ورود

آشنایی با داتچا در موعلا

«داتچا (Datça)» در جنوب غربی ترکیه، یکی از 13 بخش واقع در استان «موعلا (Muğla)» در منطقه «اژه» است که در شبه جزیره ای با همین نام قرار دارد. این منطقه علاوه بر تعدد انواع جاذبه های گردشگری، دارای مناطقی آرام و دنج جهت فرار از شلوغی های شهر می باشد.


موقعیت داتچا در منطقه


معمولا شهرهایی چون: آنتالیا، بودروم، آلاچاتی و کوش آداسی، بواسطه حضور انبوه گردشگران، جزو مقاصد گردشگری بسیار شلوغ هستند و به همین دلیل است برای آن دسته از مسافرانی که دوست دارند تعطیلات خود را در مکانی دنج و آرام و به دور از ازدحام جمعیت بگذرانند، «داتچا» بهترین گزینه می باشد؛ بطور مثال، جزیره «سیمی» وابسته به یونان، در نزدیکی این منطقه بوده و محبوب گردشگران است. داتچا داری 9 بخش به نام های: «جومالی (Cumalı)»، «اِمِجیک (Emecik)»، «خضرشاه (Hızırşah)»، «کاراکوی (Karaköy»، «کیزلان (Kızlan)»، «مسعودیه (Mesudiye)»، «سیندی (Sındı)»، «یاکاکوی (Yakaköy)» و «یازی کوی (Yazıköy)»، می باشد. در بین این 9 بخش، «مسعودیه» به دلیل واقع شدن در کنار دریا، شناخته شده ترین بخش بوده و خلیج و ساحل «پالاموت بوکو Palamutbükü» محبوب ترین مکان نزد گردشگران است.

در سال های اخیر با خرید ویلا و زمین در «داتچا» توسط گردشگران بسیاری از جمله: آلمان، انگلیس و روسیه، این منطقه مورد توجه قرار گرفته است. داتچا با داشتن 253 کیلومتر خط ساحلی و 52 خلیج، در محل تقاطع آب های اژه و مدیترانه قرار دارد که «گِبِکوم کومولو (Gebekum Kumulu)»، یکی از مهمترین خطوط ساحلی آن می باشد. امروزه این تپه تحت حفاظت قرار گرفته و در آن 85 گونه گیاهی و 19 گونه پرنده با هم زندگی می کنند.مکان های دیدنی داتچا


  • شهر باستانی کونیدوس (Knidos Antik Kenti)


در بازدید از «داتچا»، باید حتما سری نیز به شهر باستانی «کونیدوس» در فاصله 38 کیلومتری «داتچا» بزنید که گواهی بر تاریخ هزاران ساله این منطقه می باشد. «کنیدوس» در دوران باستان، شهری تجاری، فرهنگی، هنری و علمی در جهان بوده و منطقه ای که بین کنیدوس، دره بزرگ مندرس، رودخانه دالامان، دریای اژه و باباداغی، بوزداغ و هونوز داغی قرار دارد، با نام «دشت های کاریا (Karia)» با منابع طبیعی غنی، شناخته می شود. دسترسی به «کنیدوس» با مینی بوس های «پالاموت بوکو» که از مرکز «داتچا» حرکت می کند، امکان پذیر است.


شهر باستانی کونیدوس


  • داتچا آکتور (Datça Aktur)


آکتور شهری است که در فاصله 30 کیلومتری از مرکز داتچا و 95 کیلومتری از موعلا، به راستی یکی از زیباترین مکان های جهان می باشد؛ «آکتور» جایی است که در آن می توانید میان جنگل های پوشیده از کاج، از هوای تمیز لذت برد، چشم انداز دریای زیبا را تماشا کرد، به انواع ورزش های آبی پرداخت و در منطقه ویژه کمپینگ، چادر زد. در این مکان، همچنین امکان اجاره ویلا، خانه یا حتی اتراق در کاروان وجود دارد. علاوه بر این، در منطقه کمپینگ خدماتی چون: دوش آب سرد/گرم، لباسشویی و آشپزخانه نیز، ارائه می شوند. همچنین، دسترسی به «بودروم» از خلیج های «آکتور» با قایق هایی که به بودروم می روند ممکن می باشد.


