ورود

معرفی جاذبه های گردشگری مَرسین

استان مرسین (Marsin)، یکی از مهمترین مراکز گردشگری در جنوب ترکیه، دارای یک خط ساحلی بسیار طولانی در دریای مدیترانه می باشد. این منطقه بواسطه موقعیت جغرافیایی خود، شاهد حکومت و تمدن های بسیاری بوده که همین امر موجب گردیده آثار زیادی در گذشته های دور و نزدیک در آن بجای بماند.

«مَرسین» یکی از خاص ترین و با ارزش ترین شهرهای آناتولی جنوبی در منطقه تاریخی کیلیکیاست. این شهر علاوه بر میزبان قدیمی ترین سکونتگاه های جهان با قدمت 6300 ساله (پیش از میلاد)، دارای بزرگترین مارینای (لنگرگاه)، کشتی های تفریحی (Yacht)، در ترکیه است. «تارسوس» یکی از بخش های واقع در «مرسین» نیز مرکز مهم زیارتی برای مسیحیان محسوب می شود؛ برخی از معروف ترین این مراکز در بخش های مختلف، عبارتنداز:

 • بخش مرکزی: لنگرگاه مرسین، موزه مرسین، موزه و خانه آتاترک، موزه تاریخ شهر، موزه دریایی مرسین، شهر باستانی سولی (Soli)، یوموک تپه
 • تارسوس: موزه تارسوس، راسته بزازهای کرک کاشیک (Kırkkaşık)، کشتی نصرت مایین، کلیسای پولس (از مبلغین معروف مسیحیت)، چاه پولس، دروازه کلئوپاترا، پل جاستینیاوس، آبشار تارسوس و مقبره های رومی، جاده باستانی رومی روستای ساعلیکلی، غار اصحاب کهف، گوزلوکوله، دونوکتاش، حمام رومی، قلعه گولِک.
 • اَردَملی: شهر باستانی Elaiussa–Sebaste، تئاتر، آگورا، حمام بزرگ، معبد، محوطه نکروپل، کیزقلعه سی (در ساحل)، بندر، بقایای دیوارهای شهر، کلیساها، کیزقلعه سی (در دریا)، کانلی دیوانه، برج هلنیستی.
 • سیلیفکه: موزه سیلیفکه، موزه مردم شناسی، معبد رومی، کلیسای جامبازلی، کلیسای آیاتِکلا، موزه تاشوجو آمفورا، بوعساک، قلعه بندر، خلیج تیسان، کلیسای سنت پانتالِئون، مقبره های یادبود دِمیرجیلی، اوزونجابورچ، نارلی کویو، غار گودال بهشت (Cennet Çöküğü)، گودال جهنم (Cehennem Çukuru).
 • آنامور: موزه آنامور، قلعه ماموره، آناموریوم، تیتیوپولیس، غار کوشِک بوکو (Köşekbükü).
 • آیدینجیک: غار آینالی گور، آرامگاه یادبود (دورت آیاک)
 • بوزیازی: شهر باستانی ناگیدوس (Nagidos)
 • موت: صومعه آلاهان، آبشار یَر کوپرو، کلیسای آل اودا، آدراسّوس (Adrassus).


مَرسین


برخی از جاذبه های گردشگری مرسین


 • مارینای مرسین


مارینای یا همان لنگرگاه مرسین در بلوار «عدنان مندرس» که عنوان بزرگترین لنگرگاه دریای مدیترانه شرقی دارد، از سال 2011 با ظرفیت 1000 قایق تفریحی، در حال فعالیت می باشد. در این مکان علاوه بر لنگرگاه، مراکز دیگری چون: رستوران، اسپا، بار، کلوپ قایقرانی و مرکز ورزشی، وجود داشته و مالکان قایق ها می توانند کلیه نیازهای خود را به راحتی در مراکز اطراف آن برطرف سازند. امکان بازدید از لنگرگاه مرسین بین ساعات 10 تا 23 در 7 روز از هفته ممکن می باشد.
 • موزه مرسین


این موزه که در بخش «یِنی شهیر» و در کنار فرهنگسرا واقع شده، دارای آثاری از دوره های نوسنگی تا دوره جمهوریت می باشد؛ بخشی دیگر از موزه مرسین نیز به آثار مردم شناسی اختصاص یافته است. مهمترین قسمت موزه، بخشی از گالری می باشد که در آن آثار «یوموکتپه» با قدمت 7 هزار سال پیش از میلاد، در کنار یافته های شهر باستانی سولی و آثار بدست آمده از حفاری های Ayaş Elausse Sebaste، وجود دارد.موزه مرسین


 • موزه دریایی مرسین


موزه دریایی مرسین یکی از مهم ترین موزه هایی است که بیش از 500 اشیا و 800 کتاب که منعکس کننده تاریخ جنگ های دریایی ترکیه اند، در آن وجود دارد؛ همچنین، در سالن اصلی موزه به مساحت 450 متر مربع، در رابطه با تاریخ جنگ های دریایی اطلاعاتی داده می شود. در این سالن، مدل های کشتی متعلق به دوره های مختلف، کناره های کشتی، طناب و بادبان های کشتی، لباس نظامی، سلاح های گرم و تابلوهای رنگ روغن به نمایش گذاشته شده است.موزه دریایی مرسین


 • موزه و خانه آتاترک


این مکان در خیابان آتاترک، یکی از شلوغ ترین نقاط شهر، در سال 1897 برای کنسولگری وقت آلمان ساخته و بعدها در سال 1925 طی یک سفر 11 روزه که «آتاترک» و همسرش «لطیفه خانم» به مرسین می آیند، در این مکان اقامت می کنند؛ این بنا از سال 1992 به عنوان موزه درنظر گرفته شده است.


موزه و خانه آتاترک • نارلی کویو در سیلیفکه


روستای «نارلی کویو» یا «پورتو کالامیه (Porto Calamie – نامی که در قرون وسطی با آن خوانده می شده)» یک سکونتگاه کوچک در اطراف خلیج سبز و فیروزه ای این منطقه با رستوران های درکنار هم قرار گرفته، می باشد. در این روستا یک نهر زیرزمینی که صدای آن از «گودال بهشت» شنیده می شود، به دریای مدیترانه می پیوندد. همچنین، یکی دیگر از مکان های دیدنی روستا نارلی کویو ، موزه موزاییک است که در آن حمام «پویمینیوس» و «موازییک سه زیبا» قرار دارد. این حمام برای نظافت دریانوردانی که قبل از ورود به شهر، به بندر می آمدند ساخته شده است.نارلی کویو در سیلیفکه


نحوه دسترسی به مرسین


نزدیکترین فرودگاه به مرسین، فرودگاه «شاکیرپاشا» در شهر همسایه آن یعنی «آدانا» است که  68 کیلومتر با مرسین فاصله داشته و همواره پروازهای مستقیم داخلی و خارجی بسیاری در آن صورت می گیرد. علاوه بر آن، قطار و اتوبوس های بین شهری در مسیر آدانا-مرسین نیز دایر بوده و فاصله مرسین-استانبول 946، آنکارا-مرسین 498، ازمیر-مرسین909 کیلومتر می باشد. بیشترین سرویس های اتوبوسرانی از مرسین به شهر همسایه یعنی آدانا برقرار می باشد. فاصله آدانا-مرسین با اتوبوس 1 ساعت است.


تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

منبع: yoldaolmak.com

logo-samandehi