ورود

آسوس، مرکز علم و فلسفه دوران باستان

شهر باستانی «آسوس (Assos)» در 87 کیلومتری جنوب شهر «چاناک کاله»، واقع در روستای «بهرام کاله» در منطقه «آیواجیک» می باشد. این منطقه که تاریخ آن به دوران باستان باز می گردد، شهر آسوس بطور مشخص بین «باباکاله» و «کوچوک کویو» قرار دارد.

موقعیت شهر باستانی آسوس


شهر باستانی آسوس در قله و دامنه های یک تپه آتشفشانی در انتهای جنوبی منطقه ای به نام «تروآس (Troas)» و در دوران باستان تاسیس شده است. این شهر باستانی در روستای «بهرام کاله» واقع در حدود 17 کیلومتری جنوب «آیواجیک»، درست روبروی جزیره «میدیلّی» قرار دارد. متاسفانه دقیقا مشخص نیست چه کسی آسوس را تاسیس کرده اما آنچه مشخص است، سنگ بنای آن نخستین بار در عصر برنز و به عنوان یک سکونتگاه کوچک وجود داشته و تصور می شود 2000 پیش از میلاد توسط مردم آناتولی و پیش از مهاجرت یونانیان، تاسیس شده و در دوره باستان به یک شهر تبدیل شد.


ساختار و ویژگی های شهر آسوس


شهر باستانی آسوس یکی از محبوب ترین مراکز گردشگری اژه شمالی، در تپه ای مشرف به دریای اژه و چشم انداز زیبای جزیره «میدیلّی»، دارای هوای پاکیزه و سازه های باشکوه سنگی است که واقعا ارزش بازدید دارد. این منطقه که در طول تاریخ تحت سلطه حکومت هایی چون: لیدیا، پارس، پرگامون و روم بوده، در دوره باستان و هنگامی که دوران طلایی خود را می گذراند، به عنوان بزرگترین شهر بندری منطقه، بسیار ثروتمند بوده است. از دیگر دلایل معروفیت آسوس: وجود مقبره های ساخته شده از سنگ آندزیت، بازدید از سوی پولس (یکی از مبلغین مسیحی)، مدرسسه فلسفه تاسیس شده توسط ارسطو، معبد آتنا و آمفی تئاتر بزرگ آن می باشد.


شهر تاریخی آسوس


تاریخچه شهر آسوس


شهر باستانی آسوس با قدمتی 5 هزار ساله، زمانی مرکز علم و فلسفه دوران باستان، مرکز آموزش و نیز یک شهر بندری باستانی بوده است. آسوس با خیابان هایی که رنگ و بوی تاریخ به خود گرفته اند، خانه های سنگی 100 ساله و بقایای بجامانده از عصر باستانی، به معنای واقعی مصداق بارز تاریخ زنده می باشد. شهر باستانی آسوس که تاریخ آن به دهه 2000 پیش از میلاد مسیح برمی گردد، زمانی مشهور شد که «ارسطو» فیلسوف مشهور به مدت سه سال مدیر یک مدرسه فلسفه در اینجا بود. روستای «بهرام کاله» نیز که شهر باستانی آسوس در آن قرار دارد، در ارتفاع 240 متری از سطح دریا و در شمال اژه واقع شده است. از دوره بیزانس و عثمانی تا به امروز، زندگی در اینجا بدون وقفه ادامه داشته و ساختارهای معماری منحصر به فرد بنا شده با سنگ های ویژه این منطقه، در دوره عثمانی ساخته شده است. این روستا که درون دیوارهای قلعه قرار دارد، به عنوان یک سکونتگاه تاریخی تحت حفاظت قرار گرفته است.شهر آسوس


دوره های تاریخی و آثار بجامانده از آسوس (Assos)


بر اساس آثار بجامانده و نظر باستان شناسان، ویرانه های موجود در آسوس بیشتر مربوط به دوران هلنیسم و زمانی است که اوج نفوذ یونانیان در جهان باستان و آغاز لشکرکشی اسکندر بوده است. آسوس در قرن 6 پیش از میلاد به سلطه لیدی ها و پارسیان درآمده و با حمله اسکندر کبیر به آسیا، تحت حاکمیت مقدونیه قرار می گیرد؛ اما پس از مرگ اسکندر، به ترتیب پادشاهی: پرگامون، امپراتوری روم، بیزانس و در آخر مراد اول، به خاک عثمانی می پیوندد. آسوس که در دوران باستان یکی از بهترین شهرهای آن دوران بوده، با بناهایی چون: معبد آتنا، آمفی تئاتر، آگورا، ساختمان پارلمان، بندر، و سالن ورزشی، منطقه ای مهم به لحاظ تاریخ باستان شناسی در جهان می باشد.

خوشبختانه تمامی بناهای عمومی آسوس از دوران هلنیستی تا به امروز همچنان حفظ شده و شاید بتوان قابل توجه ترین آثار بجامانده از این شهر را، دیوارهای مربوط به اواسط قرن 4 پیش از میلاد دانست که آسوس را در خود محصور گرده اند. همچنین، معبد آتنا به عنوان یکی از قدیمی ترین معابد آناتولی در منطقه، در قله آکروپلیس و در مرتفع ترین نقطه شهر می باشد و می توان آن را تنها معبد موجود به سبک دوریک (یکی از سه شیوه کلاسیک در یونان باستان و معماری کلاسیک)، در آناتولی دانست که در عصر باستان به نام آتنا، دختر زئوس و الهه حامی شهر ساخته شده است. در گوشه شمالی آکروپولیس نیز، مسجد «خداوندگار» با تنها یک گنبد به دستور سلطان مراد اول عثمانی در قرن 14 بنا گردیده است. این مسجد بدون مناره در میان ویرانه های آسوس و بر روی خرابه های عبادتخانه های بیزانس و روم می باشد. لازم به ذکر است این معبد بهترین نقطه برای تماشای منظره باشکوه خلیج اِدرِمیت هنگام غروب خورشید است.