داتچا آکتور


  • خلیج کارگی (Kargı Koyu)


از آنجا که داتچا به خلیج های زیبایش معروف می باشد، یکی محبوب ترین آنها، خلیج کارگی است که فقط 3 کیلومتر با مرکز داتچا فاصله داشته و بواسطه اینکه توسط کوه ها احاطه شده، باد کمتری نسبت به سایر مناطق داتچا در آن می وزد. دسترسی به این مکان از طریق پیاده روی یا مینی بوس های شهرداری امکان پذیر بوده و امکاناتی از قبیل: سرویس بهداشتی، خوردن و آشامیدن، سایه بان، کابین های تعویض لباس و شزلون، در خلیج موجود می باشند.


خلیج کارگی


  • اُوا بوکو (Ovabükü)


این منطقه که به لحاظ موقعیت مکانی، نام دشتی که در آن قرار دارد را به خود گرفته، با پانسیون، رستوران و ساحل 600 متری اش، مکانی ایده آل برای گذراندن تعطیلات است. فاصله اوابوکو از محدوده داتچا 15 کیلومتر بوده و نظیر سایر خلیج های آن، دریای این منطقه نیز ساحل سنگی دارد. مواد اولیه غذاهای ارائه شئه در پانسیون های خانوادگی نیز مستقیما از مزرعه به سفره آورده.و اگر از مردم محلی بپرسید، بهترین زمان آمدن به اینجا چه ماهی می باشد، مطمئنا خواهند گفت ما آگوست.


اُوا بوکو


  • داتچای قدیم (Eski Datça)


یکی از مکان های داتچا که پس از عکاسی در طبیعت باید از آنها عکس گرفت و در خیابان هایش قدم زد، بدون شک داتچای قدیمی است. خیابان های باریک و سنگفرشی که بوی گل می دهند، کوچه «جان یوجِل (Can Yücel)»، شب ها و روزهای میدان قهوه سی و ...، از جمله جاذبه های به یادماندنی داتچای قدیم هستند؛ از این رو، توصیه ما به شما این است که خودروی خود را در پارکینگ رایگان بگذارید و با 150 متر پیاده روی می توانید به داتچای قدیم برسید.  • آسیاب های بادی کیزلان (Kızlan)


اگر از مسیر زمینی به داتچا بیایید، آسیاب های بادی کیزلان در 8 کیلومتر پیش از داتچا، مقابل شما خواهند بود. اولین مورد از این آسیاب ها، در دهکده «کوزلان» با تصویب فرمانداری منطقه احیا و برای اهداف گردشگری به یک شرکت خصوصی اجاره داده شد. به غیر از این آسیاب، اکنون 3 آسیاب شخصی دیگر نیز وجود دارد که می توان از داخل آنها نیز عکس گرفت. آسیاب های «کیزلان» که تصور می شود در اوایل دهه 1900 ساخته شده اند، به دلیل آنکه از دهه 1950 دیگر کاربری ندارند، مورد استفاده قرار نمی گیرند.


آسیاب های بادی کیزلان


  • بندر داتچا


بدون شک «بندر داتچا» مکانی است که دل کندن از آن برایتان سخت خواهد بود. این ساحل یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در دریا ست که روزانه صدها قایق در آن پهلو می گیرند. همچنین، در این بندر هتل و رستوران های متعددی وجود دارد و امکان اجاره خانه با منظره ای زیبای نیز وجود دارد. داتچا که در واقع به عنوان یک شهر بندری در ترکیه شناخته می شود، اخیرا با فراهم آوردن فضای کافی، قایق های بیشتری به آن وارد می گردد؛ در بندر یک گالری هنری نیز وجود دارد.


