ورود

دریاچه وان در ترکیه

دریاچه وان یا وان گولو (Van Gölü)، که بزرگترین منبع آبی در ترکیه و دومین دریاچه بزرگ پس از دریاچه خزر در خاورمیانه می باشد، در شرق منطقه آناتولی و نزدیک مرز ایران قرار دارد. این دریاچه با مساحتی بالغ بر 3713 کیلومتر مربع که عریض ترین بخش آن نیز بیش از 119 کیلومتر می باشد، یکی از مشهورترین مقاصد گردشگری ترکیه با: سواحل زیبا، جاذبه های طبیعی سرسبز، آثار متعدد تاریخی و ...، است.تاریخچه و ویژگی های دریاچه وان


این دریاچه زیبا که در یونان باستان آن را با اسامی: «Thospitis Lacus» و «Arsissa Lacus» می شناختند، نام امروزیش برگرفته از پایتخت پادشاهی اورارتویی (Urartian)، در قرون 8 تا 10 پیش از میلاد، یعنی «Chauon» در کرانه شرقی دریاچه می باشد. دریاچه وان با شکلی شبیه به یک مثلث، دارای آبی شور و غیرقابل استفاده برای نوشیدن و آبیاری بوده و تنها جانداری که در آن توانایی زیستن دارد، یک نوع ماهی از خانواده ماهی های کپور است. عمیق ترین بخش دریاچه در جنوب آن با بیش از 100 متر، بوده و منابع آبی تشکیل دهنده آن عبارتند از: بارش باران، ذوب شدن برف هایی است که بر روی کوه های اطراف آن قرار دارند و رودخانه های: بندی ماهی و زیلان از شمال (Bendimahi - Zilan)، و رودخانه های: کاراوس و میجینگر از شرق (Karasu - Micinger).


جغرافیا و ساختار دریاچه وان


دریاچه وان به لحاظ جغرافیایی، از جنوب با کوه های مرتفع، از شرق با فلات ها و از غرب با مجموعه ای از مخروط های آتشفشانی، محصور شده و در دوره «پلیستوسن (Pleistocene)» یعنی حدود 2.600.000 تا 11.700 سال پیش از میلاد، بواسطه جاری شدن گدازه های آتشفشان نمروت (Nemrut)، در 60 کیلومتری انتهای جنوب غربی دریاچه، مسیر این حوضه به سمت غرب و رودخانه مورات (Murat)، مسدود گردید و موجب شکل گیری دریاچه وان شد.


به لحاظ ساختاری نیز، این دریاچه به دو بخش تقسیم شده که بخش اصلی آن با یک گذرگاه باریک و کم عمق در شمال، جدا می شود؛ سواحل این بخش عموما شیب دار و پر از صخره بوده و سواحل جنوبی آن نیز دارای شکاف های متعدد و بافت فرسوده است. در دریاچه وان، چندین جزیره وجود دارد که بزرگ ترین آنها «گدیر (Gadir)» نام داشته و در ناحیه شمالی می باشد؛ سایر جزایر این دریاچه عبارتند از: چارپانک در شرق (Çarpanak)، و آختامار/آکدامار و آترک در جنوب (Aktamar - Atrek).دریاچه وان در ترکیه


ویژگی های آب و هوایی دریاچه وان


آب و هوای این دریاچه در اکثر مواقع سال به دلیل کوهستانی بودن، سرد و در تابستان، خنک و دلچسب می باشد. از این رو، اگر در فصل تابستان برای آب تنی به سواحل آن می آیید، آب در سطح بالایی گرم، و در بخش های عمیق تر، رفته رفته سردتر می گردد؛ این در حالی است که به دلیل شور بودن آب دریاچه وان، در زمستان لایه نازکی از یخ فقط در بخش های شمالی دریاچه تشکیل شده و برای مدت زیادی نیز، دوام پیدا نمی کند. بر این اساس، در صورتی که در بهار یا پاییز به این منطقه می آیید، حتما لباس گرم مانند: کاپشن، سویشرت و کلاه، بپوشید.


