ورود

مهمترین مواردی که برای کرایه خودرو در ترکیه باید بدانید

طی سال های اخیر، با توجه به شرایط آسان رانندگی در ترکیه و افزایش علاقه مسافران به کرایه خودرو در این کشور جهت تردد آسان به نقاط مختلف شهر، همچنان سوالات رایجی از سوی این افراد پرسیده می شود در این مقاله به آنها پاسخ خواهیم داد.


 • شرایط کلی اجاره ماشین چیست؟


بطور معمول، سن رایج برای کرایه خودرو در ترکیه، بین 21 تا 80 سال می باشد، اما برخی شرکت ها برای خودروهای لوکس، حداقل سن مجاز را 23 سال در نظر می گیرند. همچنین، داشتن مجوز یا گواهینامه رانندگی معتبر بین المللی که حداقل یک سال از تاریخ صدور آنها می گذرد، از الزامات این موضوع می باشد.


 • روش های پرداخت هنگام کرایه ماشین چگونه است؟


درحالت کلی، دو نوع روش پرداخت برای اجاره خودرو وجود دارد که عبارتند از:

پرداخت نقدی و پیش پرداخت؛

 در پرداخت نقدی، شما می توانید هزینه مربوطه را یکجا و به: لیر، ارز خارجی یا ارز رایج کشور خود، پرداخت کنید. در روش دوم، شما می توانید بخشی از هزینه کرایه را که بسته به نوع خودروی انتخابی و مدت زمان کرایه می تواند متغییر می باشد، به لیر، ارز رایج کشور خود یا سایر ارزهای خارجی تعیین شده، پرداخت کرده و مابقی را به صورت نقدی و هنگام تحویل خودرو، پرداخت نمایید.اجاره ماشین در استانبول


 • آیا واریز پیش پرداخت برای اجاره خودرو الزامی است؟


بله؛ با پرداخت مبلغی به عنوان پیش پرداخت، رزرو شما در سیستم ثبت می گردد. به یاد داشته باشید، هرگز با این تصور که به راحتی می توانید پس از رسیدن به ترکیه یک خودرو کرایه نمایید، به سفر نروید، چراکه در اکثر مواقع، خودروها از پیش رزرو شده و از دسترس خارج شده اند.


 • آیا نیازی به ثبت راننده دوم وجود دارد؟


بله؛ به لحاظ قانونی، تنها شخص تعیین شده در قرارداد اجاره ماشین می تواند به عنوان راننده از خودرو استفاده نماید و درصورتی که احتمال رانندگی فرد دیگری نیز وجود دارد، پس حتما باید نام وی نیز در قرارداد ذکر گردد.


 • آیا امکان تمدید یا لغو رزرو وجود دارد؟


بله؛ بطور معمول، شما باید 24 ساعت قبل از زمان تحویل خودرو به شرکت یا دریافت آن، حتما موضوع تمدید رزرو یا لغو را با شرکت در میان بگذارید. در غیر این صورت، اگر قصد تمدید داشته باشید و این موضوع را از قبل به اطلاع شرکت نرسانید، با توجه به زمان ثبت شده در سیستم که قرار بوده خودرو را به شرکت بازگردانید، به احتمال زیاد فرد دیگری آن را رزرو کرده باشد و بدین ترتیب، هم شما و هم شرکت، به مشکل برخواهید خورد.

همچنین، درصورتی که شما لغو رزرو خود را به موقع به شرکت اطلاع دهید، معمولا هیچ مبلغی از شما کسر نشده و هزینه رزرو بطور کامل به شما عودت داده خواهد شد؛ ولی اگر این موضوع را دیر به شرکت بگویید، به احتمال زیاد مبلغی از هزینه پرداختی شما به عنوان جریمه، کسر و مابقی بازپرداخت می گردد.کرایه آسان ماشین در شهرهای ترکیه


 • درصورت تاخیر پرواز، آیا رزرو همچنان پابرجا می ماند یا لغو می گردد؟


در چنین مواردی، توصیه می شود موضوع را حتما به اطلاع شرکت برسانید تا آنها نیز اطلاع داشته باشند. در حالت عادی، رزرو شما برای چند ساعت همچنان محفوظ می ماند، چرا که آنها نیز این احتمال را درنظر می گیرند.


 • آیا دفاتر و شعب شرکت اجاره خودرو، 24 ساعته هستند؟


بله؛ اکثر شرکت های کرایه ماشین در ترکیه، شبانه روزی بوده و نیازی به نگرانی نیست، اما برای اطمینان می توانید این موضوع را از خود شرکت نیز، جویا شوید.کرایه خودرو در ترکیه از گوتوسفر


 • آیا برگرداندن خودرو زودتر از موعد مقرر، مشمول تخفیف می گردد؟


این موضوع بستگی به شرایط و سیاست های داخلی شرکت داشته و اکثر آنها، تخفیف هایی را برای چنین مواردی، درنظر دارند.


 • آیا تاخیر در بازگرداندن خودرو، مشمول جریمه می شود؟


بله؛ البته باید خاطر نشان کرد که برخی شرکت ها، حدود 1 تا 2 ساعت تاخیر را مشمول هیچ جریمه ای درنظر نمی گیرند، ولی اگر بازگرداندن خودرو بیشتر از این مدت طول بکشد، به احتمال زیاد باید مبلغی را به عنوان جریمه پرداخت کنید.