داتچا


  • خلیج کوملوک


اگرچه راه «کوملوک» بواسطه زیبایی و آرامش خود، توجه بسیاری را در طول روز به خود جلب می کند، اما حتما باید هنگام غروب خورشید را نیز در آنجا تماشا نمود. از جمله دیگر جاذبه های این مکان، رستوران هایی است که در خط ساحلی قرار داشته و ماهی تازه سرو می کنند. در فضای بیرونی این رستوران ها، شب ها جای چتر و سایبان ها را میزها می گیرند؛ همچنین پانسیون های مناسبی نیز در این خلیج وجود دارند.


  • پالاموت بوکو


«پالاموت بوکو» در فاصله 25 کیلومتری از مرکز داتچا، در ساحل شبه جزیره داتچا رو به مدیترانه واقع شده است. فضای آرامش بخش، دریای آبی و زندگی آرام روستایی، از جمله ویژگی هایی است که می تواند توصیف نمود. پالاموت بوکو دارای یک بندر برای قایق ها و دو دهکده است که در آنها پرورش زیتون و بادام صورت می گیرد. پالاموت بوکو علاوه بر قرار گرفتن در بین مناظر زیبای طبیعی، در نزدیکی به بقایای باستانی نیز قرار دارد. از سوی دیگر، وجود کافه، رستوران، چایخانه ها و چندین بار در امتداد خط ساحلی و نیز امکان پیاده روی در بندر و غذا خوردن در رستوران ها، این مکان را بیش از پیش جذاب نموده است.علاوه بر این ها، «یاسّی تپه (Yassı Tep)» یک نقطه با شکوه برای تماشای غروب خورشید بوده و ساحل «پالاموت بوکو» برای لذت بردن از دریا، آفتاب، گذراندن وقت در مکان های زیبا و استراحت در فضای آرام، مکان هایی به یاد ماندنی هستند.


داتچار


  • سِوگی یولو (Sevgi Yolu)


«سِوگی یولو (مسیر عشق)» یکی از مسیرهای پیاده روی است که در طول ساحل داتچا متداد دارد. در این مسیر، امکانات اقامتی زیبایی نیز وجود دارد که در کنار دریا، محیطی آرام و دور از سر و صدا می باشند. به یاد داشته باشید، حتما سری نیز به بازارچه صنایع دستی بزنید.


بهترین زمان بازدید از داتچا


شما می توانید برای  گذراندن تعطیلات، از ماه های بهار تا اواسط پاییز به داتچا بروید. در فصل بهار، چشم انداز گل های بادام که در منطقه بسیار معروف هستند، منظره ای بی نظیر را تشکیل می دهند. در ماه های زمستان نیز به دلیل هوای نه چندان سرد، برخی گردشگران برای گذراندن تعطیلاتی کوتاه مدت به آن می آیند؛ با این حال، زندگی در داتچا از اواخر آوریل دوباره زنده می شود.


نحوه دسترسی به داتچا


دستیابی به «داتچا» طی 2 ساعت با قایق (فَرابر)، از بودروم و 4 ساعت از مسیر زمینی، امکان پذیر می باشد؛ درصورتی که شما با خودرو، دوچرخه، کاروان و موتور سیکلت به این مکان می آیید، جابجایی آنها با کشتی انجام می گیرد؛ فاصله داتچا تا مرکز «موعلا» نیز در عرض 1 ساعت و 15 دقیقه ممکن بوده و شما می توان بعد رسیدن به «مارماریس» با اتوبوس های بین شهری، اتوبوس های محلی و مینی بوس ها به «داتچا» برسید. کوتاه ترین مسیر برای دستیابی به حمل و نقل هوایی، سوار شدن به مینی بوس «داتچا» پس از فرود در فرودگاه «دالامان» است.

 

تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

منابع:

logo-samandehi