ورود

گشت و گذار در ساکلی کَنت در موعلا

«ساکلی کنت (Saklıkent)» به معنی «شهر پنهان»، دره ای پارک ملی با همین نام در مناطق «کاش» آنتالیا و «فتحیه» موعلا (Muğla)، در جنوب ترکیه می باشد. این دره که توسط رودخانه «کاراچای» از انشعابات از رود «اِشَن» بوجود آمده، تقریبا 200 کیلومتر با آنتالیا، 46 کیلومتر با فتحیه و 64 کیلومتر با کاش، فاصله دارد.

دره ساکلی کنت


از آنجایی که جریان اولیه آب در« ساکلی کنت» زیاد است، لذا نمی توان وارد آن شد، لذا برای تردد در قسمت های پرشیب دره، یک پل چوبی 200 متری معلق توسط پایه های آهنی مورد استفاده قرار می گیرد. پس از گذر از پل، مجموعه ای از چشمه هایی بسیار سرد وجود دارند که در تابستان به عنوان مکان پیک نیک مورد توجه بالغ بر 180 الی 220 هزار گردشگر می باشد. این منطقه که رسما در سال 1996، به عنوان پارک ملی و منطقه تحت حفاظت قرار گرفت، داخل آن سه دهکده مربوط به «کاش» و «فتحیه» قرار دارد؛ همچنین، گونه های مختلف گیاهی از قبیل: خاربیشه، کاج قرمز، کاج سیاه و سروهای بلند، وجود دارد. از دیگر نکات جالب درخصوص دره ساکلی کنت، نحوه یافته شدن آن می باشد؛ گفته می شود، روزی چوپانی که به دنبال بز خود بوده، بطور اتفاقی این دره را پیدا و پس از در جریان گرفتن مسئولین، توسط وزارت محیط زیست و جنگلداری به عنوان پارک ملی اعلام می گردد.


ویژگی های ساکلی کنت


ارتفاع دیوارهای سنگی دره در ساکلی کنت به قدری زیاد است که مانعی برای تابش اشعه خورشید می باشد. ساکلی کنت که به عنوان یک شگفتی طبیعی و مرکز گردشگری شناخته می شود، از میان آن یک رودخانه نسبتا خروشان عبور می کند. این دره که طول آن 16 کیلومتر است، 1000-1100 متر از سطح دریا ارتفاع دارد، بلندی دیواره های سنگی آن بین 200 تا 600 متر متغیر بوده و فاصله سنگ ها در برخی نقاط تا 2 متر، باریک تر می شود. کشف 16 غار در دره ساکلی کنت، موجب مشخص شدن قدمت سکونت مردمانی در این مکان تا 3000 سال پیش گردید. همچنین، رودخانه «کاراچای» از دیگر ویژگی های طبیعی منطقه است که بر اثر جریان آب خروشانی که از میان صخره ها می ریزد، ایجاد و با پیوستن به رود «Sesen» که خود از نهر «کوملو اُوا» سرچشمه می گیرد، نهایتا به دریا می ریزد.


ساکلی کَنت در موعلا


چشمه های ساکلی کنت


در صخره های واقع در نزدیکی ورودی دره، یک چشمه آب گرم کوچک وجود دارد که در آن آب گوگردی می جوشد. این چشمه توسط مردم محلی برای اهداف درمانی استفاده و اعتقاد بر این است برای بیماری های پوستی، بسیار مفید می باشد. در ورودی دره، علاوه بر  یک کافه تریا و منطقه تفریحی، یک مسیر پیاده روی تا انتهای دره به طول 18 کیلومتر نیز، وجود دارد که برای افراد غیر حرفه ای توصیه نمی گردد؛ دلیل آن هم پل های باریک تعبیه شده روی دیوارهاست که فقط می توانید به صورت ردیفی از آنها عبور کرد.


خانه های درختی ساکلی کنت


خوشبختانه در ساکلی کنت امکانات اقامتی خوبی مانند خانه های چوبی وجود دارد که آمیخته با طبیعت بوده و شما می توانید از خدمات متنوعی مانند: استخر، ماهی درمانی، حمام و تورهای جزایر منطقه نیز، استفاده نمایید. همچنین، امکان انجام فعالیت هایی مانند: بانجی جامپینگ، رفتینگ، حمام گلی، طبیعت گردی امکان پذیر است.


ساکلی کَنت در موعلا


انواع فعالیت های قابل انجام در ساکلی کنت


در ساکلی کنت به غیر از پیاده روی درمسیرهای مختلف از 45 دقیقه تا 3 ساعته با همراهی یک راهنمای حرفه ای، امکان انجام فعالیت های دیگری مانند: رفتینگ (شناخته شده در سطح جهان)، حمام گِل با رفتن به استخر گِل درمانی که متشکل از لایه خاک رس می باشد، زیپ لاین، بانجی جامپینگ، تماشای غروب خورشید، عکاسی از مناظر، بازدید از ویرانه های تاریخی (مربوط به دوره های هلنیستی، رومی، لیکیایی و عثمانی)، بازدید از درون مقبره سنگی، تماشای جریان شدید آب رودخانه گاراچای در حفره های ایجاد شده در سنگ ها و ...، مقدور است. همچنین، وجود بازارها، رستوران ها، بارها و امکاناتی برای خرید محصولات طبیعی و سوغاتی مانند: کلیم های دست بافت مردم منطقه، حوله، تزئینات یخچال و وسایلی مشابه جاکلیدی، در ساکلی کنت وجود دارد.


آماده سازی برای رفتن به ساکلی کنت


برای رفتن به ساکلی کنت، بهتر است از کفش هایی که جنسشان مانند کفش های غواصی می باشد، استفاده کنید؛ چراکه به علت خروشان بودن آب و پراکنده شدن قطرات مختلف آب به اطراف، نه تنها خیس خواهید شد، بلکه نیاز به کفش هایی دارید که مناسب برای چنین شرایطی باشد تا لیز نخورید. پس علاوه بر کشف های مناسب، لباس و کیف ضد آب نیز همراه داشته باشید چون گاهی مجبور خواهید بود از آب عبور کنید که تا کمرتان می رسد. از آنجایی که شب نیز هوا سرد می شود، لباس های اضافی خشک مورد نیازتان خواهد بود. علاوه بر این، استفاده از کلاه ایمنی برای محافظت از زمین خوردن توصیه می شود.


ساکلی کَنت در موعلا


بهترین زمان برای رفتن به ساکلی کنت


از آنجا که آب های خروشان دره ساکلی کنت سرد و یخی هستند، پس می توان در تابستان از آن بازدید کرد. اگر نیز می خواهید هنگام خلوت بودن منطقه از آن بازدید کنید، بهتر است وسط هفته را انتخاب نمایید.


نحوه دسترسی به ساکلی کنت


دسترسی از نقاط مختلف ترکیه به منطقه «فتحیه» که ساکلی کنت در 46 کیلومتری آن قرار گرفته، توسط اتوبوس های بین شهری از جاهای مختلف ممکن می باشد. نزدیکترین فرودگاه به «فتحیه»، فرودگاه «دالامان» در فاصله 50 کیلومتری است که در «موعلا» قرار دارد. دسترسی به دره پس از طی مسیری تقریبا 1 ساعته با مینی بوس های Fethiye-Saklıkent که از مقابل ایستگاه اتوبوس فتحیه حرکت می کنند، امکان پذیر است.

 

تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

منبع: gezimanya.com

logo-samandehi