ورود

سیستم اعلان خودروی اجاره ای و نحوه ثبت در آن

سیستم اعلان خودروی اجاره ای (KABİS)، یک سیستم امنیتی ردیابی خودکار ماشین کرایه ای است که از سال 2015 توسط اداره کل امنیت ترکیه به اجرا در آمده است. بر این اساس، با توجه به اینکه KABİS برای شرکت های اجاره خودرو، یک الزام گردیده، چگونه باید برای آن ثبت نام کرد؟ جریمه عدم ثبت نام KABİS چقدر است؟ و سایر دلایل و ضرورت ثبت نام آن چیست؟ در این مقاله به آنها پاسخ خواهیم داد.


بنا بر مصوبه دولت ترکیه در سال 2015، شرکت های اجاره خودرو که خدمات کرایه وسیله های نقلیه را ارائه می دهند، موظف به عضویت در سیستم اعلان خودروی اجاره ای به اداره کل امنیت می باشند. این سیستم که علاوه بر کمک به سیستم ردیابی خودکار اتومبیل، ایمنی سرنشینانش را نیز تضمین می کند، اطلاعات هویتی شخصی که خودرو را اجاره کرده را به صورت آنلاین به اداره کل امنیت گزارش می دهند. از این رو، در سیستم اعلان خودروی اجاره ای که مشابه سیستم رزرو هتل است، حتما باید افرادی که ماشین کرایه می کنند، به نیروی پلیس معرفی شوند.


دلایل استفاده از سیستم اعلان خودروی کرایه ای 


این طرح که اصلی ترین دلیل راه اندازی آن، افزایش امنیت درکرایه ماشین در ترکیه برای شرکت های فعال در این حوزه و مشتریان آنها می باشد، سعی در: افزایش ایمنی، جلوگیری از بروز حوادث ناخواسته، کاهش نارضایتی ها از شرکت های اجاره دهنده خودرو که ممکن است طی مراحل کرایه و پس از آن تجربه شود، می باشد. به لطف این سیستم، در صورتی که شخص کرایه کننده با خودروی اجاره ای مرتکب جرم یا درگیر آن شود، شناسایی آن از سوی اداره کل امنیت راحت تر صورت می گیرد.


نحوه ثبت نام در سیستم اعلان خودروی کرایه ای KABİS


شرکت های کرایه ماشین که ارائه دهنده خدمات اجاره خورو هستند ملزم به ثبت نام در سیستم اعلان خودروی کرایه ای می باشند. آنچه باید مسئولان این شرکت ها برای عضویت انجام دهند، بدین شرح می باشد:

  • داشتن مجوز و شماره مالیاتی متعلق به شرکت
  • ارائه درخواست ثبت نام در سیستم اعلان خودروی اجاره ای به اداره پلیس، دفتر شعبه امنیت عمومی یا نزدیکترین کلانتری به محل کار و به واحد اداری استان
  • تکمیل فرم مربوطه
  • ثابت بودن شماره IP رایانه شرکت های کرایه ماشین که در سیستم اعلان خودروی اجاره ای ثبت شده اند
  • ذکر شماره IP هنگام ارسال فرم و اسناد ذکر شده
  • ارائه مجوز صرفا به شماره IP ثابت
  • پس از مراجعه به KABİS، می توانید با دریافت کد و رمزعبور ارسال شده به آدرس ایمیلی که ارائه کرده اید، وارد سیستم اعلان ماشین کرایه ای شوید


نحوه کارکرد سیستم KABİS


می توانید با کد عضویت و رمز اختصاصی که از اداره کل امنیت یا واحدهای مربوطه به ایمیل شما ارسال شده، وارد KABİS شوید. پس از ورود به سیستم KABİS، باید اطلاعات مربوط به وسیله نقلیه و شخص اجاره کننده خودرو را طبق درخواست خود، وارد کنید. اطلاعاتی که از شما خواسته خواهد شد، عبارتند از:

  • اطلاعات مربوط به وسیله نقلیه کرایه ای (پلاک خودرو، اطلاعات مجوز، مدل و برند، رنگ و غیره)
  • اطلاعات مربوط به هویت شخصی که وسیله نقلیه را اجاره می کند. (نام و نام خانوادگی، اطلاعات کارت شناسایی ترکیه)


جریمه عدم ثبت نام و اعلان رزرو در سیستم KABİS


اگر شرکت های کرایه ماشین در KABİS ثبت نام نکنند، ملزم به پرداخت جریمه خواهند بود. مبلغ جریمه ای که این شرکت ها در صورت عدم ثبت نام باید پرداخت کنند، به طور میانگین 10 هزار لیر می باشد؛ درصورتی که این اتفاق برای بار دوم روی دهد، مجوز شرکت مربوطه لغو می شود. همچنین، باید درنظر داشت که جریمه های KABİS ممکن است از شهری به شهر دیگر متفاوت باشد؛ بر این اساس، در حالی در سال 2018 جریمه KABİS در شهر«Kocaeli» حدودا 13 هزار لیر بوده که در آنتالیا به میزان 38 هزار لیر گزارش شده اند.


نحوه اعتراض به جریمه مربوط به KABİS


کسانی که می خواهند به حکم KABIS اعتراض کنند، ظرف 15 روز از روز صدور حکم، حق دارند به دادگاه های کیفری که به آن وابسته اند، مراجعه کنند. این افراد از طریق دادخواست ارائه شده، ارائه اطلاعات شناسایی شاکی و اطلاعات اقامتی وی، می توانند اعتراض خود را ابراز کنند؛ به یاد داشته باشید، گزارش مجازات مربوطه و تاریخ باید در دادخواست گنجانده شود.


تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی

منبع: https://yolcu360.com/blog/kiralik-arac-bildirim-sistemi-nedir-nasil-kayit-olunur/

logo-samandehi