ورود

20 نکته کاربردی در فرودگاه

همه ما ممکن است به دلایل تفریح، کاری و ...، به نقاط مختلفی در داخل یا خارج کشور، سفر کنیم. از این رو و با توجه به اینکه استفاده از سیستم حمل و نقل هوایی گزینه ای رایج برای مسافرت کردن محسوب می شود، بهتر می باشد برای داشتن سفری آرام و دلپذیر، نکاتی را درنظر داشتن و رعایت نمود.

در حالت کلی، شاید بتوان مراحل انجام هر سفری را (بویژه سفرهای هوایی)، به بخش هایی چون: اقدامات پیش از سفر، کارهایی که باید در فرودگاه انجام داد، اقدامات لازم هنگام سوار شدن به هواپیما و نهایتا هنگام رسیدن به مقصد، تقسیم نمود. در ادامه، 20 نکته کاربردی که می توان به شما در مراحل ذکر شده کمک کند، بیان خواهد شد.


  • پیش از به راه افتادن و رفتن به فرودگاه...


1. آشنایی با موقعیت مکانی فرودگاه


اگر با موقعیت مکانی فرودگاه آشنا نبوده و دقیقا از فاصله زمانی و مکانی آن اطلاع ندارید، توصیه می شود حتما از قبل این اطلاعات را بدست آورید تا بتوانید در زمان مناسب، به فرودگاه برسید.


2. اسکرین شات گرفتن از کارت پرواز خود


اگر کارت پرواز خود را در گوشی دارید، از آن اسکرین شات گرفته و در پوشه تصاویر خود ذخیره کنید، چراکه ممکن است نرم افزار شرکت هواپیمایی یا دسترسی فرودگاه به اینترنت، دچار اختلال شود.


3. چاپ و مطالعه کارت پرواز


یکی از نکاتی که مسافران حتما باید انجام دهند، بررسی کارت پرواز خود و نیز پرینت گرفتن از آن می باشد. دلیل اصلی این اقدام، درنظر گرفتن احتمال قطعی اینترنت، تمام شدن شارژ یا خرابی تلفن همراه شما می باشد.


کارت پرواز


4. پرواز در ساعاتی که نوشیدن نوشیدنی های مختلف مشکل ساز نباشد


همیشه درنظر داشته باشید که در پروازهای طولانی مدت یا پروازهایی که در ساعات خاصی از شبانه روز، نوع اغذیه متفاوتی جهت پذیرایی برای مسافران سرو می گردد. از این رو، اگر شما علاقه مند به نوع خاصی از اغذیه بوده یا برعکس، علاقه ندارید (یا حساسیت دارید)، می توانید این موضوع را هنگام خرید بلیط هواپیما، مدنظر بگیرید.


5. تنظیم زنگ ساعت خود برای جانماندن از پرواز


شاید عجیب بنظر برسد، ولی کم نیستند افرادی که به دلایل مختلفی مانند خواب ماندن یا حتی هواس پرتی، پروازهای خود را از دست می دهند؛ از این رو، توصیه می شود ساعت و تلفن همراه خود را برای زمان مناسب تنظیم کنید تا درصورتی که احیانا یکی از آنها دچار مشکل شد، از پرواز خود جا نمانید.


6. تهیه کارت های اعتباری ویژه فرودگاه ها


برخی از کارت های اعتباری، فرصت هایی مانند ورود رایگان به سالن های فرودگاه برای کسانی مکررا سفر می کنند، ارائه می دهند.


  • اقدامات لازم در فرودگاه و پیش از بررسی مدارک...


7. وارد شدن به صف پذیرش


معمولا در ایام تعطیل، فرودگاه ها بسیار شلوغ بوده و این بدین معنی است که احتمال دارد شما ساعت ها در صف پذیرش، منتظر بمانید. در چنین مواقعی، توصیه می شود به جای آنکه در صف های طولانی مدت بایستید، از زمان خود لذت برده و به کافه شاپ بروید. دلیل آن این است، هنگامی که فرودگاه بیش از حد شلوغ می گردد، اعلان هایی برای پروازهایی که زمان پروازشان نزدیک شده، صورت می گیرد؛ در چنین شرایطی، اولویت بررسی مدارک با مسافران این پروازها خواهد بود.صف پذیرش فرودگاه

  • اقدامات لازم در بازرسی امنیتی...


