ورود

کوه جودی در شیرناک ترکیه

ترکیه کشوری است که بواسطه موقعیت جغرافیایی خود و قرار گرفتن در مسیر اتصال آسیا به اروپا، دارای تاریخ غنی و پر فراز و نشیبی می باشد. این کشور که دارای طبیعت زیبا و مسکن اقوام متعددی بوده، در تقاطع ترکیه، عراق و سوریه، کوهی کوچکی وجود دارد که احتمال می رود نقطه فرود کشتی حضرت نوح بوده است.

در میان کسانی که به کتاب مقدس اعتقاد دارند، بسیاری بر این باورند که کشتی حضرت نوح در هفدهمین روز پس از 17 ماه سرگردانی بر روی امواج آب، نهایتا در «کوه آرارات (Ararat)» ترکیه به خشکی رسید. با این حال و به باور برخی دیگر، کوهی که این کشتی بر روی آن آرام گرفت، «کوه جودی (Judi)»، با بیش از 7000 فوت (2133 متر)، ارتفاع در نقطه تلاقی: ترکیه، عراق و سوریه، می باشد که 175 مایل (حدودا 281 کیلومتر)، از جنوب غربی کوه آرارات فاصله دارد.

کوه جودی که به عنوان «محل به خشکی رسیدن» کشتی حضرت نوح نیز شناخته می شود، امروز در نزد مردم سریانی و ارمنی همچنان استوار می باشد. این کوه که در استان «شیرناک (Şırnak)» در جنوب شرقی آناتولی ترکیه واقع شده، جمعیت کمی در آن ساکن است. از سوی دیگر، با توجه به اینکه کلمه «جودی» در زبان عربی به معنای «ارتفاعات» می باشد، ممکن این کوه همان محل قرار گرفتن کشتی حضرت نوح باشد. یکی از دلایل محبوبیت اخیر این کوه، به دلیل یافته هایی است که در سال 1953 توسط یک زمین شناس آلمانی به نام «دکتر فردریش بندر (Dr. Friedrich Bender)» کشف شده است؛ بر این اساس، وی توانست در قله کوه جودی و در عمق حدود یک متری، تکه های چوب و قیر کشف کند. قدمت کربنی یافته حاکی از آن است که آنها متعلق به 6,500 سال پیش بوده که به لحاظ تاریخی، با روایات موجود در مورد کشتی حضرت نوح، همخوانی دارد. اما با این حال، هنوز نمی توان به طور قطع مکان این حادثه را بین کوه های آرارات و جودی مشخص نمود.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: www.atlasobscura.com

logo-samandehi