ورود

ساحل چیرالی در آنتالیا

ساحل زیبا و سرسبز چیرالی (Çıralı-Cirali)، در جنوب غربی ترکیه و جنوب استان آنتالیا و شهر کِمِر (Kemer)، که در مجاورت دریای مدیترانه می باشد، همانند بهشتی بر روی زمین است. این مکان فوق العاده با: مناظر زیبا، آب های گرم، سواحل پاکیزه و محیطی آرام و دلپذیر، یکی از مقاصد گردشگری محبوب در آنتالیا و کِمِر، در نزدیکی یک روستا با درختان کاج، مزارع زیبا و باغ های مرکبات می باشد.


آشنایی با چیرالی در کِمِر


به راحتی می توان اصلی ترین جاذبه های چیرالی را، سواحلی آرام و زیبا با شن های طلایی که انگار آب های درخشان مدیترانه را در آغوش گرفته اند (بویژه ساحل «آدرسان Adrasan»)، و نیز منظره کوه های سر به فلک کشیده و سرسبز آن دانست که موجب شده به معنای واقعی، محیطی مناسب برای رهایی از استرس و خستگی های روزمره باشد. شما می توانید با آمدن به این مکان رویای و رفتن به ساحل، بر روی شن های نسبتا گرم آن دراز کشیده و خود را با خواندن یک کتاب خوب، شنا کردن و آفتاب گرفتن، لذت بسیاری ببرید.

لازم به ذکر است، ساحل چیرالی با 3.5 کیلومتر، یکی از طولانی ترین سواحل ترکیه با پرچم آبی است که نشانه پاکیزگی ساحل و آب می باشد.


سایر جاذبه های چیرالی


شاید غافلگیر شوید اگر بشونید، این مکان در عین محیطی مملو از آرامش، دارای جاذبه ای است که می تواند یادآوری فیلم ارباب حلقه ها برای شما باشد. این تناقض در محیط چیرالی که می توان آن را با رفتن به کوه سوزان یا یانارتاش «چیمارا/چیمائرا (Chimaera)»، مشاهده کرد، منظره ای زیبا و حیرت انگیز  از زبانه کشیدن شعله های آتش از لابه لای سنگ ها و شکاف های موجود در اطراف می باشد (به دلیل وجود گار متان). لذا، اگر به دیدن این مکان رفتید (که توصیه می کنید حتما این کار را انجام دهید)، صبح زود یا هنگام غروب آفتاب به آنجا بروید تا بتوانید شاهد صحنه های زیبا و فراموش نشدنی باشید.

از دیگر موارد دیدی در ساحل روستای چیرالی که فقط در صبح زود می توان آن را دید، رفت به اسکله و تماشای بچه لاک پشت هایی است که تازه سر از تخم بیرون آورده و با عجله سمت آب های گرم مدیترانه حرکت می کنند.ساحل چیرالی در آنتالیا


افسانه کوه چیمائرا


بنا بر برخی منابع یونان باستان، کوه چیمائرا سکونتگاه موجود افسانه ای به همین نام، یعنی «شیمر/کایمرا (Chimera)»، (با بدن و سر شیر و کله بز شاخداری که از پشت آن بیرون آمده و نیز یک ماری سمی بجای دم آن)، بوده و که سال ها با نفس آتشین، غرش های هراس انگیز و خشم افسار گسیخته خود، موجب وحشت مردم و ویرانی «لیکیا/لیکیه (Lycia)»، شده و نهایتا با تیر سربی یکی از پهلوانان یونانی به نام «بلروفون (Bellerophon)»، کشته می شود.


دسترسی به روستا و ساحل چیرالی در آنتالیا


روستای چیرالی در فاصله حدودا 80 کیلیومتری و یک ساعت و نیمی از آنتالیا، می توان به آن از طریق خودروی شخصی/کرایه ای یا اتوبوس هایی که از پایانه مسافرتی شهر حرکت می کنند، سفر کرد.

شما می توانید به منظور صرفه جویی در هزینه های سفر و دسترسی آسان و سریع تر به این منطقه، از شرکت هایی مانند گوتوسفر که انواع خدمات مسافرتی و گردشگری را ارائه می دهند، خودروی دلخواهتان را با هزینه مناسب، کرایه کنید.


مراکز اقامتی در چیرالی


به غیر از برخی خانه های روستایی یا ویلایی جهت اقامت، شما می توانید در فاصله 300 متری از ساحل، یکی از اتاق های هتل آرکادیا (Arcadia Hotel)، یا از کلبه های چوبی مجلل (Chalet)، را رزرو کنید.ساحل چیرالی آنتالیا


فعالیت هایی که می توان در ساحل چیرالی انجام داد


همانگونه که پیش تر نیز اشاره شد، شما علاوه بر: شنا، استراحت در ساحل، رفتن به کوه چیمارا و تماشای لاک پشت ها، می توانید از سایر فعالیت های چیرالی لذت ببرید که عبارتند از:

 • چرت زدن در نَنو
 • کاوش در جزایر کوچک و خلیج های اطراف
 • طبیعت گردی
 • صرف شام نزدیک ساحل
 • قدم زدن در حاشیه ساحل
 • عکاسی
 • رفتن به انواع کافه و رستوران
 • غواصی و ماهیگیری
 • بازدید از لاشه کشتی 3500 ساله فنیقیایی در دماغه گِلیدونیا (Phoenician - Gelidonya Cape)
 • قایق سواری در اطراف ساحل
 • ثبت نام در تورهای کشتی جهت رفتن به جزایر زیبای: سولوادا (Suluada)، سازاک (Sazak)، و جنویز (Ceneviz)، که حدود یک ساعت از چیرالی فاصله دارند.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منابع:

logo-samandehi