ورود

هزینه های جانبی اجاره خودرو در ترکیه

صرف نظر از هزینه اصلی اجاره خودرو که وابسته به نوع خودروی انتخابی شما و طول مدت رزرو می باشد، هزینه های دیگری نیز در این رابطه وجود دارد. این هزینه های جانبی که بواسطه انتخاب یا درخواست امکانات بیشتر هنگام کرایه ماشین می باشد، می توانند بر امنیت و آسایش شما هنگام استفاده از ماشین اجاره ای و نیز هزینه ها شما، موثر باشند.

پیش از هرچیز، باید توجه داشت که معمولا شرکت های اجاره ماشین در ترکیه بر دو نوع هستند: 1) شرکت هایی که پارکینگ آنها در فرودگاه ها بوده و به همین دلیل، از معافیت مالیات برخوردار می باشند (هزینه اجاره خودرو از آنها کمتر است)، 2) شرکت هایی که پارکینگ های آنها درون شهر می باشند (هزینه کرایه ماشین از آنها بیشتر است)؛ سایر هزینه هایی که می توانند بر هزینه اولیه اجاره خودرو در ترکیه موثر باشند، به شرح زیر می باشند که ممکن است در شرکت های مختلف، مبالغ آنها کمی باهم متفاوت درنظر گرفته شوند.


هزینه های جانبی هنگام کرایه خودرو در ترکیه


  • بیمه خسارات جزئی


بنا بر قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه، کلیه خودروهای این کشور ملزم به داشتن بیمه های شخص ثالث و بدنه هستند، از آنجا که این قانون شامل حال ماشین های اجاره نیز می گردد، در نتیجه هزینه آن از قبل در رابطه با خودروی کرایه ای، اعمال شده است. در چنین شرایطی، آنچه به عنوان هزینه جانبی به مشتری توصیه می گردد، انتخاب گزینه «بیمه خسارات جزئی» است. این بیمه که مواردی مانند: شکستگی آینه بغل خودرو، هرگونه خراشیدگی بر روی بدنه، شکستگی چراغ و ...، را شامل می شود، انتخاب آن به توصیه می گردد.


  • حضور راننده دوم


گاهی پیش می آید که شما همراه با خانواده یا تعدادی از دوستانتان، خودرویی را کرایه کرده یا به دلیل آنکه قصد دارید در مسیر طولانی رانندگی کنید، نیاز به استفاده از راننده دوم دارید. در چنین شرایطی، درج نام راننده دوم در قرارداد اجاره ماشین، یک الزام قانونی بوده و عدم این کار (استفاده از راننده دوم درصورتی که نام وی در قرارداد ثبت نشده باشد)، تخلف قانونی محسوب می شود.


اجاره خودرو در ترکیه


  • برچسب عوارض


یکی از مزایای تردد در بزرگراه ها و جاده های ترکیه، عدم نیاز به توقف در درگاه های عوارضی است. این امر که به دلیل استفاده از برچسب های الکترونیکی موسوم به HGS و سیستم خودکار پرداخت عوارض از طریق این برچسب ها است، بر روی شیشه جلوی خودرو چسبانده شده و خودروها هنگام عبور از درگاه های عوارضی، هزینه عوارض از شارژ برچسب کاسته می شود. این برچسب بر روی ماشین های کرایه نیز وجود داشته و شما می توانید یا هنگام اجاره خودرو آن را به مبلغی شارژ کرده، یا هنگام بازگرداندن خودرو به شرکت و زمانیکه هزینه های احتمالی درحال محاسبه است، عوارض ثبت شده در سیستم را به شرکت بپردازید.


  • صندلی مخصوص کودکان


در ترکیه باتوجه به تبعیت از قوانین راهنمایی و رانندگی اروپا، استفاده از صندلی مخصوص کودکانی که قد آنها کمتر از 150 سانتی متر و وزنشان کمتر از 35 کیلوگرم می باشد، الزام قانونی است. از این رو، اگر همراه شما کودکی با این مشخصات وجود دارد، ملزم به ارائه درخواست برای صندلی کودک از شرکت اجاره خودرو می باشید. نشستن کودکان زیر 10 سالن روی صندلی جلو نیز، تخلف محسوب می گردد.


  • سیستم مسیریاب و GPS


از آنجا که ممکن است شما تسلط کامل به مسیرهای مختلف درون و برون شهری ترکیه نداشته باشید، یا اینکه اطلاعی از ساعات پر تردد خیابان ها ندارید، انتخاب خودرویی که دارای سیستم مسیریابی و GPS می باشد، اهمیت زیادی دارد. بر همین اساس و به دلیل آنکه شبکه حمل و نقل و ارتباطی ترکیه مجهز به سیستم مسیریاب ماهواره ای می باشد، درصورتی که از خودروهای دارای این سیستم و GPS استفاده نمایید، علاوه بر سریع تر رسیدن به مقصد، می توانید از ساعات شلوغی خیابان ها مطلع شده و مسیرهای جایگزین بهتری را انتخاب نمایید.


  • اینترنت Wifi


همانگونه که می دانید، استفاده از اینترنت، شبکه های اجتماعی، اپلیکیشن های مختلف و ...، جزو لاینفک زندگی ما شده است. بر همین اساس، هرچند توصیه می گردد به منظور مدیرت هزینه تماس های خود در ترکیه حتما یکی از سیم کارت های شبکه های مخابراتی ترکیه ای را خریداری و استفاده نمایید، اما اگر به هر دلیل این امر برای شما ممکن نشد، می توانید به شرکت کرایه خودرو درخواست استفاده از اینترنت Wifi در خودرو را بدهید. برای این منظور، ممکن است شرکت بسته های اینترنتی متنوعی را به شما پیشنهاد کرده یا فقط یک نوع از این سرویس ها را برای شما ارائه دهد.


  • دریافت یا تحویل خودرو در مکانی غیر از پارکینگ شرکت


نکته مهم در این خصوص اینکه، تمامی شرکت هایاجاره ماشین در ترکیهبه شما اجازه استفاده از خودروهای خود را برای تردد به خارج شهر نداده و درحالیکه با خودروهای برخی شرکت های دیگر می توانید به شهرهای دیگر نیز تردد نمایید، تعداد معدودی از این شرکت ها به شما اجازه رانندگی با خودروهای خود را به خارج از ترکیه نیز، می دهند. در چنین شرایطی، همه شرکت های کرایه ماشین در ترکیه، خدمات تحویل و دریافت خودرو را ارائه نکرده و درصورتیکه چنین خدماتی را برای شما درنظر بگیرند، می تواند همراه با هزینه و در موارد معدودی، رایگان باشد.


اجاره ماشین در استانبول  • ترنسفر خودرو


گاهی به دلایل مختلف، مشتریان ترجیح می دهند خودروی موردنظر خود را همراه با راننده (ترنسفر)، اجاره نمایند. این موضوع نیز همانند مورد 7، جزو خدماتی محسوب می گردد که همه شرکت ها امکان ارائه آن را نداشته یا فقط در برخی شهرهای ترکیه این خدمات را برای مشتریان خود فراهم می آورند.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: turkeytravelplanner.com

logo-samandehi