ورود

خرید سیم کارت در ترکیه و فعال سازی رومینگ

راه اندازی سیم کارت اعتباری ترکیه (Turkish Prepaid Sim Card)، اغلب ارزان نمی باشد؛ باوجودی که فروشندگان معدودی آنها را با قیمت رسمی، به اتباع خارجی می فروشند، با این حال، سرعت انتقال داده ها و نیز پوشش شبکه، مناسب می باشد.


در حالت کلی، ترکیه کشور گرانی برای مسافرت به حساب نمی آید؛ هرچند، نمی توان همین موضوع را درخصوص استفاده از شبکه مخابراتی نیز، عنوان نمود. توجه داشته باشید که کلیه تلفن همراه های همراه اتباع خارجی، پس از 120 روز از تاریخ اولین استفاده در کشور ترکیه، از کار می افتند مگر آنکه به اداره مالیاتی مراجعه و برای ثبت شماره تلفن همراه خود، هزینه قابل توجهی پرداخت کنند. معمولا این مسئله تاثیر زیادی بر بازدیدکنندگانی که برای مدت کوتاهی به ترکیه می آیند، نگذاشته مگر آنکه بخواهید مجدد با همان تلفن همراه، به ترکیه برگردند.

به لحاظ فنی آنچه مسدود می شود، IMEI (International Mobile Equipment Identity - شناسه جهانی تجهیزات سیار)، است که به هر ورودی سیم کارت (Sim Card Slot)، اختصاص داده است. اگر تلفن همراه همراهی دارای دو ورودی سیم کارت باشد، می توان پس از 120 روز با جابجایی سیم کارت ها، مشکل را حل نمود. در غیر این صورت، لازم است در سفر بعدی از یک تلفن همراه دیگر یا تلفن همراه همراهی که WiFi (Hotspot)، آن قفل نشده، خریداری نمایید.


شبکه تلفن همراه در ترکیه


ترکیه در زمینه فناوری تلفن همراه، کشوری کاملا پیشرفته بوده و این موضوع به دلیل وسعت بالای آن و نیز علاقه وافر مردم به اینترنت، کاملا قابل درک می باشد که همین امر موجب رونق بازار سیم کارت ها در ترکیه شده است. متاسفانه، سیم کارت های اعتباری در ترکیه گران بوده و هرچند موضوع «قیمت» اهمیت زیادی دارد، اما در عین حال میزان شبکه آنها نیز، بالا می باشد. از این رو، تمام مقصدهای گردشگری پرطرفدار در ترکیه به اینترنت 4G دسترسی داشته و نسل 5G نیز از ماه می 2022 به بعد، در دسترس عموم خواهد بود.

این درحالی است که به دلیل وسعت بالای ترکیه، با خروج از محدوده شهر و حرکت در مسیرهای حاشیه ای و پردست انداز، پوشش اینترنت 4G کمتر می گردد؛ موضوعی که حتی در کشورهای اروپای غربی چون آلمان، امری طبیعی می باشد. در زیر می توانید نقشه پوشش اینترنت تلفن همراه ترکیه را برای هر ارائه دهنده، که در ژوئیه 2022 به روز شده است، مشاهده کنید:

 

براساس نقشه های پوشش اینترنت 4G در ترکیه، شرکت Turkcell هنوز بهترین پوشش را در ترکیه ارائه می دهد. بنابراین، اگر قصد تردد به مناطق دورتر ترکیه را دارید، سیم کارت های شرکت Turkcell بهترین گزینه برای شما می باشد. همچنین، بر اساس نقشه های پوشش اینترنتی تلفن های همراه در ترکیه، هرچند Turk Telecom خارج از محدوده شهر پوشش مناسبی را ارئه نمی دهد، اما اگر فقط قصد اقامت در شهرهایی مانند: استانبول، ازمیر یا آنتالیا، را داشته باشید، خرید سیم کارت های این شرکت گزینه مناسبی خواهد بود.


خرید سیم کارت در ترکیهسرعت اینترنت در ترکیه


با دارا بودن رده 33 در رتبه بندی جهانی، انتظار می رود سرعت اینترنت تلفن های همراه ترکیه به طور متوسط حدود 30 مگابیت بر ثانیه باشد.


ارائه دهندگان اینترنت تلفن همراه در ترکیه


در ترکیه سه شرکت ارائه دهنده اینترنت برای تلفن های همراه، شامل: Vodafone، Turkcell و Turk Telekom، می باشد که دارای فروشگاه هایی در سراسر: استانبول، ازمیر، آنتالیا و سایر مناطق محبوب توریستی در ترکیه، هستند. همچنین، می توانید در اکثر فرودگاه های داخلی و بین المللی نیز، فروشگاهی برای خرید سیم کارت اعتباری ترکیه پیدا نمود.


