ورود

کاخ های پرندگان عثمانی در اُسکودار ترکیه

اگر روزی مسیرتان به استانبول افتاد، حتما هنگام قدم زدن یا گذشتن از خیابان های آن، نگاهی به بالا بیندازید؛ چراکه ممکن است کاخ های کوچکی را ببینید که در کناره های مساجد و مدارس کنده کاری شده اند. پرندگان این شهر قرن هاست در این عمارت های مینیاتوری زندگی کرده و از آنها به عنوان آشیانه استفاده می کنند.


در ترکیه قدیم، حتی پیش از حکومت امپراتوری عثمانی، مردم برای پرندگان خانه می ساختند، ولی آنها به زیبایی آنچه در دوره امپراتوری عثمانی ساخته شدند، اصلا نبودند. لانه های ساخته شده در این دوره، به هیچ وجه سازه های ساده ای نبودنده و برعکس، بسیار پیچیده، چند طبقه و همراه با تزئینات و جزئیات فراوانی ساخته می شدند؛ بطوریکه آنها دارای: پنجره، بالکن، سقف و برج های زیبای همانند آنچه در ساخت بناهای سلطنتی استفاده می شد، بنا می گردیدند.


کاخ های پرندگان عثمانی در اُسکودار ترکیه


درحقیقت، ساخت کاخ های کوچک پرندگان، امری فراتر از جذابیت زیبایی شناختی ناب بود و آنها عقیده داشتند ساخت چنین سازه هایی، برای مخلوقاتی چنین زیبا، موجب رضایت خدا خواهد شد؛ از سوی دیگر، ساخت این لانه ها مانع از آشیانه سازی پرندگان در داخل سایر بناها می گردید. امروزه تعداد انگشت شماری از این قصرهای پرندگان باقیمانده ولی هنوز هم می توان نمونه هایی از آنها را تقریبا در شهرهای ترکیه دید.
در استانبول، بیش از سایر شهرهای ترکیه می توان این عمارت های پرندگان را دید که با وجود قدمت و فرسودگی، همچنان مورد استفاده پرندگان بوده و توانسته اند طی سالیان متمادی در برابر باد و باران همچنان ظاهر جذاب و زیبای خود را با جزئیاتشان حفظ کنند؛ قدیمی ترین این سازه ها، در کنار پل «بویوک چِکمِجه (Büyükçekmece)»، و در نزدیکی شهر می باشد.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: www.atlasobscura.com

logo-samandehi