ورود

دریاچه ایشیکلی در دنیزلی

همانگونه که می دانید، ترکیه از نظر زیبایی تاریخی و طبیعی کشوری بسیار غنی می باشد؛ یکی از این جاذبه های طبیعی-گردشگری، دریاچه «ایشیکلی گولو (Işıklı Gölü)» در استان «دنیزلی (Denizli)» است. این مکان زیبا، بطور مشخص مقصد افرادی است که به طبیعت گردی علاقمند می باشند.

دریاچه «ایشیکلی» که با نام «چیوریل (Çivril)» نیز شناخته می شود، در 122 کیلومتر بوده و در اصل یک دریاچه آب شیرین می باشد که مساحت آن تقریبا 64 کیلومتر مربع و عمق آن 7.7 متر است. این دریاچه که از طریق: نهر کوفی، چشمه های ایشیکلی، بویوک مندرس، نهر آکچای و آب های زیرزمینی تغذیه می شود، زیستگاه ماهی های مختلف آب شیرین است. همچنین، این دریاچه برای پرندگانی چون: عقاب دریایی، حواصیل ارغوانی، بوتیمار کوچک، غاز پیشانی سفید بزرگ و اردک دم تیز، در حکم جایی برای گذراندن زمستان، تخم گذاری، بزرگ کردن جوجه ها و مقصد مهاجرت را دارد؛ به همین دلیل، این دریاچه یک منطقه حفاظت شده از پرندگان آبزی محسوب می گردد. دریاچه ایشیکلی به لحاظ تعدد نیلوفرهای آبی، بسیار غنی است.Işıklı Gölü


از آنجا که ماهیگیری در روستاهای اطراف دریاچه انجام می شود، توصیه می شود حتما: ماهی کپور، اردک ماهی یا لای ماهی که منحصر به این منطقه هستند را در رستوران های کنار دریاچه و روبه چشم انداز زیبا، امتحان کرده و نیز صبحانه بخورید؛ دریاچه «ایشیکلی» برای پیک نیک مکان بسیار مناسبی می باشد. همچنین، امکانات کمپینگ نیز در دریاچه موجود داشته و احیانا اگر در دنیزلی جایی برای اقامت پیدا نکردید، نگران نباشید؛ چراکه می توانید به راحتی در این مکان زیبا اتراق کنید.


دریاچه ایشیکلی در دنیزلی


موقعیت و نحوه دسترسی به دریاچه ایشیکلی گولو


برای رفتن به دریاچه ایشیکلی، باید در مسیر بزرگراه دنیزلی-آنکارا به طول 30 کیلومتر پیش رفته و از منطقه «کاکلیک» به سمت شمال، وارد جاده دنیزلی-اوشاک شوید؛ شما نهایتا با ادامه مسیرِ 60 کیلومتری، به منطقه «چیوریل» خواهید رسید. فاصله بین چیوریل با دریاچه ایشیکلی 17 کیلومتر است که با پیمودن 10 کیلومتر از چیوری در بزرگراه اسپارتا-اوشاک به سمت شمال شرقی، به منطقه ایشیکلی می رسید. دریاچه ایشیکلی در 7 کیلومتری جنوب این منطقه واقع و با ماشین 1 ساعت و 39 دقیقه به طول می انجامد.

 

تهیه  تنظیم: فرناز ممقانی

منبع: yolcu360.com

logo-samandehi