ورود

آشنایی با شهر کارس ترکیه

کارس در شمال ترکیه که منطقه ای سردسیر نیز می باشد، از جمله مناطقی است که دارای بیشترین تعداد مجسمه می باشد. این شهر که خورشید هر روز صبح، نخست در آن شهر طلوع کرده و اولین برف سال نیز در آن می بارد، کوه های پوشیده از برفش آن را به یکی از مراکز گردشگری زمستانی در ترکیه تبدیل کرده است.

کارس (Kara)، در منطقه آناتولی شرقی و در شمال شرق ترکیه، در استانی به همین نام قرار دارد. این منطقه که دارای یکی از مهمترین مراکز گردشگری زمستانی با نام «ساری کامیش (Sarıkamış)» در کشور می باشد، از قدیمی ترین سکونتگاه ها در طول تاریخ است. استان کارس از قدیمی ترین استان های ترکیه بوده و دارای نامی اصیل و رد پای یکی از قدیمی ترین فرهنگ های جهان می باشد. شهرهای «ایغدیر»، «آعری»، «آرداهان» و «ارزوروم» از جمله همسایه های این شهر هستند. کارس با جمعیتی بالغ بر 100 هزار نفر، مرتفع ترین مرکز استان در این کشور است که می توان این شهر را یکی از مکان های گردشگری ترکیه در فصل زمستان نام برد.


بهترین زمان برای رفتن به کارس


شهر کارس دارای زمستان های بسیار طولانی و سرد بوده و تابستان های آن با وجود هوای ملایم تر، در کل شهر خنک می باشد. این شهر که بیشتر برای گذراندن تعطیلات زمستانی، مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است، بهترین راه دسترسی به آن، سوار شدن به قطار «Doğu Ekspresi» می باشد؛ چراکه به این طریق، شما می توانید از دیدن مناظر زیبای اطراف بویژه در ماه های: فوریه، مارس و آوریل، لذت بسیاری ببرید. معمولا توصیه می شود برای گذراندن تعطیلات زمستانی، حتما ماه های ژانویه و فوریه را به دلیل تراکم بالای برف و امکان انجام انواع ورزش های زمستانی، انتخاب کنید. طبیعت کارس در فصول بهار و تابستان به بافتی مملو از رنگ های قرمز و خاکستری مزین شده که شبیه هیچ یک از مناظر کوهستانی در اروپا نیست.


حمل و نقل درون شهری در شهر کارس


همانند اکثر شهرهای دنیا، تاکسی سریع ترین وسیله جهت تردد در شهر می باشد؛ همچنین، اتوبوس نیز به عنوان ارزانترین گزینه حمل و نقل، دارای ایستگاه های متعددی در سطح شهر بوده که مدت انتظار برای هر یک از آنها، بطور متوسط 10 دقیقه است. پایانه درون شهری کارس، 3 کیلومتر با مرکز شهر فاصله داشته و شما می توانید با سوار شدن به مینی بوس یا تاکسی، در مدت زمان کوتاهی به شهر برسید.


مراکز دیدنی کارس ترکیه


مکان های دیدنی زیادی در شهر کارس وجود دارد که بویژه در سال های اخیر، توانسته به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری نیز تبدیل شود. از این رو، شما باید برای دیدن زیبایی های تاریخی و طبیعی این شهر، حداقل 3 روز در آن اقامت کنید. «خرابه های آنی (Ani Harabeleri)»، «دریاچه چیلدیر (Çıldır Gölü)»، «ساریکامیش (Sarıkamış)»، «قلعه کارس» و «موزه کارس»، در صدر مکان های دیدنی این شهر قرار داشته و اگر قصد اقامت طولانی تری را دارید، پس حتما از: معماری بالتیک و دشت های زیبای آن را دیده و از سورتمه سواری لذت ببرید.


غذاهای شهر  کارس ترکیه


کارس علاوه بر زیبایی ها و جاذبه های متعدد خود، به تنوع غذایی و مخصوص «پنیر کاشار» خود نیز شهرت بسیاری دارد. در این شهر، بیشتر غذاها از موادی چون: آرد، حبوبات و منابع حیوانی تامین شده و مشهورترین غذاهای آن عبارتند از: سوپ اوماچ، بورک کارس، اِکمِک آشی، هاشیل، هانگِل، کویماک، کاتمَر، پیشی، دلمه سیب و سوپ حُرّه.


خرید در شهر کارس


با توجه به رونق گردشگری و سرمایه گذاری های مناسب در کارس، این شهر دارای مراکز خرید متنوع جدید و محلی می باشد؛ بدین ترتیب، شما می توانید با گشت و گذار در بازارهای شهر، نه تنها اقلام مورد نیاز خود بلکه سوغاتی های متعددی نیز خریداری کنید. در بازارچه های محلی نیز امکان تهیه انواع میوه و سبزی تازه، گیاهان دارویی، ادویه جات، رب، مربا و رشته وجود دارد.


زندگی شبانه


هرچند در کارس زندگی شبانه همانند آنچه در شهرهای دانشگاهی وجود ندارد، به چشم نمی خورد، اما در فصل تابستان می توانید در دیسکو و بارهای آن، به موسیقی زنده گوش داد و به تفریح پرداخت. البته در فصل زمستان شما می توانید در برنامه های سرگرم کننده ای که توسط دانشجویان ترتیب داده شده، شرکت کنید؛ همچنین، مکان هایی وجود دارد که در آنها نمایش رقص قفقازی اجرا می شود.


مکان های اقامتی کارس


این شهر که در طول سال بویژه زمستان شاهد حضور گردشگران بسیاری است، به همین دلیل پیدا کردن یک مکان اقامتی مناسب، کار بسیار راحتی می باشد؛ از جمله این گزینه ها، می توان به: هتل بوتیک ها، پانسیون ها و نیز هتل های 3، 4 و 5 ستاره، اشاره داشت. ناگفته پیداست که اقامت در مرکز شهر، همواره دارای مزیت است.


راه های دسترسی به کارس


برای رفتن به کارس می توانید از مسیرهای: ریلی، جاده ای و هوایی استفاده کرد. فاصله این شهر از استانبول 1535 کیلومتر بوده و شما می توانید با اتوبوس، خودروی شخصی یا کرایه ای، ظرف حدودا 21 ساعت و 24 دقیقه به کارس برسید.

 

منبع: https://gezimanya.com/kars


logo-samandehi