8. رفتن به صف بازرسی امنیتی


اگر در موقعیتی هستید که نمی توانید در زمان مناسب برسید، چنانچه مودبانه به یکی از کارکنان امنیتی فرودگاه این نکته را بگویید و درخواست کمک کنید، می توانید در صف جلو بروید. اگر این روش جواب نداد، بهتر است از مسافران پیش از شما در صف خواهش کنید.


9. درآوردن جواهرات خود


اگر نمی خواهید هنگام بازرسی، زنگ اخطار اسکنر به صدا درآید، پس هنگام بستن چمدان ها یا پیش از آنکه چمدان های خود را به بخش بارگیری هواپیما تحویل بدهید، جواهراتتان را داخل چمدان بگذارید. بیاد داشته باشید، حتما پیش از گذاشتن چمدان یا کیف دستی خود در دستگاه اشعه ایکس، وسایلی مانند: کلیدها، تلفن همراه، ساعت، گوشواره، انگشتر یا گردنبند خود را بردارید چون باعث به صدا درآمدن زنگ هشدار می گردد.


10. همراه داشتن کیسه پلاستیکی خالی


سعی کنید حتما چند کیسه خالی، زیپ دار و شفاف همراه خود داشته باشید. ممکن است لازم باشد برخی وسایل شخصی خود مانند عطر و پاک کننده های آرایشی را درون آن قرار دهید. گاهی هزینه خرید اقلام ساده ای مانند کیسه پلاستیکی در فرودگاه، می تواند گران تمام شود.
11. خودداری از رفتن به صف های امنیتی که کودک در آنها حضور دارد


سعی کنید در صف هایی بایستید که کودکان یا خانواده های پرجمعیت در آنها حضور ندارند، چراکه معمولا در چنین صف هایی، به دلایل مختلف مدت زمان انتظار شما طولانی تر خواهد بود.


12. دقت در پوشیدن جوراب های تمیز و سالم


از پوشیدن جوراب های سالم، تازه، مرتب و همرنگ اطمینان حاصل کنید، زیرا ممکن است در برخی از بازرسی های امنیتی از شما خواسته شود تا کفش های خود را درآورید.


  • اقدامات لازم در سالن خروجی پروازها...


13. سرگرم کردن بچه ها


اگر همراه شما کودک نیز وجود دارد، معمولا شاهد سر رفتن حوصله آنها به دلیل طولانی بودن مراحل پیش از پرواز هواپیما خواهید بود. به همین دلیل، سعی کنید برخی وسایلی که می تواند آنها را سرگرم کند، مانند کنسول های بازی را از قبل کاملا شارژ کرده و دم دست قرار دهید؛ همچنین، در صورتی که بیش از یک فرزند همراه شماست (که در سنین مختلف هستند)، برایشان سرگرمی های مناسب درنظر بگیرید.
14. انجام برخی از کارهای خود تا زمان پرواز


لپ تاپ خود را بردارید و با وای فای رایگان در فرودگاه کارهایتان را انجام دهید. یا می توانید کارهایی مانند واکس زدن کفش یا خرید هدیه را که باید انجام دهید، حل کنید؛ بدین ترتیب می توانید از اوقات فراغت خود هنگام انتظار در فرودگاه استفاده کنید.


  • اقدامات لازم هنگام سوار شدن به هواپیما...


15. برای سوار شدن به هواپیما در صف نایستید


معمولا حضور در سالن انتظار و رسیدن زمان پرواز، طولانی بوده و این موضوع می تواند باعث بی حوصلگی شما گردد. در نتیجه، می توانید به منظور استفاده بهینه از وقت، به مطالعه پرداخته یا برخی از کارهای خود که امکان انجام آنها از طریق لپ تاپ ممکن می باشد، انجام دهید.


