ورود

قلعه کورول در شهر اردو

منطقه سکونتگاهی «قلعه کورول (Kurul Kalesi)» که یک منطقه عالی باستانی و گسترده می باشد، در محدوده روستای «بایادی (Bayadı)» از توابع شهرستان «اردو (Ordu)» و در فاصله 13 کیلومتری از مرکز آن، بر روی صخره ای نوک تیز ساخته شده است.

در این قلعه که با انجام عملیات باستان شناسی تاکنون موفق به کشف 250-300 پله در آن شده اند، بررسی آجرهای سقفی ساخته شده از گل پخته و قطعات سرامیکی به کار رفته در پوشش دیوار ها، حاکی از وجود سکونتگاهی در قرن اول و دوم پیش از میلاد در آن می باشد. همچنین، داخل محوطه یک راهروی تاریخی و مخزن آب وجود دارد که طی حفاری های انجام شده در سال 2010 توسط اداره فرهنگ و گردشگری و همکاری اداره موزه استان، دیوارهای قلعه و معبد متعلق به 2300 سال پیش نیز، یافت شدند.


Kurul Kalesi


قلعه «کورول» اولین مکان کاوش باستان شناسی در منطقه دریای سیاه بوده و در حفاری های سال 2016، یک مجسمه «کیبلی (از شخصیت های اسطوره یونان باستان)» که تخمین زده می شود متعلق به 2100 سال قبل باشد، در آن کشف گردید. این مجسمه کیبلی از جنس مرمر، به ارتفاع 110 سانتیمتر و در بین سایر هم انواع موجود خود که مربوط به دوره هلنیستی می باشند، نخستین نمونه مستقر در جای اصلی خود است؛ از این رو، دارای اهمیت بسیاری می باشد. در سال 2018 نیز 3 مجسمه مختل که همنوع کیبلی هستند، کشف شد.


قلعه کورول در شهر اردو


امروزه با اقدامات انجام شده توسط مقامات ذی ربط، یک منطقه برای کمپنیگ در آن سازماندهی و نیز: مسیرهای پیاده روی، مکان های جهت نشستن، تراس هایی برای مشاهده چشم انداز، در این قسمت ساخته شده اند؛ همچنین، انجام نورپردازی مناسب برای دادن جلوه بیشتر به قلعه، بسیار مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفته است. محوطه درنظر گرفته شده هنگام بازدید در نزدیکی قلعه کورول به عنوان پارکینگ به مساحت 500 متر مربع، از جمله اقداماتی است که در کنار سایر جذابیت های تاریخی این مکان، آن را به یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر اردو تبدیل کرده است.

تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

منبع: ordu.ktb.gov.tr


logo-samandehi