ورود

عوارض خروج از کشور در سال 1401

همانگونه که می دانید، بنا بر قوانین جمهوری اسلامی ایران، هر مسافری که قصد خروج از کشور را داشته باشد، ملزم به پرداخت مبلغی به عنوان «عوارض خروج از کشور» می باشد. این مبلغ که هر ساله از سوی دولت تعیین و اعلام می گردد، متاثر از عواملی نظیر: دلیل و نوع سفر، دفعه خروج از کشور و ...، بوده که مسافران می بایست پیش از خروج از کشور، آن را پرداخت کرده و رسید مربوطه را ارائه نمایند.


آشنایی با عوارض خروج از کشور


همانگونه که اشاره شد، «عوارض خروج از کشور» به مبلغی گفته می شود که مسافران در هر بار خروج از کشور، باید آن را بپردازند؛ هر ساله مبلغ این عوارض توسط وزارت اقتصاد و مطابق با «قانون بودجه کشور»، به تصویب می رسد. تعیین نرخ عوارض خروج از کشور، تابع برخی موارد می باشد که عبارتند از: دفعه خروج از کشور، عنوان مسافرتی شما و انتخاب مرز خروجی (هوایی، زمینی یا دریایی).


قوانین مربوط به عوارض خروج از کشور


بنا بر قوانین جمهوری اسلامی ایران، مسافرانی که قصد خروج از کشور را دارند، بدین طریق دسته بندی می شوند: مسافران عادی، زائران (حج یا عتبات عالیات)، مسافران مرزنشین و اعضای تیم های ملی؛ همچنین، آنچه به لحاظ قانونی هنگام خروج از کشور مسافران ایرانی مدنظر قرار می گیرد، دفعه خروج آنها (بار اول، بار دوم، بار سوم و بیشتر). مورد دیگری که بر طبق قوانین مربوطه در نظر گرفته می شود، انتخاب مرز خروجی مسافران می باشد.


مبلغ عوارض خروج از کشور برای سال 1401


بنا بر آنچه گفته شد، هزینه عوارض خروج از کشور در سال 1401 بدین شرح تعیین گردیده است:

نوع سفر

مرز عبوری

عوارض برای بار اول (ريال)

عوارض برای بار دوم (ريال)

عوارض برای سایر دفعات (ريال)

عادی

کلیه مرزها

4.000.000

6.000.000

8.000.000

زائر حج تمتع

کلیه مرزها

1.320.000

1.980.000

2.640.000

زائر حج عمره

کلیه مرزها

1.320.000

1.980.000

2.640.000

زائر عتبات عالیات

هوایی

375.000

450.000

45.000

زمینی

125.000

150.000

15.000

مسافر مرزنشین

هوایی

750.000

6.000.000

8.000.000

زمینی

250.000

6.000.000

8.000.000

اعضای تیم های ملی

کلیه مرزها

2.640.000

2.640.000

2.640.000


روش ها و نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور


پیش از هر چیز، باید بدانید صرف نظر از روش انتخابی شما برای پرداخت عوارض خروج از کشور، به دلیل آنکه شما هنگام انجام عملیات پرداخت باید کد ملی خود را درج نمایید، اطلاعاتی چون دفعه خروج شما از کشور و هزینه مربوطه، بطور خودکار در سیستم اداره پلیس و فرودگاه ثبت شده و دیگر نیازی به دریافت و ارائه رسید پرداختی، وجود ندارد؛ اما با این حال، توصیه می شود رسید پرداخت عوارض خود را دریافت و هنگام مراجعه به گیت پرواز، همراه خود داشته باشید.

 • مراجعه حضوری به شعب بانک ملی: در حالت کلی، شما می توانید با مراجعه به هر یک از شعب بانک ملی در سراسر کشور، عوارض خروج از خود را پرداخت و رسید مربوطه را دریافت کنید تا درصورت لزوم، آن را به افسر مربوطه در فرودگاه نشان دهید.
 • استفاده از سامانه اینترنتی بانک ملی: از ساده ترین روش های پرداخت عوارض خروج از کشور، استفاده از سامانه اینترنتی بانک ملی است. برای این منظور، کافی است وارد سامانه بانک ملی شده و پس از انتخاب گزینه های: خدمات الکترونیک -> عوارض خروج از کشور -> پرداخت الکترونیکی را از طریق درگاه ها، عوارضتان را بپردازید.
 • استفاده از دستگاه های خودپرداز ATM در فرودگاه: یکی دیگر از روش های ساده جهت پرداخت عوارض خروج از کشور، استفاده از دستگاه های خودپرداز موجود در فرودگاه می باشد. در این روش، پس از وارد کارت اعتباری خود و انتخاب گزینه پرداخت عوارض خروج از کشور، با درج کدملی تان، سیستم بطور خودکار اطلاعات مربوط به دفعه خروج شما از کشور و مبلغ موردنظر را نمایش داده و شما با پرداخت آن و دریافت رسید، می توانید به گیت پرواز مراجعه نمایید.
 • استفاده از سرویس کارت خوان سداد: درصورتیکه در دسترستان کارت خوان های سداد وجود دارد، شما می توانید از طریق آنها و انتخاب گزینه پرداخت عوارض خروج از کشور نیز، هزینه مربوطه را بپردازید.
 • استفاده از اپلیکیشن پرداخت ایوا: از روش های دیگری که برای این منظور می توانید از آن استفاده کنید، اپلیکیشن پرداخت «ایوا» است که با همکاری «پرداخت الکترونیک سداد» و «سازمان امور مالیاتی کشور» در دسترس عموم مسافران به خارج از کشور می باشد. شما برای دریافت و استفاده از این اپلیکیشن، می توانید عدد 1 را به شماره 200044 ارسال کرده یا کد دستوری: #737*را شماره گیری کنید تا لینک دانلود برنامه، برای شما ارسال گردد.
 • استفاده از پیام رسان بله: پیام رسان «بله» نیز از دیگر روش های پرداخت عوارض به صورت آنلاین می باشد که با نصب آن بر روی تلفن همراه خود و مراجعه به بخش «بانک من»، می توانید عوارض خروج از کشور خود را با انتخاب گزینه های: پرداخت عوارض، نوع سفر و نهایتا پرداخت، بپردازید.

