ورود

راهکاری های لازم هنگام تمام شدن باتری خودرو

بی شک یکی از ناخوشایندترین اتفاقات برای هر راننده ای، خراب شدن خودرو به دلیل انواع نقص های فنی است. در چنین شرایطی، اگر راننده تجربه و دانش لازم را داشته باشد، می تواند با بررسی خودرو، مشکل را شناسایی و برخی اقدامات را جهت برطرف کردن آن حتی برای موقت، انجام دهد. اما درصورتی که راننده به نکات فنی خودرو آشنا نبوده یا مشکل جدی باشد، این موضوع می تواند دردسرساز گردد.

از جمله نقص های فنی خودرو که می توان برای هر راننده تجربه بدی را به همراه داشته باشد، خرابی خودرو در بین راه و بویژه جاده می باشد که دسترسی به تعمیرگاه، مشکل می باشد. چنین مشکلاتی که می توانند صرف نظر از انجام معاینات فنی منظم و بررسی های ماهانه لازم رخ دهد، درصورت عدم آشنایی راننده به ابتدایی ترین نکات فنی خودرو و برخی راهکارها برای رفع بعضی نقص های فنی ساده، مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت؛ از جمله این موارد، می توان به مشکلات مربوط به باتری خودرو اشاره داشت که در ادامه شما را با آنها و راهکارهای موجود، آشنا خواهیم کرد.


آشنایی با باتری خودرو


همانگونه که می دانید، باتری خودرو تامین کننده برق لازم برای بخش های مختلف خودرو از جمله موتور می باشد. از این رو، می توان گفت باتری خودرو از مهمترین اجزای آن بوده که معمولا نقص فنی آن را می توان از طریق نشانگر قرمز رنگ در داشبورد روبروی راننده،  مشاهده کرد. در همین راستا، شاید بتوان گفت یکی از رایج ترین مشکلاتی باتری خودرو، خالی شدن آن و توقف خودرو دانست که خوشبختانه به دلیل قابل شارژ بودن باتری، می توان آن را برطرف نمود.


تمام شدن باتری خودرو


دلایل خالی شدن باتری خودرو


نکته جالب در رابطه با باتری خودرو، شارژ دائمی آن در حین کار کردن می باشد، به همین دلیل، احتمال خالی شدن آن غیرمنتظره و کم است. با این حال، در برخی موارد باتری خودرو خیلی سریع تخلیه شده که علت آن نیز، شرایط نامساعد محیطی می باشد. به عنوان مثال، در هوای بسیار گرم، باتری انرژی بیشتری مصرف می کند، قدرت شروع به کار افزایش یافته و باتری زودتر فرسوده می شود. در دمای پایین هوا، بخاری و برف پاک کن هایی که به طور مداوم کار می کنند باعث استفاده بیشتر از باتری می شود. البته، به یاد داشته باشید که عمر متوسط باتری پنج سال است و می تواند بعد از این مدت تخلیه شود.

سایر عواملی که بر تخلیه شارژ باتری خودرو تاثیر می گذارند، عبارتند از:

 • افزایش خطر یخ زدگی باتری به دلیل دمای پایین هوا
 • عملکرد زیاد «کلاچ-ترمز» به ویژه در مناطقی با ترافیک بالا
 • استفاده زیاد از سیستم های الکتریکی خودرو (مانند مقاومت و المنت آینه)، در زمستان
 • روشن ماندن تهویه، رادیو و چراغ های داخلی در زمان خاموش بودن خودرو
 • عدم استفاده طولانی مدت از خودرو
 • ناکافی بودن دینام برای شارژ باتری
 • کوچک بودن باتری نسبت به خودرو و کارایی آن


تمام شدن باتری خودرو


نحوه تشخیص خالی شدن باتری خودرو


یکی از سوالات رایج در مورد باتری خودرو این است: «اگر باتری تمام شود، چه اتفاقی می افتد؟» پاسخ این پرسش نیز ساده بوده که می توان گفت، ماشین استارت نخورده و روشن نمی شود؛ همچنین، سایر قطعات الکترونیکی وسیله نقلیه نیز غیرقابل استفاده می گردند.

سوال دیگر این است: «چگونه می توان فهمید که باتری تمام شده؟»، پاسخ این سوال هم ممکن است در علامت های روی باتری باشد! چراغ هشدار روی برخی از باتری ها می تواند به شما کمک کند بفهمید که آیا منبع مشکلی که دارید باتری است یا خیر. از این رو، چراغ هشدار روی باتری ممکن است هنگام پر بودن باتری سبز و هنگامی که خالی شود، سیاه شود.


اقدامات لازم هنگام خالی شدن باتری خودرو


هنگامی که باتری تمام شد، عملی ترین و سالم ترین راه برای راه اندازی مجدد وسیله نقلیه، تقویت باتری با کمک یک وسیله نقلیه دیگر است. برای این منظور، شما نیاز به یک کابل اتصال باتری داشته و با دنبال کردن مراحل زیر، می توانید باتری را شارژ و خودروی خود را دوباره به حرکت درآورید:

 • نخست از یک دوست یا وسیله نقلیه عبوری دیگر کمک بگیرید.
 • دو وسیله را روبروی هم طوری قرار دهیدکه باتری ها نزدیک هم باشند.
 • کاپوت هر دو خودروها را باز کنید.
 • انتهای کابل مثبت جامپ استارتر را به قطب مثبت باتری و انتهای منفی کابل را به قطب منفی باتری وصل کنید.
 • پس از اتصال کابل ها، حال وسیله نقلیه ای که باتری آن خالی است، روشن کنید. خودرو را برای مدتی در حال کارکردن بگذارید و هر از گاهی گاز دهید تا دور موتور افزایش یابد.
 • سپس سعی کنید وسیله نقلیه خود را به کار بیندازید. اگر ماشین شما کار کند، یعنی باتری شارژ شده است و در غیر این صورت، کمی بیشتر برای شارژ شدن آن صبر کنید.
 • پس شارژ باتری، مطلقا وسیله نقلیه خود را خاموش نکرده و اجازه دهید در ضمن کار کردن، همچنان خود را شارژ کند. بدین ترتیب، شما می توانید باتری خود را ظرف بیست دقیقه شارژ نمایید.

طبیعی است که کابل ها در حین این عملیات، تا حدودی گرم شوند، با این حال، گاهی اوقات ممکن است برخی از بخش های پلاستیکی شروع به ذوب شدن کرده و خطر آتش سوزی وجود داشته باشد. به منظور جلوگیری از چنین رخدادی، از خرید کابل های ارزان قیمت خودداری کنید و در خلال فرآیند شارژ، همیشه کپسول آتش نشانی را آماده نگه دارید. مخصوصا اگر باتری خودروهای اتوماتیک تمام شود، از تحت فشار قرار دادن خودرو و باتری، خودداری کنید.تست باتری خودرو


نحوه تست باتری خودرو


با انجام تست باتری حداقل دو بار در سال، می توانید از حوادث غیر منتظره ای مانند تخلیه باتری جلوگیری کنید. با اندازه گیری مقدار ولتاژ باتری با کمک دستگاه اندازه گیری ولتاژ نیز می توانید از وضعیت شارژ مطلع گردید. به یاد داشته باشید، باید مقدار ولتاژ باتری کاملا شارژ شده 12.6 ولت یا بیشتر باشد. اگر دستگاه شما کمتر از این میزان نشان را می دهد، بهتر است باتری خود را شارژ نمایید.


تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی

منبع: www.mapfre.com.tr

logo-samandehi