  • اقدامات لازم پس از سوار شدن به هواپیما...


16. ارتقا کلاس پرواز از اکونومی به بیزینس


سعی کنید آخرین مسافر هواپیما باشید، زیرا اگر هنگام بسته شدن در هواپیما، در حال رفتن به سمت بخش اکونومی باشید، در صورتیکه صندلی خالی در بخش بیزینس ان باشد، می توانید سریع روی آن نشسته و طوری وانمود کنید که آن صندلی متعلق به شماست. این پیشنهاد به دلیل آن است که در اکثر مواقع، دیگر پس از بسته شدن در هواپیما، کس دیگری سوار نشده و همه سرجای خود نشسته اند، پس مسافری نمی تواند ادعا کند که جای او نشسته اید. البته، اگر مهماندار از شما سوالی در رابطه با بلیط و شماره صندلیتان نپرسد، شما می توانید تا رسیدن به مقصد، در همانجا بمانید، ولی درصورت متوجه شدن آنها، یا باید به صندلی اصلی خود در بخش اکونومی برگردید، یا با پرداخت هزینه مازاد، بر روی همان صندلی بخش بیزینس بنشینید.
  • اقدامات لازم هنگام رسیدن به در مقصد...


17. سعی در برخورد مناسب در برخورد با مامورین بازرسی در فرودگاه مقصد


اگر به کشور دیگری سفر کرده اید، با درنظر داشتن تفاوت های فرهنگی و سایر موارد، سعی کنید این نکات را جهت ممانعت از هرگونه مشکل، رعایت کنید: لباس مناسب بر تن داشته باشید، مودبانه و درست صحبت کنید، تماس چشمی داشته باشید، هرگز شوخی نکنید، توجه تان بطور کامل به فرد مقابل باشد و از  بازی کردن با تلفن همراه خود بپرهیزید، در اختیار داشتن مدارکی که نشان دهد شما امکان مالی مناسب جهت پرداخت هزینه های خود را دارید، حتما درصورت لزوم و امکان از قبل بلیط برگشت تهیه کنید، اگر برای سفر کاری رفته اید هرگز از عباراتی مانند «برای کار آمده ام/در جستجوی کار هستم» استفاده نکنید (چون ممکن است برداشت متفاوتی از آن داشته باشند یا از شما مدارک و مجوز کار بخواهند)، استفاده از جمله ای مانند «من برای شرکت در تعدادی جلسات به اینجا آمدم» مفیدتر و بدون زیان خواهد بود.


  • سایر نکات مهم و کلی...


18. در همه جا پیش از بلند شدن از صندلی نگاهی به اطراف بیندازید


فرقی نمی کند در کجا نسششته اید (در کافه، در سالن انتظار، در هواپیما، در تاکسی و ...)، حتما پیش از بلند شدن و ترک آن مکان، نگاهی به دور و اطراف خود انداخته و از جا نماندن وسایلی چون کیف پول، تلفن همراه، کلید، پاسپورت، بلیط و ...، مطمئن شوید.
19. انتخاب یک همسفر خوب و باوقار


همراه بودن با یک همسفر خوش برخورد و مودب، می توان به شما در داشتن یک سفر خوب و راحت کمک زیادی کند. گاهی همسفر بودن با مسافرانی که بیش از حد حرف می زنند، سر و صدا می کنند، از چیزهای مختلف گله کرده یا کارهایی می کنند که باعث دردسر و خجالت اطرافیان می گردد، می تواند برای شما دردسرساز شوند.


20. بهتر از جورج کلونی باشید


یا باید زودتر به فرودگاه بروید یا عملکردی بهتر از جورج کلونی در فیلم «Up in the Air» از خود نشان دهید. فراموش نکنید اگر به محیطی مانند فرودگاه که قسمت های کنترل مختلفی دارد، دیر برسید یا سر به هوا باشید، به مشکل برخواهید خورد. ترجمه و تهیه: فرناز ممقانی

منبع: www.skyscanner.com.tr

relatedArticles

logo-samandehi