ورود

هزینه عوارض مسیرهای شهری و جاده ای در استانبول در سال 2022

ترکیه را می توان نمونه یکی از کشورهایی دانست که به منظور جلوگیری از شلوغ شدن مسیرهای مختلف شهری و جاده ای هنگام عبور از درگاه های عوارضی، از فناوری های های جدید مانند برچسب های پرداخت سریع و خودکار عوارض استفاده کرده است. مبلغ این عوارض که هر ساله با افزایش هزینه هایی مانند: سوخت، تعمیر و نگهداری مسیرها و ...، تغییر می کند، در سال 2022 در استانبول به شرح زیر می باشد.

در حالت کلی، هر ساله اداره کل راهداری استانبول، عوارض مربوط به: بزرگراه، مسیرهای یک طرفه، پل های واقع بر روی تنگه بسفر و تونل اوراسیا را با توجه به شرایط موجود و برای ساعات مختلف روز، تعیین می کند تا رانندگان مبلغ مربوطه را با از طریق برچسب های پرداخت خودکار عوارض که بر روی شیشه مقابل خودرو نصب می گردد، هنگام عبور از درگاه های عوارضی پرداخت کنند.
بر اساس بیانیه جدید این سازمان در سال 2022، مبلغ عوارض مسیرهای شهری و جاده ای در استانبول و در ساعات مختلف شبانه روز برای خودروهای مختلف، به شرح زیر می باشد؛ اما پیش از هر چیز، بهتر است با انواع برچسب های الکترونیکی جهت پرداخت عوارض جاده ای در ترکیه، آشنا شوید:


برچسب های الکترونیکی پرداخت عوارض مسیرهای شهری و جاده ای در ترکیه


  • HGS یا سیستم پرداخت سریع عوارض (High-Speed Passage System - Hızlı Geçiş Sistemi): این سیستم که در واقع جایگزین OGS می باشد، به شما امکان می دهد بدون توقف یا کاهش سرعت خودروی خود، عوارض تعیین شده برای مسیر را به صورت خودکار پرداخت نمایید.
  • OGS یا سیستم پرداخت خودکار عوارض (Automatic Passage System - Otomatik Geçiş Sistemi): این سیستم که با فناورهای دیجیتالی پیش از سال 2000 راه اندازی شده، عملکردی همانند HGS داشته ولی به دلیل قدیمی بودن سیستم آن، خودروها ملزم به عبور از درگاه های مربوطه با سرعت کم هستند.


دریافت برچسب HGS برای خودروهای شخصی


فرقی نمی کند شما با خودروی شخصی خود که از کشور دیگری خریده اید به ترکیه آمده باشید یا با خودروی خریداری شده در ترکیه قصد تردد در  این کشور را داشته باشید؛ در هر صورت، شما می توانید با مراجعه به یکی از شعبه اداره پست ترکیه (PTT)، و ارائه کپی مدارک: گواهی ثبت خودرو، پاسپورت خود و پرداخت حدودا 10 TL، برچسب HGS را دریافت و بر روی شیشه جلوی خودرو نصب نمایید.

لازم به ذکر است، علاوه بر هزینه دریافت برچسب پرداخت خودکار عوارض، شما باید این برچسب را با پرداخت هزینه اضافی (که معمولا مقدار آن اختیاری است)، آن را شارژ نمایید تا هنگام عبور از درگاه های عارضی، مبلغ موردنظر به صورت خودکار از حساب شما کاسته شود. درصورتی که برچسب HGS را شارژ ننمایید، باید در بازه های زمانی مختلف (نسبتا کوتاه)، مجموع هزینه عوارض را از طریق: اپلیکیشن های موجود، مراجعه به اداره پست یا ایستگاه پلیس، پرداخت نمایید.


برچسب HGS در خودروهای اجاره ای


در حالت کلی، تمامی خودروای کرایه ای در ترکیه، دارای برچسب HGS بوده و در صورتی که شما هنگام ثبت رزرو خودرو، این برچسب را شارژ نکرده باشید، مجموع هزینه عوارض هنگام بازگرداندن خودرو به شرکت و پس از استعلام از سیستم پلیس راهنمایی و رانندگی ترکیه، از شما دریافت خواهد شد؛ اما، اگر پیشتر هزینه ای را به عنوان شارژ اولیه پرداخت کرده باشید، پس از بازگرداندن خودرو و دریافت استعلام، مابه التفاوت آن از شما دریافت یا پرداخت خواهد شد.


مبالغ و عوامل تعیین کننده هزینه عوارض مسیرهای شهری و جاده ای


با توجه به اینکه تقریبا در تمام بزرگراه ها و پل های استانبول دارای درگاه های عوارضی هستند، از این رو شما ممکن است در طول مسیر خود و با عبور از یک بزرگراه، پل و خیابان، مشمول پرداخت چندین عوارض با مبالغ مختلف باشید. نکته مهمی که در این رابطه وجود دارد، متفاوت بودن مبلغ عوارض مسیرهای شهری و جاده ای بسته به عواملی چون: ابعاد و کلاس خودرو (سدان، شاسی بند و ...)، ساعت تردد در مسیر، نوع مسیر (یک/دو طرفه، بزرگراه، درون/برون شهری)، و ...

لذا، با درنظر گرفتن تغییر دائمی مبلغ عوارض و نیز متغییر بودن آن با توجه به اینکه به طور مثال، از کدام مسیر به کدام پل وارد می شوید، نمی توان مبلغ دقیقی را اشاره داد. با این حال، در زیر مبلغ تقریبی عوارض برخی از اصلی ترین مسیرهای استانبول را بر اساس آنچه در تاریخ 01/01/2022 تعیین گردیده و نیز، کلاس بندی خودروها در ترکیه را برای شما ارائه می کنیم:

بازه های زمانی در تعیین مبلغ عوارض در عبور از مسیرها


مسیر

حداقل مبلغ عوارض (تقریبی)

از 00:00 صبح

تا 17:00 عصر

حداکثر مبلغ عوارض (تقریبی) 

از 17:00 عصر

تا 00:00 صبح

پل شهیدان 15 تموز (15 Temmuz Şehitler Köprüsü)

8.25 لیر

10.75 لیر

پل یاووز سلطان سلیم (Yavuz Sultan Selim Köprüsü)

19 لیر

25 لیر

پل عثمان قاضی (Osmangazi Köprüsü)

184.5 لیر

295 لیر

پل 1915 چاناکاله (1915 Çanakkale Köprüsü)

200 لیر

250 لیر

زیرگذر اوراسیا (Avrasya Tüneli)

53 لیر

79.50 لیر

ازمیر-استانبول عثمان قاضی (Osmangazi K.)

184.5 لیر

295 لیر

بورسا کوزی (Bursa Kuzey)

244.5 لیر

390.5 لیر

مانیسا تورگوتلو (Manisa Turgutlu)

436.5 لیر

697.5 لیر

خروجی ازمیر (İzmir Çıkış)

459 لیر

733 لیر

ساپانجا (Sapanç‎a)

12 لیر

16.5 لیر

کلاس بندی خودروها در ترکیه


نکات مهم:


  • قیمت ها شامل 8% مالیات بر ارزش افزوده می باشد.
  • شما نمی توانید مبلغ عوارض خود را از طریق هیچ وب سایت، کارت اعتباری یا وجه نقد در درگه های عوارضی پرداخت کنید.
  • هزینه عوارض در شب هنگام و در تمامی مسیرها، نیم بها محاسبه می گردند.
  • فقط خودروهای کلاس 1 و 2 می توانند از تونل اوراسیا عبور کنند.
تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منابع:

logo-samandehi