 • آیا خودرو را باید با باک پر تحویل داد؟


نخیر؛ همانطور که شرکت، خودرو را با باک نسبتا خالی به شما تحویل می دهد، شما نیز باید خودرو را با باک نسبتا خالی بازگردانید. به یاد داشته باشید، بازگرداندن خودرو با باک پر، شما را مشمول دریافت هیچ هزینه مازادی نمی کند.سوالات رایج پیرامون کرایه خودرو در ترکیه


 • آیا می توان حیوان خانگی را همراه با خود به ماشین برد؟


شما می توانید این موضوع را پیش از رزرو خودرو، از شرکت پرسیده و پس از اطمینان از امکان همراه داشتن حیوان خانگی در خودرو، نسبت به رزرو اقدام نمایید.


 • آیا لازم است پیش از بازگرداندن خودرو به شرکت، آن را نظافت کنیم؟


رعایت نظافت و بهداشت در خودروهای کرایه ای امری ضروری است  از این رو شرکت های کرایه ماشین، خودروهای خود را پیش از تحویل به مشتری، کاملا نظافت می کنند (بیرون و داخل خودرو)، لذا بهتر است شما نیز خودرو را تا حد امکان تمیز به شرکت بازگردانید؛ بویژه اگر، مثلا بدنه خودرو پر از گل و لای باشد یا درون آن زباله های زیادی باشد، پس بهتر است حتما خودرو را نظافت نمایید. در برخی شرایط اگر خودرو بیش از حد کثیف باشد، به احتمال زیاد ملزم به پرداخت جریمه خواهید بود. رعایت نظافت و بهداشت در خودروهای کرایه ای امری ضروری است.کرایه خودرو در ازمیر


 • آیا می توان در خودرو سیگار بکشم؟


این موضوع نیز جزو شرایط و سیاست های داخلی شرکت ها بوده و توصیه می شود به منظور جلوگیری از هرگونه جریمه یا جر و بحث های بعدی، حتما این موضوع را از شرکت جویا شوید.


 • سیاست مسافت پیموده شده چیست؟


معمولا این سیاست فقط شامل حال مشتریانی می گردد که مربوط به یک شرکت یا موسسه خاص بوده و قرارداد بلند مدت همکاری با شرکت اجاره خودرو دارند (احتمالا مشروط به محدودیت ماهانه 3500 کیلومتر).


 • آیا می توان با ماشین اجاره ای از مرز عبور کرد؟


اکثر شرکت های کرایه خودرو، صرفا در محدوده همان شهری که فعالیت می کنند، خودروهای خود را اجاره می دهند؛ این درحالی است که برخی شرکت ها نیز، به شما اجازه تردد با خودروی اجاره ای به سایر شهرها و استان های ترکیه را می دهند. در این میان، شرکت های معدودی وجود دارند که می تواند با خودروی آنها، به کشور دیگر سفر کنید؛ از این رو، این نیز از جمله مواردی است که توصیه می شود پیش از رزرو خودرو، از شرکت موردنظر سوال نمایید.گوتوسفر


 • آیا خودروهای کرایه ای دارای تجهیزات لازم می باشند؟


بله؛ بطور معمول، ماشین های اجاره ای دارای: تایر یدک، جعبه ابزار، جعبه کمک های اولیه، زنجیر چرخ، کپسول آتش نشانی، مثلث های هشدار، صندلی کودک و GPS، می باشند که سایر موارد را نیز می توان از شرکت جویا شد.


 • آیا خودروهای اجاره ای دارای برچسب HGS می باشند؟


از آنجا که برچسب HGS برای پرداخت خودکار عوارضِ مربوط به جاده ها و بزرگراه ها می باشد، برای همین شرکت های کرایه ماشین آنها را تهیه کرده و بر روی شیشه جلوی خودروهای خود می چسبانند. بدین ترتیب، شما می توانید این برچسب را هنگام رزرو خودرو، با پرداخت مبلغی شارژ کرده یا مبلغ مربوطه را هنگام بازگرداندن خودرو به شرکت، به آنها بپردازید.


اجاره ماشین در آنتالیا • حداکثر و حداقل مدت زمان رزرو خودرو چقدر است؟


شرکت های مختلف، قوانین متفاوتی در این رابطه دارند؛ از این رو، درحالی که ممکن است شرکتی خودروی خود را فقط برای بیش از 1 روز اجاره دهد، برخی ممکن است حتی برای چند ساعت نیز خودروی خود را به شما کرایه دهند، لذا بهتر است از خود شرکت سوال نمایید.


 • آیا خودروهای اجاره ای دارای بیمه های لازم هستند؟


بله؛ بنا بر قوانین ترکیه، تمامی خودروهای موجود در این کشور، ملزم به داشتن بیمه شخص ثالث و بدنه هستند. علاوه بر این، بیمه خسارات جزئی نیز از سوی شرکت های کرایه خودرو به مشتریان پیشنهاد می گردد که توصیه می شود آن را بپذیرید.


 • آیا برای کرایه خودرو، نیاز به وثیقه یا دپازیت وجود دارد؟


دریافت هرگونه وثیقه یا دپازیت (بیعانه)، صرفا مربوط به شرایط خود شرکت ها بوده و عمومیت ندارد.؛ در همین رابطه، ممکن است شرکتی برای رزرو هر یک از خودروهای خود، شرط پرداخت دپازیت یا وثیقه (معمولا 10 میلیون تومان)، داشته باشد؛ درحالی که برخی شرکت ها، صرفا درصورت رزرو خودروهای لوکس از شما چنین درخواست هایی خواهند داشت.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: https://www.enterprise.ch/en/help/faq.html

logo-samandehi