ورود

36  ساعت، آخر هفته ای عالی در ازمیر

« ازمیر دیدنی» این لقبی است که مدت ها قبل به سومین کلان شهر بزرگ ترکیه اعطا شد. ازمیر که در بیشتر دوره های تاریخی با نام «اسمیرنا» شناخته می شده، در دوره عثمانی، یک شهر بندری بود که جمعیت حاضر در آن، شامل: یونانیان، ارامنه، یهودیان، فرانسوی ها و ایتالیایی ها، بوده است.  • جمعه (روز اول)


ساعت 4 بعد از ظهر – پرسه زدن در شهری ساحلی


ازمیر که در آغوش منطقه اژه جای دارد، دارای تفرجگاه ساحلی محبوبی به نام «کردون - Kordon»، با چشم اندازی زیبا به تاریخ باشکوه ازمیر می باشد که شخصیت های منحصر بفردی را معرفی نموده است. با رفتن به سمت جنوب از طریق ترمینال Alsancak Ferry، می توانید از: نمای سنگی نئوکلاسیک سفید موزه Ataturk، یادبود آتاتورک در نبرد بزرگ واقع در میدان Cumhuriyet، ساختمان های دوره عثمانی در امتداد ترمینال Pasaport Ferry و کافه های بی نظیر ساحلی، عبور کنید.


کردون ازمیر


ساعت 6 عصر – بازدید از اسکله کوناک


 هیچ کس جز «گوستاو ایفل» نمی توانست اسکله اصلی کوناک را طراحی کند؛ اسکله ای طویل با ساختمانی های سنگیِ نسبتا کوتاه با نمایی از شیشه و فولاد. این بنا که که در سال 2003 احیا و بازسازی گردید، در سال 1890 ساخته و سابقا به عنوان مرکز گمرک، مورد استفاده قرار می گرفته. امروزه این اسکله محل استقرار فروشگاه هایی چون «Taris Zeytin» برای عرضه انواع روغن زیتون (لوسیون بدن حدودا 13 لیره یا 7 دلار)، و برگ زیتون (هر جعبه چای حدودا 3.75 لیره یا 2 دلار)، می باشد. تراس بازِ کافه رستوران «%100 Rest Cafe & More» مکانی دیدنی برای نوشیدن شراب انگور قرمز (13 لیره)، و تماشای منظره زیبای غروب خورشید است.


ساعت 8 شب – از کشتی به ساحل


با سوار شدن و عبور از «دریایِ شراب سیاهِ هومر - wine-dark sea» بوسیله کشتی هایی که از Konak Ferry Terminal حرکت می کنند و به Bostanli در شمال خلیج ازمیر می روند، می توانید در گذشته ازمیر دریانوردی کرده و به آن ادای احترام کنید. این سیاحت دریایی، شامل مناظر باشکوهی مانند: تپه های ناهموار، آسمان خراش های روشن و مساجد و همچنین خرابه های Kadifekale بر فراز تپه و قلعه ای سنگی مربوط به دوره حکومت اسکندر بزرگ، می گردد. هزینه این تجربه سه گانه، 6.50 لیر است.


 Kadifekale


ساعت 9 شب – یک وعده غذای دریایی


 نیازی به ماهیگیری با قلاب، تور یا تله نیست؛ شما می توانید جهت خوردن انواع غذاهای دریایی، به رستوران Mrara، که پیاده فقط 10 دقیقه از محل توقف کشتی در بوستانلی فاصله دارد، بروید. این رستوران با دیوارهای سفید سنگی و فانوس های آویزان شده، چه در بیرون و همچنین در درون، حس روستاهای منطقه اژه را تداعی می کند؛ با این تفاوت که جمعیت حاضر در آن با پوشش های چون تیشرت های یقه دار و کیف های مارک شنل، فضای کامل شهری به آن داده اند. در این رستوران، منویی وجود ندارد و پس از نشستن شما، ابتدا پیشخدمت با یک سینی بزرگِ مزه (Mezze)، که می توانید از آن Saksuka (پوره خوش طعم بادمجان و گوجه فرنگی)، را انتخاب کنید، حاضر می گردد. اندکی بعد، پیشخدمت مجددا با یا سینی دیگر شامل: بازوهای کباب شده اختاپوس، کالاماری سرخ شده (Calamari)، و فیله های ماهی Bass با کاری، جهت پذیرایی حاضر می شود. به عنوان دسر نیز می توانید Mastic را همانند یک بستنی که به سس شکلات آغشته شده، میل کنید. هزینه یک وعده غذایی با دو نوشیدنی، حدودا 150 لیر می باشد.


izmir


  • شنبه (روز دوم)


ساعت 10 صبح – برج ساعت


 ریو دو ژانیرو دارای مجسمه «مسیح منجی - Christ the Redeemer» است، روم دارای تماشاخانه «کلوسیوم – Colosseum» و پاریس دارای بنای «طاق پیروزی -  Arc de Triomphe»؛ در این خصوص، ازمیر نیز دارای یکی از برجسته ترین شاهکارهای سنگی، یعنی «برج ساعت» در میدان کوناک می باشد که عکس های فراوانی از آن گرفته شده است. این بنای سفید رنگِ بلند و باریک که به شکل مناره ساخته شده، بر روی دو طبقه طاق و چندین ستون بنا گردیده که در چهار طرف طاق پایینی، چهار فواره آبخوری نیز وجود دارد. برج ساعت که در سال 1901 در دوره حکومت عثمانی و توسط کی از شهروندان فرانسوی ازمیر طراحی شده، سمبل پیوند طولانی مدت ازمیر با غرب می باشد.


