ورود

اُبلیسکِ تئودوسیوس در استانبول ترکیه

این ازاره (Plinth)، مصری که به خوبی تا به امروز حفظ شده، در اصل بخشی از یک سنگ عظیم در معبد کارناک (Karnak)، بوده و مسافت زیادی را برای رسیدن به ترکیه پیموده است. اُبلیسک تئودوسیوس، پیش از قرار گرفتن در مکان امروزی خود، در طول تاریخ سفر کرده است.

پیش از هرچیز، باید بدانید که اُبلیسک یا هرم سنگ، یک ستون سنگی چهارگوش، بلند با سری هرمی و مقطعی عریض نسبت به بخش فوقانی است که معمولا در قدیم، از یک سنگ یکپارچه ساخته می‌شدند؛ اما امروزه، آنها از چندین قطعه سنگ تشکیل و حتی دارای لایه‌ های درونی نیز باشند.

این گلدسته یا مناره که سطح آن را تماما نوشته های هیروگلیف پوشانده و امروزه در میدانی در استانبول قرار دارد، بین سال های 1400-1500 پیش از میلاد از گرانیت های قرمز در نزدیكی معبد كارناك در مصر تراشیده شده است. ابلیسک مزبور تا اواسط سال 300 میلادی كه یك امپراطور رومی آن را از طریق رودخانه نیل به اسكندریه منتقل نمود، برای مدت مدیدی آرام در جای خود مستقر بود. دومین جابجایی این شاهکار دوران باستان، در دوره امپراطوری عثمانی و به شهر قسطنطنیه قدیم یا همان استانبول انجام گردید که تا به امروز نیز همانجا مانده است.ابلیسکِ تئودوسیوس (Theodosius)، که نوشته های هیروگلیف آن در هر چهار طرف هنوز واضح می باشد، بیانگر بیانگر فتح منطقه فرات توسط توتموسس سوم (Tutmoses III)، است. درحال حاضر، ابلیسک بر روی بلوک های برنزی در میدانی قرار دارد که این مکان دائما مملو از: نوازندگان، هنرمندان، مجریان خیابانی و گردشگرانی است که متاسفانه از سرگذشت این برج سنگ بی اطلاع هستند.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: www.atlasobscura.com

logo-samandehi