ورود

ولورا هانی در استانبول ترکیه

در هر شهری، بناهایی وجود دارند که یادآور دوره های شکوه، خاطرات، فرهنگ شهری و ...، می باشند؛ این بناها یه در حکم شناسنامه تاریخی یک شهر می باشند، اهمیت زیادی برخوردار بوده ولی متاسفانه گاهی به دست فراموشی سپرده شده و تبدیل به خرابه یا ناخوشایند می شوند.

استانبول که یکی از شهرهای مهم و تاریخی ترکیه محسوب می شود، دارای بناهای متعدد از دوره های مختلف با سبک های مختص به خود می باشد. از جمله این بناها، «ولورا هانی (Vlora Hani/Flora Han)» به سبک هنر نو (Art Nouveau)، با جزئیات و زرق و برق مختص به خود می باشد که در زیر لایه های شهر پنهان شده است. این بنا که امروزه دیگر آن ظاهر زیبای خود را نداشته و به فراموشی سپرده شده، دارای ظرافت های زیبای معماری مانند: گل های رز سنگی درهم تندیده در اطراف پنجره های رو به خلیج و بالکن های فانتزی- آهنی، است که جلوه ای از شکوه و عظمت گذشته ساختمان را نشان می دهد.


ولورا هانی در استانبول ترکیه


بنای ولورا هانی در اوایل قرن 20 و صرفا جهت انجام امور اداری ساده ساخته شد. آنچه این بنا را قابل توجه می کند، معماری زیبای آن متاثر از معماری غربی و هنر نو است که توانست در شهر رخنه کرده و نه تنها آن را برجسته کند، بلکه توجه دربار عثمانی را که شیفته هنرهای سبک نو در فرهنگ های اروپایی بود، به خود جلب نماید. بسیاری از این دست بناها در استانبول، توسط یک معمار ایتالیایی به نام «رایموندو د آرونکو (Raimondo D’Aronco)» انجام شده است.

علاقه امپراتور عثمانی به این سبک معماری، موجب گردید تا وی با بکارگیری معماران ماهر، اقدام به ساخت بناهای مشابه به سبک هنر نو در سراسر مناطقی چون: بی اوغلو (Beyoğlu)، نیشانتاشی (Nişantaşı)، و بسفر (Bosphorus)، نماید. با استقبال مردم استانبول از این سبک معماری، به زودی بناهایی با نماهای نامتقارن و جزئیاتی همراه با طرح گل، در سراسر شهر ساخته و حتی در منطقه آناتولی نیز، گسترش یافت؛ اما همانند بیشتر سبک ها و گرایشات هنری، نهایتا این شور و شوق فروکش کرده و این چنین، شکوه بنای ولورا هانی به پایان رسید و امروزه تبدیل به ویرانه شده است. نصب تبلیغات شهری بر روی دیوار و لبه های بالکن، عدم رسیدگی به مرمت نمای بیرونی و ...، موجب از بین رفتن ظاهر زیبای آن و کم توجهی مردم شده است. هرچند برخی از مشاغل از این بنا جهت فعالیت های خود استفاده می کنند، اما متاسفانه نگهداری و مرمت موردنیاز آن انجام نمی گیرد.ولورا هانی در استانبول ترکیه

نحوه دسترسی


این ساختمان در محله تاریخی استانبول و نزدیک ساختمان بزرگ اداره پست بوده و برای رفتن به آن، می بایست سوار اتوبوس های دریایی به مقصد «اِمین امنو (Emin Emnü)» شوید.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: https://www.atlasobscura.com/places/flora-han

logo-samandehi