ورود

راهنمای سفر به اویلات در بورسا

اویلات (Oylat)، در شمال غربی ترکیه، یکی از آرامش بخش ترین مکان ها در این کشور می باشد که بواسطه چشمه های آبگرم، آب های شفابخش و بافت سرسبزش، منطقه ای محبوب است. وجود آبشارهای متعددی که موجب تشکیل جنگل های پوشیده از درختان: کاج، ممرز، بلوط، صنوبر و چنارها و گیاهانی چون گل محمدی و شاه توت شده، این منطقه را به یک بهشت تبدیل کرده اند.

پیشینه اویلات


روایت شده در زمان امپراطوری بیزانس، دختر یکی از تکفورها (نامی که به فرمانروایان بیزانس اطلاق می شد)، به بیماری لاعلاجی گرفتار می گردد. از این رو، دانشمندان از هر گوشه و کنار به این سرزمین فراخوانده می شوند تا دختر حاکم را معالجه کنند اما وقتی پدر شاهد وضعیت ناخوشایند دختر خود می شود، بسيار ناراحت و نا اميد شده و از دانشمندان می خواهد دخترش را به مكاني متروك ببرند و در آنجا بگذارند. لذا آنها دختر را به «اویلات (Oylat)» می آورند تا «öl – yat (بمیر-بخواب)» شود. دختر هر روز در آب های آنجا حمام کرده و بعد مدتی سلامتی خود را دوباره بدست می آورد و به قصر پدرش باز می گردد. از آن پس به بعد، از چشمه های آب گرم اویلات به عنوان یک منبع درمانی استفاده و طی قرن ها نام آن نسل به نسل تغییر و تبدیل به «اویلات» شده است.


ویژگی های اویلات


اویلات، در منطقه «اینه گول (İnegöl)» از استان «بورسا»، دارای آب و هوایی پاک و مناظری بی نظیر است که بواسطه آرامش و زیبایی اش، از جمله محبوب ترین مکان ها در منطقه می باشد. در بازار روستای اویلات که جایی کوچک اما شلوغ است، انواع محصولات طبیعی مانند: عسل، رشته، چای گیاهی، شیرینی، نسترن، ترخینه، مربای گل سرخ و میوه هایی چون: سیب، گلابی و گردو به همراه محصولات خانگی، وجود دارد. اویلات در فصل بهار مملو از گل های وحشی و بنفشه شده و در فصل پاییز نیز درختان آن آمیزه ای از طیف رنگی های: سبز، زرد و قرمز می شوند که درست همانند یک تابلوی نقاشی به نظر می رسد. در زمستان درختان از انبوه برف، سفید پوش شده که منظره ای بی نظیر را به وجود می آورند.


مکان های دیدنی اویلات


  • آبشار اویلات


یکی از معروف ترین آبشارهای منطقه مرمره، آبشار اویلات در 400 متری از مرکز اویلات است که می توان پیاده و با عبور از دو پل چوبی، به آن رسید. پس از عبورر از پل دوم و یک پیاده روی نیم ساعته و مسیری سرسبز در هوای پاک جنگل، به آبشار می رسید که بواسطه ارتفاع 10-15 متری آبشار و آب جاری آن، می توانید از هوای خنک و مطبوع محیط لذت ببرید. در بازگشت نیز برای تکمیل لذت طبیعت گردی خود، حتما سری به چایخانه کنار دره زده و از نوشیدن یک استکان چای داغ تازه دم و تماشای طبیعت زیبا در برابر آب های خنک، لذت ببرید. روی دره اویلات یک سد نیز وجود دارد که بخشی از برق ترکیه را تامین می کند.


  • غار اویلات


این غار که در یک کیلومتری جنوب روستای «هیلمیه» و در نقطه پایانی دره اویلات می باشد، در سمت راست خود دره ای به عمق 400-500 متر دارد. غار اویلات در بخش فوقانی خود دارای سه ورودی است و به لحاظ ساختاری، افقی و یک غار فسیلی محسوب می شود. دسترسی به غار از طریق داخل دره و سمت چشمه آبگرم امکان پذیر است ولی صعود از سمت دره، امری دشوار می باشد. غار اویلات که 150 متر بالاتر از کف دره قرار دارد، چکه سنگ های انبوهی از رسوبات در آن وجود داشته و به غیر از آبی که در فصول بارانی از سقف آن می چکد، کاملا خشک است. غار اویلات 665 متر طول و محل زندگی انبوهی از: خفاش ها، هزار پا و پروانه ها است.


  • چشمه آبگرم اویلات


چشمه آبگرم اویلات، در نزدیکی دهکده «هیلمیه (Hilmiye)» در منطقه «اینه گول (İnegöl)» بوده که می توان گفت در فاصله 70 کیلومتری از بورسا و 27 کیلومتری از «اینه گول» است. بر اساس بقایای بجامانده از روستاهای اطراف اویلات، می توان فهمید قدمت این چشمه ها به دوره رومیان باز می گردد؛ چراکه شباهت سبک معماری چشمه ها به حمام های رومی و مخازن و خمره هایی که تا به امروز مانده اند، نشان می دهد که این جا توسط رومیان مورد استفاده قرار گرفته است. این چشمه با توجه به گرما و املاح موجود در آن، برای درمان بیماری هایی چون: اعصاب، روماتیسم، نورالژی، نفریت، سیاتیک و فلج اطفال، در کنار حمام و ماساژ، بسیار مفید می باشند.


بهترین خوراکی ها در اویلات


غذاهای محلی اویلات که متاثر از تاثیر فرهنگ های مختلفی چون قصر نشینی در دوره عثمانی است،‌ بسیار غنی هستند. کباب کاغذی (Kağıt Kebabı)، کوفته اینه گول، نان خشخاشی، دلمه انجیر که طعم منحصر به اویلات می باشد، هونکار بِیَندی (Hünkar beğendi)، کباب پیده ای، جگر پرشده، دسر معروف هوشمِریم (Hoşmerim)، راحت الحلقوم گردویی، حلوای شیری تهیه شده در فر و ...، تنها نمونه ای از غذاهای محلی این روستا هستند که به راستی ارزش امتحان کردن را دارند.


اقامت در اویلات


اگر به دنبال مکانی آرام و دور از چشم هستید، ما عمارت روستایی اویلات را به شما پیشنهاد می کنیم؛ چراکه اینجا مکانی زیبا برای گذراندن تعطیلاتی آرام در دل طبیعت بوده و فاصله آن از چشمه های آب های گرم، 3-5 کیلومتر می باشد. هتل نیز جهت اقامت در اویلات وجود دارد. 


نحوه دسترسی به اویلات


اگر با وسیله شخصی به اویلات می روید، پس ابتدا باید به منطقه «اینه گول» در بورسا رفته و پس از طی 8 کیلومتر، با گردش در تقاطع جاده »دومانیچ-تاوشانلی»، 11 کیلومتر تا اویلات حرکت کنید. اما اگر قصد آمدن با اتوبوس را دارید، می توانید از بورسا به منطقه «اینه گول» آمده و از آنجا با مینی بوس به اویلات بروید. در مسیرهای هوایی، فاصله فرودگاه «یِنی شِهیر» بورسا تا اویلات 50 کیلومتر می باشد. می توانید از فرودگاه به بورسا آمده یا با سرویس های VİP به اویلات برسید.


منبع: https://gezimanya.com/oylat

logo-samandehi