ورود

حمام های سنتی استانبول

بی شک یکی از زیبا و ماندگارترین میراث امپراتوری عثمانی، فرهنگ «حمام» است که تجربه ای لذت بخش برای گردشگران می باشد؛ به ویژه، اگر در فصل زمستان به استانبول بروید، گرمای مطبوع آب حمام های تاریخی این شهر و دراز کشیدن روی سنگ حمام و ماساژ، خاطره ای فراموش نشدنی خواهد بود. در ادامه، 5 حمام معروف استانبول را به شما معرفی خواهیم کرد.


  • حمام جاعال اوعلو (Cağaloğlu Hamamı)


حمام Cağaloğlu یکی از اولین مورد از حمام های تاریخی استانبول است که به ذهن می رسد. این حمام در دوران «محمود اول (Mahmud I)» ساخته شده و یکی از نمونه های برجسته معماری عثمانی را به نمایش می گذارد. حمام Cağaloğlu که قدمت آن به سال 1741 برمی گردد، با فضای تاریخی اش هر بیننده ای را مجذوب خود کرده و یکی از مکان های ایده آل برای استراحت دادن به بدن خسته تان می باشد. ماساژ با انبوه کف صابون و آروماتراپی (رایحه درمانی - Aromatherapy)، از جمله خدمات متمایز این حمام بوده و نیز می توانید انرژی خود را با نوشیدن شربت خانگی و خوردن راحت الحلقوم دلپذیر ترکیه ای، تامین کنید.


حمام جاعال اوعلو


  • حمام گالاتاسارای (Galatasaray Hamamı)


حمام گالاتاسارای که به دستور «سلطان بایزدی دوم (Sultan Bayezid II)» در سال 1481 ساخته شده، در منطقه «بی اوغلو (Beyoğlu‎)» همچنان بین ساعات 07:00-22:00 در حال فعالیت می باشد. در این حمام با انواع مختلف خدمات از قبیل: انبوه کف صابون و ماساژ آروماتراپی، ظرف 40 دقیقه می توانید تمام خستگی تان را رفع کنید. در این حمام در ازای پرداخت هزینه بیشتر، خدمات بوفه باز و اجرای موسیقی نیز برگزار می شود.


  • حمام کیلیچ علی پاشا (Kılıç Ali Paşa Hamamı)


حمام کیلیچ علی پاشا در منطقه «کادیکوی/توپخانه (Karaköy/Tophane)»، یکی از زیباترین آثار «معمار سینان (Sinan)» می باشد که پس از یک فرآیند طولانی مرمت سازی، دوباره شروع به فعالیت کرد. اگر به این حمام بروید، به خوبی می توانید حس و حال تاریخی آن را کرده و خدمات مختلفی از: ماساژ، ماساژ موضعی، ماساژ پا و ماساژ کل بدن را، بطور حرفه ای را دریافت کنید.


حمام کیلیچ علی پاشا


  • حمام چِمبَرلیتاش (Çemberlitaş Hamamı)


حمام چمبرلیتاش که در خیابان «دیوان یولو (Divanyolu)» واقع شده، یکی دیگر از حمام هایی است که اثر هنری «معمار سینار» می باشد. این حمام علاوه بر خدماتی چون: کیسه کشی، انبوه کف صابون، ماساژ روغن، ماساژ سر به روش هندی و آروماتراپی، می توانید از خدماتی مانند ماسک پوست نیز، بهره ببرید. حمام چمبرلیتاش روزانه بین ساعات 06:00-24:00 فعالیت کرده و یکی از ایده آل ترین مکان ها برای گرم کردن شما در روزهای سرد زمستانی است.


  • حمام چاتما مسجید (Çatma Mescit Hamamı)


بنا بر روایات، «معمار سینان» بزرگترین نابغه دوره عثمانی است که حتی توانسته الهام بخش معماری امروزی بوده و «مسجد بزرگ قاسم پاشا (Kaşımpaşa Camii-i Kebir)» و «حمام کبیر (Büyük Hamam)» را به نام «قاسم پاشا (Kasım Paşa)» در منطقه «بی اوغلو (Beyoğlu‎)» ساخته است. از آنجا که دولتمردان برجسته آن دوره نمی خواستند «حمام کبیر» را با مردم و طبقه کارگری به اشتراک بگذارند، سینان، حمام «چاتما مسجد» را برای مردم اهالی و کارگران کارخانه کشتی سازی Haliç که در حال ساخت و ساز در منطقه ای در نزدیکی آن بودند، طراحی کرد. از این رو، تصمیم برآن شد درآمد حاصل از این حمام برای تامین هزینه های مسجد کبیر و نیازهای موذن، استفاده شود. باز هم طبق روایتی دیگر، این حمام هدیه ای از طرف قاسم پاشا به دخترش می باشد.


حمام چاتما مسجید


تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی

منبع: yolcu360.com

logo-samandehi