Assos


دیگر بناهای معروف شهر تاریخی آسوس


  • آگورا


آگورای آسوس بنایی است ساخته شده از سنگ آندزیت در قرن 2 یا 3 پیش از میلاد که می توان آن را قلب شهر نیز نامید. آگورا اصطلاحی است که در یونان باستان به فضاهای گسترده ای اطلاق می شده که در آنها انواع فعالیت های سیاسی، مذهبی و تجاری مربوط به شهر انجام و ساختمان های دولتی نیز در اطراف بنا می گردیده اند.


آگورای آسوس


  • کلیسای ایازما


کلیسای غربی واقع در آگورا، در قسمت جنوبی آن قرار داشته و با توجه به ویژگی های معماری آن، تصور می شود ساختش مربوط به قرن 5-6 پس از میلاد برگردد. کلیسای ایازما، واقع در 400 متری شمال غربی دروازه غربی شهر، بر روی سکوی مقبره یادبود دوره رومی ساخته شده است.


  • آمفی تئاتر آسوس 


تصور می شود این تئاتر با ظرفیت 4000 نفر، در اثر زلزله تخریب و بخش بزرگی از این تئاتر 2500 ساله متعلق به عصر روم باستان، در دل یک سنگ طبیعی ساخته و تا به امروز همچنان پابرجاست. امروزه این تئاتر مرمت شده و در حال حاضر میزبان جشنواره ها و کنسرت های مختلف با ظرفیت میزبانی از 1500 نفر می باشد. همچنین، تئاتر آسوس در ضلع جنوبی شهر باستانی و روبروی جزیره میدیلّی است.آمفی تئاتر آسوس


  • ژیمناسیوم


ژیمناسیوم که یک سالن ورزشی و متعلق به قرن 2 پیش از میلاد می باشد، ساختمان دبیرستان و مکانی بوده که جوانان در مرکز شهر آموزش می دیدند. این بنا که از سنگ آندزیت ساخته شده، حیاط مرکزی آن هنوز هم پابرجاست. امروزه بقایای کلیسایی مربوط به اوایل دوره بیزانس در قسمت شمال شرقی حیاط ساخته و یک مخزن در گوشه جنوب غربی آن وجود دارد.


  • نکروپولیس


آنچه امروزه از نکروپولیسِ آسوس می دانیم، این است که به مدت 9 قرن به عنوان گورستان مورد استفاده بوده و خیابان ساخته شده در دوره باستان و مقبره های مورد استفاده پشت آن که تا دوره هلنیستی نیز کاربری داشته، در آن قرار داشته اند. در حال حاضر، یافته های کشف شده در نکروپولیس غربی در موزه «ترویا» به نمایش گذاشته می شود.


  • بندر باستانی


این بندر که سال ها مورد استفاده و رونق بسیاری داشته، امروزه با چشم انداز، رستوران های ماهی در امتداد خط ساحلی و قایق های ماهیگیری متصل به ساحل، یکی از جذاب ترین مکان های آسوس است. این منطقه متشکل از خیابان های سنگی باریک، سازه های سنگی با قدمت چندین قرن بازسازی شده، به مجتمع های رفاهی گردشگری، هتل های بوتیک زیبا و رستوران ها تبدیل شده اند. محبوب ترین محل برای شنا در آسوس ساحل «کادیرگا (Kadırga)» است که مناسب برای بودجه های مختلف بوده و دارای پرچم آبی (نشانه پاکی)، است.


بندر باستانی آسوس


نحوه دسترسی به آسوس (Assos)


نزدیک ترین فرودگاه ها به آسوس در بخش «اِدرِمیت» از شهر «بالیک اسیر» و «چاناک کاله» قرار دارد. از فرودگاه «کوجا سید» در بالیک اسیر که در فاصله 60 کیلومتری آسوس قرار دارد، وسیله نقلیه مستقیم به مرکز شهر وجود ندارد؛ لذا سوار یکی از وسیله های نقلیه «ادرمیت»، «بحرانیه» و «آیوالیک» شده و از آنجا می توانید به مرکز شهر بروید و سپس به آسوس برسید. فرودگاه عدنان مندرس ازمیر هم گزینه دیگر می باشد. فاصله ازمیر- آسوس تقریبا 3 ساعت طول خواهد کشید. فاصله آسوس- استانبول 400 کیلومتر، آسوس- آنکارا 734 کیلومتر، آسوس- ازمیر 255 کیلومتر و آسوس- آیوالیک 17 کیلومتر می باشد. برای دسترسی به آسوس با اتوبوس، باید به «آیواجیک» یا «چاناک کاله» بروید. سرویس های منظم اتوبوس بین آیواجیک- آسوس وجود دارد.


آدرس و ساعات بازدید


- آدرس: چاناک کاله- آیواجیک- روستای بهرام قلعه

- ساعات بازدید:

  • 7 روزه هفته در تابستان (1 آوریل- 31 آگوست)، در ساعات 08:30-21:30
  • 7 روزه هفته در زمستان (31 آگوست- 1 آوریل)، در ساعات 08:30-17:30.


تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

منبع: yoldaolmak.com


logo-samandehi