسط دفتر اسناد رسمی انجام گرفته و مدارک مربوط به اداره راهنمایی و رانندگی منطقه، ارسال و مالک جدید، مدارک مالکیت جدید خودرو را بوسیله پست دریافت می کند. اما این روند برای خریداران خارجی آسان نبوده و صرف نظر از اینکه خودرو مورد معامله قرار است در همان منطقه اداره راهنمایی و رانندگی تردد داشته باشد یا به منطقه دیگری انتقال یابد، ملزم به دریافت شماره پلاک خواهد بود.

این موضوع بدان جهت می باشد که وسایل نقلیه موتوری به ثبت رسیده به نام یک تبعه خارجی، دارای شماره پلاکی متفاوت از خودروهای متعلق به اتباع ترکیه ای، می باشد. در همین چارچوب، بر روی پلاک های صادر شده علاوه بر کد استان، ترکیبی از حرف «M» (MA، MB، MC و غیره)، که ویژگی متمایز کننده وسیله نقلیه اتباع خارجی است، درج می گردد.

نکته: هنگام فروش وسیله نقلیه موتوری توسط یک تبعه خارجی به یک تبعه ترکیه ای، می بایست پلاک ها به دفتر اسناد رسمی تحویل داده شوند. در حالی که دراختیار داشتن مجوز اقامت معتبر برای خرید وسیله نقلیه موتوری امری ضروری است، هنگام فروش، صرفا شماره شناسنامه تبعه خارجی (ID number – Yabancı Kimlik Numarası)، کفایت کرده و اجباری به داشتن مجوز اقامت معتبر نیست.


سخن آخر


همانگونه که مشاهده کردید، خرید ماشین در ترکیه، دریافت گواهینامه ترکیه، هزینه خرید خودرو در ترکیه و قیمت ماشین در این کشور، صرف نظر از اینکه آیا شما شهروند ترکیه هستید یا به عنوان یک تبعه خارجی با اجازه اقامت معتبر هستید، روندی ساده و تقریبا مشابه دارد. قیمت خودرو در ترکیه نیز تا حد زیادی به مدل، میزان سلامت ماشین، نوع کاربری، سال ساخت، امکانات خودرو و ...، بستگی دارد و اگر شما به دنبال مناسب ترین قیمت برای خرید ماشین در ترکیه هستید، مطمئن باشید جستجوی شما زمان زیادی نخواهد گرفت.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

logo-samandehi