ورود

آشنایی با کِک اُوا در آنتالیا

منطقه کِک اُوا (Kekova)، از توابع بخش «دِمره» در آنتالیا است که متشکل از بخش های: «اوچ آعیز»، «کاله کوی» و «جزیره کک اوا» می باشد. این منطقه که محل تلاقی زیبایی های طبیعی و تاریخی در دریای فیروزه ای مدیترانه است، نامزد فهرست میراث جهانی یونسکو می باشد. کک اُوا در سال 1990 به عنوان منطقه مسکونی حفاظت شده اعلام گردید.

تاریخچه کِک اُوا


شهر «کک اوا» به طول 7.4 کیلومتر و عرض 500، به عنوان بندر تجاری لیکیا که نام آن در زبان لیکیایی «دولیچیست (Dolichiste)» می باشد، با وجودی که شهر باستانی «آپِرلای (Aperlai)» واقع در اسکله «سیجاک» در انتهای شبه جزیره قرار دارد، اما جزیره «کک اوا» که در مقابل «کاله کوی» می باشد، نامش را به این منطقه داده است. بنا بر آثار بجامانده، احتمال می رود بخشی از جزیره «کک اوا» در قرن هشتم بر اثر زلزله فرو ریخته و زیر آب دفن شده باشد؛ به همین دلیل، از «کک اوا» به عنوان «باتیک شهیر (Batıkşehir)» یعنی شهر غرق شده، نیز یاد می شود. پس از اشغال جزیره «کک اوا» توسط ایتالیا، در مورد این که جزیره به کدام کشور تعلق دارد، اختلاف نظر وجود داشت اما با توافقنامه ای که در سال 1932 صورت گرفت، «کک اوا» به ترکیه داده شد.


Kekova


ویژگی های خلیج تَرسانه


وجود خلیج «تَرسانه» در راس جزیره، که مکانی مناسب برای شنا می باشد، علاوه بر اینکه هرساله گردشگران زیادی را به خود جلب می نماید، محلی است که بیشترین بقایای باستان شناسی در آن یافت شده است. گردشگران که معمولا از طریق این خلیج وارد کک اوا می شوند، همیشه هنگام پیاده شدن از قایق، نخست با یک محراب کلیسا متعلق به دوره بیزانس مواجه می شوند. این جزیره که مملو از ویرانه های باستانی است، دارای پله هایی از بخش بالایی جزیره است که تا زیر آب امتداد یافته اند. اگرچه بالا رفتن از پله های 500 متری قلعه خسته کننده است، اما نمای خیره کننده «کک اوا» ارزش دیدن را خواهد داشت؛ علاوه بر این، اتاق ها، بقایای اثاثیه منزل و تابوت های مربوط به تمدن لیکی ها، از دیگر جاذبه های تاریخی جزیره کک اوا می باشند.

در بخش از خلیج ترسانه که بقایای باستانی در زیر آب های آن و نزدیک به ساحل قرار دارند، قایق های گردشگری بسیار آرام و فقط در بخش های تعیین شده، در آنها حرکت می کنند و گردشگران می توانند از طریق شیشه ای که در کف قایق ها تعبیه شده، آثار زیر آب را تماشا نمایند؛ به دلیل هویت باستانی منطقه، مدت زمان تورها محدود به 10 دقیقه بوده و نه تنها کشتی ها نمی توانند در اینجا توقف کنند، بلکه شنا هم در این منطقه ممنوع می باشد.


منطقه کِک اُوا


کک اوا کاله کوی (Kekova Kaleköy)


«کِک اُوا کاله کوی» که قدمت آن به قرن 4 پیش از میلاد باز می گردد، یک شهر کوچک لیکیایی است که در شبه جزیره و روبروی جزیره «کک اوا» واقع شده است. از جمله ویژگی های شهر باستانی «میرا (Myra)» در «کاله کوی»، می توان به «کوچک ترین آمفی تئاتر» واقع در داخل «قلعه سیمِنا»، که توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند، اشاره داشت.


کک اوا کاله کوی


کِک اُوا اوچ آعیز (Kekova Üçağız)


«کک اوا اوچ آعیز» که در 36 کیلومتری «کاش» واقع شده، با خلیج هایی که از سه طرف آن را احاطه کرده اند،‌ مانند یک پناهگاه طبیعی به نظر می رسد؛ از این رو، بیشتر امکانات اقامتی در منطقه کک اوا، داخل «کک اوا اوچ آعیز» قرار داشته و این منطقه با کوچه های تنگ و پانسیون هایی که رو به دریا هستند، انسان را به سفری فراتر از اعصار می برد.


موقعیت کک اوا


«کک اوا» در حاشیه دریای مدیترانه قرار دارد و یک جزیره و منطقه تاریخی-گردشگری است که وابسته به شهر «کاش» در بخش «دِمره» در منطقه آنتالیا می باشد. فاصله آن از آنتالیا 170، از دِمره 150 و از کاش 35 کیلومتر می باشد.


 کِک اُوا در آنتالیا


نحوه دسترسی به کک اوا


برای این کار، نخست باید بهآنتالیا بروید، لذا شما می توانید از تمامی شهرهای ترکیه با اتوبوس یا هواپیما (از شهرهای بزرگتر)، به آنتالیا بیایید. هر روزه پروازهای منظمی بویژه از استانبول، آنکارا و ازمیر، به این منطقه انجام می شود.

  • هواپیما: بعد فرود در فرودگاه آنتالیا، نخست با مینی بوس هایی که از مرکز شهر حرکت می کنند، می توانید به «کاش» و از آنجا هم با قایق به «کک اوا-کاله کوی» بروید.
  • اتوبوس: نزدیکترین ترمینال به کک اوا، در «کاش» قرار داشته و شرکت های مسافرتی زیادی از سایر شهرها به «کاش» حرکت می کنند؛ به دلیل آنکه از «کاش» به «کک اوا» مینی بوسی وجود ندارد، لذا برای این مسیر باید تاکسی گرفت که می توان از ترمینال آنتالیا به «کک اوا» و «دِمره» از آنها استفاده کرد. از «دمره» نیز هر روز ساعت 17 به «کک اوا» اتوبوس حرکت می کند و به همین دلیل رفتن به آنتالیا با اتوبوس گزینه های بیشتری را ارائه می کند.
  • وسیله نقلیه شخصی: اگر از سمت آنتالیا می روید، جاده «دمره-کاش» و در صورتیکه از سمت موعلا می روید جاده «فتحیه-کالکان-کاش» را باید انتخاب کنید. بعد از «کاش» می توانید توسط قایق های تور یا اجاره قایق به «کک اوا» برسید. علاوه بر آن، می توانید از مسیر زمینی به دهکده «اوچ آعیز» رفته و از آنجا با قایق های کوچک به «کک اوا» بروید. فاصله کاش-اوچ آعیز 34 کیلومتر است.

 

تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

منبع: ezimanya.com

logo-samandehi