ورود

خانه «ودات تِک» در شیشلی استانبول

خانه «ودات تِک (Vedat Tek)» در شیشلی (Şişli)، استانبول که به سبک الکتیک یا التقاطی (Eclectic)، ساخته شده، به لحاظ معماری بسیار برجسته و مورد توجه می باشد. این خانه با نمایی بسیار زیبا، چشم هر گردشگری را با طرح های تلفیقی منحصر به فردش، به خود جلب می کند.

سبک التقاطی یا گلچین شده (Eclecticism که هسته آن در سبک های نئوکلاسیک و رمانتیک نهفته، در حقیقت گزیده ای از سایر سبک ها در تلفیقی جدید، زیبا و  بسیار هماهنگ با یکدیگر می باشد.

این ساختمان بین سال های 1913-14 و توسط معماری به نام «ودات تِک» به سبک التقاطی ساخته شده است؛ وی که یکی از برجسته ترین و همچنین اولین پیروان جنبش ملی معماری در ترکیه بوده، سعی بر زنده کردن سبک های سلجوقی و عثمانی و تلفیق آنها با سبک های نوین نموده است. این جنبش از سال های اولیه جمهوری ترکیه آغاز و تا به امروز از سوی علاقمندانش، دنبال می شود. آثار بدیع ودات تک در سراسر استانبول و حتی فراسوی مرزهای این کشور به چشم خورده که به عنوان نمونه می توان به: اداره پست استانبول و استانداری کاستامونو (Kastamonu)، اشاره داشت.Vedat Tek


این خانه که بواسطه متفاوت بودن از سایر خانه های اطراف آن، حتی از دور نیز قابل تشخیص می باشد، با نقوش تزئینی کلاسیک ترکیه ای و نیز در برخی موارد متاثیر از سبک غربی، به نوعی می توان گفت که شرق و غرب را به یک اندازه در هم آمیخته و ترکیب بسیار زیبا و خلاقانه ای را از فرهنگ و معماری، به نمایش می گذارد. الگوهای پیچیده، برش های هندسی و طیف هایی از رنگ فیروزه ای درخشان، ساختمان را به یک اثر خیره کننده تبدیل کرده است. در سال 1950، یکی از دامادهای ودات تک خانه را به بار تبدیل نموده که امروزه نیز همچنان باز بوده و به مردم اجازه می دهد در خانه یکی از بزرگان معماران قدیمی و مشهور ترکیه، غذا و نوشیدنی بخورند.


نحوه دسترسی


این خانه در فاصله 10-15 دقیقه ای از میدان تقسیم (Taksim)، بصورت پیاده روی می باشد که باید گفت اتوبوس نیز از همان مسیر می گذرد.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: www.atlasobscura.com

logo-samandehi