دریاچه وان ترکیه


افسانه های دریاچه وان


  • افسانه پری دریایی: یکی از جالب ترین افسانه هایی که از گذشته های درباره دریاچه وان گفته شده، وجود یک پری دریایی اغواگر می باشد. بر اساس این افسانه، مرد جوانی با شنیدن آواز اغواگر یک پری دریایی زیبا، عاشق وی شده و جان خود را در آرزوی ازدواج با آن، از دست می دهد.
  • افسانه هیولای دریایی: در سال 1889 با انتشار خبری مبنی بر وجود یک موجود ناشناخته در دریاچه وان، بیش از پیش توجه همگان به این دریاچه جلب شد؛ بنا بر آنچه در روزنامه عثمان به چاپ رسید، موجودی مرموز از آب بیرون آمده و مردی را درسته بلعیده است. هرچند در آن زمان تحقیقات فراوانی در همین رابطه صورت گرفت، ولی هیچ مدرک معتبری مبنی بر وجود این هیولای مخوف و ترسناک، بدست نیامد. جالب است بدانید، تنها تاثیر این داستان علاوه بر بیشتر جلب شدن توجه ها به دریاچه وان، ساخت یک انیمیشن امریکایی و نیز سریال استرالیایی بر اساس این افسانه قدیمی می باشد.


وان گولو


تفریحات رایج در اطراف دریاچه وان


علاوه بر شنا کردن در تابستان، شما می توانید به واسطه کشتی های کوچک یا قایق هایی که بین سواحل دریاچه وان در تردد می باشند، از قایق سواری بر روی آب های آن لذت ببرید. سایر فعالیت های مفرح در این دریاچه عبارتند از: ماهیگیری، طبیعت گردی، کمپینگ، پیکنیک، و کوهنوردی.


جاذبه های گردشگری دریاچه وان


  • کلیسای صلیب مقدس (Cathedral of the Holy Cross در جزیره آختامار که معماری آن به سبک «ارمنی مانوئل» بوده که به دستور «گاگیک یکم (Gagik I)» پادشاه «واسپورکان (Vaspurakan)» طی سال های 915 تا 921 پس از میلاد، ساخته شده است.
  • جزیره آدیر (Adır Island که بزرگ ترین جزیره دریاچه وان می باشد، کلیسای تاریخی ارمنی «سنت جرج» مربوط به سال 1305 میلادی، در آن واقع می باشد. این کلیسا که تا قرن های 17 و 18 مورد استفاده بوده، پس از نسل کشی ارامنه توسط دولت عثمانی، دیگر خالی از سکنه گردید.
  • جزایر جارپاناک (Çarpanak)، و کوش (Kuş از دیگر جزیره های دریاچه وان هستند که پیشتر، ارامنه در آنها سکونت داشته و پس از رفتن آنها، تنها بقایای حضورشان، بجای مانده است. امروزه جزیره کوش که با نام «جزیره پرنده» نیز شناخته می شود، سکونتگاه گونه های متعدد پرندگان می باشد.
  • کلیسای آلتین ساج (Altinsaç Kİlİsesİ در غرب و بر روی تپه ای مشرف به دریاچه بوده و خوشبختانه تا به امروز به خوبی از آن محافظت شده است.
  • شهر احلات (Ahlat با قدمت 2900 ساله در بخش شمالی دریاچه وان، امروزه به واسطه گورستان گواش (Gevaş Cemetery مربوط به قرون وسطی که بر روی سنگ های قبرهای آن اشکال چند بعدی با طراحی های منحصر به فردی به چشم می خورد، مورد توجه گردشگران می باشد. از جذاب ترین مقبره های این گورستان، قبر چند گوشهء «حلیمه خاتون (Halime Hatun)»، از اعضای حکومت ترکمنی «قراقویونلو (Qara Qoyunlu)»، است.
  • موزه احلات (Ahlat Museum که مجموعه ای از آثار بدست آمده از اکتشافات باستانی شهر احلات می باشد، دربرگیرنده آثاری چون: تندیس ها، ظروف باستانی و سرامیک های دوره سلجوقیان، می باشد. این موزه در سال 1970 راه اندازی و برخی از اشیا آن قدمت 4 هزار ساله دارند.
  • قلعه باستانی در اعماق آب های دریاچه، که قدمت آن به بیش از 3 هزار سال می رسد، متعلق به دوران سلطنت «اورارتو (Urartu)» از پادشاهان «آرارات (Ararat)»، بوده و وسعت آن به بیش از یک کیلو متر می رسد.


تهیه و تنظیم : تایماز گلزار

منابع:

logo-samandehi