ورود

موزه معصومیت در استانبول ترکیه

این موزه در استانبول که پیش از احداث توسط یک نویسنده، تنها در رمان وی از آن سخن به میان آمده بود، امروزه در کوچه پس کوچه های «چوکورجوما (Çukurcuma)» به سمت بسفر (Bosporus)، از طرف «ایستیکالا جادداسی (Istiklal Caddesi)»، دربرگیرنده مجموعه ای است که مستقیما از داستان ها بیرون آمده اند.

«اورهان پاموک (Orhan Pamuk)» نام رمان نویسی است که رمان «موزه معصومیت» او تجسم عینی پیدا کرده و وی در این رابطه می نویسد: "همانگونه كه رمان بدون بازدید از موزه كاملا قابل فهم است، خود موزه نیز به تنهایی مکانی برای بازدید و کسب تجربه های جدید می باشد؛ باید درنظر داشت همانطور که موزه تصویری از رمان نیست، رمان نیز توضیحی درباره موزه نمی باشد." شاید موزه معصومیت اولین موزه ای باشد که ابتدا در داستان متولد و سپس در دنیای به واقعیت تبدیل شده باشد و حال توانسته بر آینده چنین مکان هایی تاثیر بگذارد.


موزه معصومیت در استانبول ترکیه


رمان «موزه معصومیت» اورهان پاموک که در رابطه با زندگی فردی به نام «کمال (Kemal)»، از طبقه مرفه استانبول در دهه های 1960-70 می باشد، نوعی رمان عاشقانه است. در این داستان، کمال عاشق دختر عموی جوان خود به نام «فوسون (Füsun)» می شود و با تعقیب او، به خانه خانوادگی فوسون در «چوکورجاما (Çukurcuma)»، می رسد؛ و این مکانی است که امروزه تبدیل به موزه مصوممیت در همان خیابان گشته و به عینه درآمده است.

در داخل این موزه، از داستان و خاطراتی مربوط به استانبول در دهه 1970 نیز وجود دارد؛ برخی از اشیا مانند: لباس فوسون، گواهینامه رانندگی و نمای اتاق او، دقیقا مطابق رمان ساخته شده است؛ همچنین، شما می توانید سایر اشیایی که در بخش های مختلف رمان بدانها نیز اشاره شده، ببینید. در طبقه زیرین موزه یک مارپیچ بزرگ وجود دارد که برداشت ارسطویی از زمان را به عنوان خطی نشان می دهد که مجموعه ای از لحظه های ناگسستنی اتمی «حال» را به هم پیوند می دهد (مفهومی که اشیا موجود در موزه را به لحظاتی از رمان به هم پیوند داده و بیانگر زندگی شخصیت ها در یک حلقه است).


موزه معصومیت در استانبول


هنگام راه اندازی موزه معصومیت که اورهان پاموک بیسار به لحاظ احساسی تحت تاثیر قرار گرفته بود، اظهار داشت: " موزه ها باید جهان و انسانیت انسان جدید و مدرن را که از ملل ثروتمندتر غیرغربی به وجود می آید، کشف و نمایان کنند." بر اساس کاتالوگ منتشر شده توسط اورهان پاموک در رابطه با موزه معصومیت، اشیا موجود در این موزه بر اساس «آیین نامه موزه ها» دربرگیرنده مواردی است که کمک به درک بهتر آن می کند؛ این موارد عبارتند از:

  •  معیارهای موفقیت موزه، نباید بر اساس قابلیت های آن در معرفی یک کشور، ملت، گروه یا یک تاریخ مشخصی باشد؛ بلکه باید قابلیت نمایش فردیت هر انسان را داشته باشد.
  •  اگر اشیا و موضوعات ریشه و اصالت خود را از دست نداده و با دقت در جایگاه اصلی خود قرار بگیرند، خود می توانند داستان زندگیشان را بازگو نمایند.
  •  آینده موزه ها در داخل خانه های خودمان است.


موزه معصومیت در ترکیه


نحوه دسترسی به موزه


موزه معصومیت در استانبول، در محله چوکورجاما بین خیابان های ایستیکالا (İstiklal)، و توپحانه (Tophane) بوده که فاصله آن از مکان های دیدنی اطرافش بصورت پیاده، تنها چند دقیقه می باشد؛ بطور مثال: 12 دقیقه تا میدان تکسیم، 8 دقیقه تا گالاتاسرای، 8 دقیقه تا توپحانه، 10 دقیقه تا از استانبول مدرن و 10 دقیقه تا سیاهانگیر. برای کسانی که قصد سوار شدن به تراموا را دارند، نزدیکترین ایستگاه، توپحانه با 8 دقیقه قاصله پیاده روی است.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: www.atlasobscura.com

logo-samandehi