برج ساعت


ساعت 11 صبح – تب و تاب بازار


 دقیقا از داخل میدان کوناک و با عبور از معابر کمرآلتی (Kemeralti)، به بازار شلوغ شهر می رسید که حس و حال ترکیه قدیم را برای شما زنده می کند. زوج های پیر و خانواده های جوان، مغازه ها را برای خرید ملافه، پارچه، لباس عروسی و وسایل آشپزی، بررسی می کنند. مجتمع سنگی Kizlaragasi Han متعلق به قرن شانزدهم (با ورود به جنب سوکاک 871 و 861)، همانند برادر کوچکتر بازار بزرگ استانبول می باشد.


کمرآلتی


ساعت 1 بعد از ظهر – صرف یک ناهار خاص


دود پراکنده در هوا را دنبال کنید تا به رستوران Cin Ali در مجاورت حیاط مسجد حیصار (Hisar)، برسید. در آنجا، مردی با شمشیری بران، تکه های گوشت را از سیخ بزرگ و گردانی که بصورت افقی بر روی آتش هیزم درحال بریان شدن می باشد، بریده و آنها را در نان هایی گرد و مسطح، پیچیده و به مشتریان ارائه می دهد. هزینه یک ساندویچ و به همراه نوشیدنی، حدودا 15 لیر می باشد.


ساعت 2 بعد از ظهر – عبادت خانه ها


 در جنب این رستوران، یک مسجد به نام حیصار (Hisar)، متعلق به قرن شانزدهم قرار دارد که بزرگترین مسجد تک مناره در شهر می باشد که مناره نوک تیز آن، همانند مدادی است که در آسمان می نویسد. در داخل و زیر گنبد آبی آسمانی و پوشیده از ستون ها و طاق های این مسجد، پیرمردهایی با عرقچین، با صدای آرام درحال مناجات می باشند. برای مرور تاریخ و گذشتهء یهودیان ازمیر، سمت خیابان Sokak 927 بروید که روزگاری با نام Havra Sokagi (خیابان کنیسه ها)، شناخته و همچنان نیز همانند سابق، محل تجمع جمعیت کم یهودیان حاضر در ازمیر و کنیسه های آنها می باشد (در حدود 1,500 نفر). کنیسه شالوم (Shalom - شماره 38C)، در پشت درهای فلزی و آبی رنگ با حلقه دری به شکل یک دسته انگور، مخفی شده است.


Hisar


ساعت 4 بعد از ظهر – در تقابل با گذشته

 

افسس شهری باستانی در نزدیکی Selçuk امروزی می باشد. آثار باستانی کاوش شده نشان دهنده قرن ها تاریخ در این منطقه است که از یونان باستان گرفته تا امپراتوری روم و نیز دوره گسترش مسیحیت را شامل می شود. خیابان های سنگفرش شده همچنان از میادین، حمام ها و خرابه های بجامانده عبور می کنند. طبق افسانه ها، آندروکلوس (Androclos)، شاهزاده ایونی (Ionian)، این شهر را در قرن یازدهم پیش از میلاد بنا کرده است. براساس افسانه ای دیگر نیز، شهر افسس توسط قبیله ای از زنان جنگجو موسوم به آمازون آمازون، تاسیس شده که نام ملکه آنها «افسیا - Ephesia» بوده است. هزینه بلیط آن 8 لیره می باشد.


ephesus turkey


ساعت 8 عصر – معجزات کوچک


علاقه مندان به غذاهای تهیه شده با گوشت، می توانند به وفور غذاهای مملو از پروتئینی را در Tavaci Recep Usta، که رستورانی در کنار دریا و واقع در حیاط یک عمارت قدیمیِ یونانی است، پیدا کنند. نشستن در آلاچیق هایی با چهارچوب فلزی و میزهایی که در فضای باز قرار دارند، زوج ها و خانواده ها از خوردن غذا ها و مزه هایی چون: بادمجان پخته پر شده از با برنج و سس گوجه فرنگی، لذت می برند. اما بره بریان آن واقع چیز دیگری است که به Sac Tara شهرت داشته و با گوشت گوسفند بریان شده همراه با ادویه (Sebzeli Lule Kebap)، تهیه می شود. سه وعده غذا برای دو نفر همراه با نوشیدنی، حدود 120 لیر هزینه خواهد داشت.  • یکشنبه (روز سوم)


ساعت 9 صبح – سفر در زمان


 دیدار از منطقه زیبا و دیدنی پاموک کاله Pamukkale و بعد آن جاذبه معروف و پر طرفدار کوش آداسی، می توانید یک تعطیلات آخر هفته بیادماندنی را برای همیشه به خاطر بسپارید. در حین بازدید و گشت و گذار در این مناطق، حتما به همراه داشتن کرم ضد آفتاب و کلاه لبه دار را اصلا از یاد نبرید. مطمئن عکس های زیبای فوق العاده ای را همچون بسیاری از گردشگران خواهید گرفت که هرگز فراموش نخواهند شد.


پاموک کاله ازمیر


تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

منابع: www.history.com

logo-samandehi