ورود

نکات مهم در رانندگی با خودروهای دنده اتوماتیک

امروزه با پیشرفت تکنولوژی که در اکثر مواقع موجب تسهیل در بسیاری امور شده، می توان نمونه عمده این موضوع را در انواع فناوری های دیجیتالی و صنایعی چون خودروسازی مشاهده نمود. افزوده شدن سیستم های مسیریابی، فناوری هایی که ایمنی خودروها را افزایش می دهند و نیز امکاناتی مانند دنده اتوماتیک که رانندگی را برای رانندگان آسان تر نموده اند، از جمله این موارد هستند که استفاده درست و کاربردی از آنها نیازمند آگاهی از برخی نکات مهم مانند نحوه استفاده از دنده اتوماتیک می باشد.

یکی از امکاناتی در خودرو که محبوبیت زیادی نیز پیدا کرده، استفاده از خودروهایی است که دارای دنده اتوماتیک می باشند. رانندگی با این خودروها که دیگر دردسرهای عوض کردن مدام دنده دستی را ندارد، موجب شده رانندگی با آنها بسیار محبوب شده و هر روزه خودروهای بیشتری با دنده اتوماتیک تولید گردند.


مزایای استفاده از دنده اتوماتیک در خودرو


همانگونه که می دانید، تعویض دنده در خودروهای اتوماتیک در مقایسه با خودروهایی با دنده دستی، راحت تر بوده ولی برای استفاده از آنها باید نکاتی را درنظر داشت؛ بطور مثال، در این خودروها دیگر پدال کلاچ وجود نداشته و صرفا پدال های گاز و ترمز زیر پای راننده قرار دارند. این موضوع بیشتر زمانی اهمیت و کاربرد خود را نشان می دهد که در ساعات شلوغی خیابان ها مجبور به حرکت و توقف متداوم خودرو داشته باشید. همچنین، رانندگی با خودروهایی که دارای دنده اتوماتیک هستند، برای کسانی که به تازگی رانندگی آموخته اند، می تواند بسیار مناسب و آسان تر گردد.


رانندگی با خودروهای دنده اتوماتیک


نحوه عملکرد دنده اتوماتیک


عملکرد دنده ها در جعبه دنده که باعث کارکرد درست و متناسب خودرو در سرعت ها و وضعیت های مختلف می گردد، معمولا برای تغییر حالت آنها از وضعیتی به وضعیت دیگر، با فشار دادن پدال کلاچ و جابجا کردن دسته دنده، صورت می گیرد. اما در خودروهایی که دارای دنده اتوماتیک هستند، این عملکرد به صورت خودکار و بسته به افزایش یا کاهش دور موتور، تغییر کرده و هدایت خودرو توسط راننده را آسان تر می نماید.

بر روی دسته دنده خودروهای دنده اتوماتیک، 4 حرف وجود دارند که هر یک نشانگر چهار حرکت اصلی بوده و متناسب با شرایط رانندگی، قابل تغییر و تنظیم می باشد؛ این حروف که ممکن است در مدل های مختلف خودروها کمی متفاوت باشند، عبارتند از: P، R، N و D (و نیز دنده های ثابت 1، 2، 3). معنای هر یک از این حروف، به شرح زیر می باشند:

  • P- پارک کردن: دنده ای که باید هنگام توقف خودرو برای پارک، از آن استفاده کنید.
  • R- دنده عقب: هر گاه لازم باشد دنده عقب حرکت کنید، کافی است دنده را روی این حالت قرار دهید.
  • N- خلاص: این حالت که هرگز نباید از آن در حین رانندگی استفاده کرد، برای مواقعی است که برای مدت طولانی مانند ترافیک سنگین، مجبور به توقف هستید.
  • D- رانندگی: در شرایط عادی رانندگی، باید دسته دنده روی این حالت قرار گرفته تا خودرو به حرکت درآید. هنگام رانندگی در این حالت و با افزایش سرعت، تنها لازم است سطح دنده مناسب را انتخاب و تنظیم کند.


دنده اتوماتیک

نحوه رانندگی با خودروهای دنده اتوماتیک


هر چند رانندگی با خودروهای دنده اتوماتیک راحت می باشد، اما اگر ندانید چگونه با آن رانندگی کنید، این موضوع می تواند برایتان مشکل ساز گردد؛ از این رو، در حالی که برای روشن کردن برخی از این خودروها باید پدال ترمز در سمت چپ را فشار داد، در برخی دیگر نیازی به این کار نمی باشد. در هر صورت، پس از این اقدام باید دکمه استارت را فشار داده یا کلید را بچرخانید تا خودرو روشن شده و سپس دنده را از حالت P یا N خارج و روی حالت D قرار دهید.

به همین دلیل، هنگامی که خودرو را روشن می کنید، باید دنده روی حالت P باشد. همچنین، بسیاری از خودروهای دنده اتوماتیک دارای سیستم ضد لغزش بوده و در مسیرهای سربالایی، صرفا باید کمی بیشتر پدال گاز را فشار دهید.


رانندگی با خودروهای دنده اتوماتیک


محبوبیت خودروهای دنده اتوماتیک هنگام کرایه خودرو


با توجه به اینکه امروزه مسافران و گردشگران در سفر به شهر یا کشوری دیگر تمایل زیادی به اجاره خودرو به منظور کاهش هزینه های خود و راحتی در دسترسی به مکان های موردنظرشان دارند، خودروهای دنده اتوماتیک به دلایل اشاره شده، بسیار مورد توجه آنها می باشند. در همین راستا، شرکت مسافرتی-گردشگری گوتوسفر (GotoSafar.com)، که دارای خدماتی چون:اجاره ماشین در ترکیه، رزرو بلیط هواپیما از شرکت های معتبر، ارائه بیمه مسافرتی، رزرو هتل، برگزاری تورهای گردشگری، پشتیبانی 24 ساعته خدمات به زبان های فارسی، انگلیسی و ترکیه ای و ...، می باشد، علاوه بر کرایه انواع خودروهای دنده دستی در ترکیه، خودروهای دنده اتوماتیک را نیز در اختیار مشتریانش قرار می دهد تا از سفر خود لذت بیشتری ببرند.

 

تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی و تایماز گلزار

منبع: www.rentgo.com

logo-samandehi