نکته مهم: تا پیش از سال 1397، امکان پرداخت عوارض خروج از کشور تنها با مراجعه به بانک امکان پذیر بود، ولی پس از این سال و به موجب دستورالعمل ابلاغ شده به شماره: 44353، اکنون مسافران به خارج از کشور می توانند از طریق روش های غیرحضوری، نسبت به پرداخت عوارضشان اقدام نمایند.


افراد مشمول معافیت های پرداخت عوارض خروج از کشور


با توجه به اینکه تمامی مسافران به خارج صرف نظر از رده سنی آنها (خردسال یا بزرگسال)، ملزم به پرداخت عوارض خروج از کشور می باشند، با این حال برخی استثناها در قوانین جمهوری اسلامی ایران برای یکسری از مسافران درنظر گرفته شده که عبارتند از:

 • خدمه مسافرتی: این افراد که به واسطه شغل خود ملزم به خروج از کشور هستند، ملزم به پرداخت عوارض نمی باشند (مانند خدمه پرواز و خدمه کشتی).
 • بیماران و همراهان آنها: آن دسته از بیماران که با مجوز شورای پزشکی نیاز به درمان در خارج از کشور دارند، می توانند به از معافت پرداخت عوارض استفاده کرده و همراهانشان نیز از 40 تا 60% تخفیف بهره ببرند.
 • معافیت دانشجویان: برخی از دانشجویان که در خارج از کشور تحصیل کرده و مجبورند مدتی را در کشور دیگری بمانند (در واقعا، مرتبا بین دو کشور رفت وآمد کنند)، به شرط اینکه بین رفت وآمد آنها بیش از 3 ماه فاصله نباشد، مشمول این معافیت می گردند.
 • دارندگان ویزای کار: ایرانیانی که با مجوز رسمی کار از وزارت کار و امور اجتماعی در کشور دیگری مشغول به کار بوده و نیز در کشور مقصد دارای مجوز اقامت قانونی کار هستند، از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند.
 • اعضای تیم های ملی: اعضای تیم های ملی کشور که به دلیل شرکت در مسابقات ورزشی به خارج از ایران سفر می کنند، صرف نظر از تعداد سفرهای آنها، صرفا ملزم به پرداخت هزینه تعیین شده عوارض خروج از کشور برای بار اول، می باشند.
 • مرزنشینان: با توجه به اینکه برخی از هموطنان در شهرها و روستاهای مرزی زندگی کرده و احیانا قصد زیارت عتبات عالیات را دارند، فقط ملزم به پرداخت عوارض «تنها برای یک بار در طول سال» می باشند.
 • زائرین و مسافران اربعین: زائران اربعین حسینی، جز افرادی هستند که معاف از پرداخت عوارض خروج از کشور هستند.
 • دارندگان گذرنامه های سیاسی یا خدمت: آن دسته از کارکنان دولت که بواسطه فعالیت های کاری و در چهارچوب روابط بین المللی باید به خارج از کشور سفر کنند، معاف از پرداخت عوارض می باشند.


نکات مهم در خصوص عوارض خروج از کشور


هزینه عوارض خروج از کشور برای کودکان: بنا بر قوانین جمهوری اسلامی ایران، هزینه عوارض خروج از کشور برای کودکان و خردسالان هیچ تفاوتی با نرخ آن برای بزرگسالان، ندارد.

مدت زمان اعتبار عوارض خروج از کشور: با توجه به اینکه مدت اعتبار عوارض خروج از کشور، «یک سال» می باشد، محاسبه آن به طور مثال، بدین گونه می باشد: اگر شما در فروردین ماه قصد سفر به خارج از کشور را داشته و عوارضتان را پرداخت کرده باشید (حتی اگر سفر شما به هر علتی لغو گردد)، اعتبار عوارض پرداخت شده شما تا یک سال یعنی تا فروردین سال بعد، پابرجاست.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منابع:

logo-samandehi