«E-Sim»، خرید آنلاین سیم کارت ترکیه (ارزان ترین گزینه)


بهترین راه برای استفاده از امکانات تلفن همراه خود در سفرهای خارجی، استفاده از «سیم کارت الکترونیکی (E-Sim Card)» می باشد؛ بدین وسیله، شما دیگر نیازی به: رفتن به فروشگاه ها، تعویض سیم کارت و پرداخت هزینه های سنگین رومینگ، نخواهید داشت. از این رو، سیم های کارت الکترونیکی در ترکیه، راه حلی مناسب جهت استفاده می باشد که می توانید آن را به صورت آنلاین نیز، خریداری کنید؛ پس از این اقدام، یک کد برای شما ارسال می گردد که پس از وارد کردن آن در تلفن همراه خود و انجام تغییرات لازم در تنظیمات، اکنون شما به شبکه تلفن همراه ترکیه متصل می گردید. در زیر، هزینه تهیه E-Sim Card بر اساس مدت اعتبار و ظرفیتشان، اشاره شده است:


 • 4.5 دلار = 1 گیگابایت دیتا برای 7 روز
 • 8 دلار = 3 گیگابایت دیتا برای 30 روز
 • 12 دلار = 5 گیگابایت دیتا برای 30 روز
 • 18 دلار = 10 گیگابایت دیتا برای 30 روز


خرید سیم کارت در ترکیه و فعال سازی رومینگدستگاه WiFi قابل حمل در ترکیه


خرید سیم کارت جدید شامل معایبی می باشد که شامل: نخست، تلفن همراه شما نباید تحت انحصار شرکت دیگری باشد (be unlocked!)، و دوم، بدست آوردن یک شماره جدید می باشد، که البته می تواند آن را نادیده گرفت. بنابراین، بهتر است از Tep Wireless به عنوان WiFi قابل حمل، جهت اتصال: تلفن های هوشمند، لپ تاپ یا تبلت، به اینترنت در هر مکانی با پرداخت روزانه فقط دو دلار، استفاده نمود.


قیمت سیم کارت های ترکیه در سال 2022


 • سیم کارت اعتباری Vodafone حتی اگر شما در ترکیه به چندین فروشگاه Vodafone مراجعه کنید، تنها 1 نوع سیم کارت اعتباری ویژه گردشگران خواهید دید. این سیم کارت اعتباری که برای 28 روز دارای اعتبار بوده و فقط در ترکیه قابل استفاده می باشد:
 • 634 TL ($ 40): 750 minutes - 1000 SMS and 20GB data
 • سیم کارت اعتباری Turk Telekom: مطمئنا ارزان ترین سیم کارت اعتباری در ترکیه، متعلق به شرکت Turk Telekom می باشد؛ آنها نه تنها ارزان ترین سیم کارت که بیشترین تعداد سیم کارت ویژه گردشگران را نیز، به مشتریانشان ارائه می دهند:
 • 200 TL ($ 15): 750 minutes and 15GB data – 750 SMS
 • 260 TL ($ 19): 1500 minutes and 40GB data – 1000 SMS
 • کارت سیم کارت اعتباری Turkcellاین شرکت نیز همانند شرکت Vodafone، صرفا یک نوع سیم کارت اعتباری را برای گردشگران به فروش می رساند:
 • 169 TL ($ 13): 200 minutes - 20GB data + Free Whatsapp


سیم کارت ویژه گردشگران در ترکیه


اگر در ترکیه به دنبال یک سیم کارت گردشگری هستید، متاسفانه گزینه های زیادی برایتان وجود ندارد. حقیقت این است در ترکیه تنها سه شرکت ارائه دهنده اینترنت برای تلفن های همراه وجود دارد؛ درحالیکه شما می توانید فقط با پرداخت کمتر از 3 دلار، یک ساندویچ، چای و یک بطری آب بخرید، متاسفانه خرید سیم کارت ترکیه ای برای گردشگران در مقایسه با کشورهای همسایه، گران تر می باشد.


مدارک لازم جهت تهیه سیم کارت در ترکیه


برای خرید سیم کارت ترکیه ای، شما فقط نیازمند گذرنامه خود می باشد که با ارائه آن، می توانید سیم کارت اعتباری شرکت موردنظرتان را خریداری و استفاده نمایید. هرچند توصیه می شود آن را بصورت آنلاین خریداری کنید (ارزان ترین گزینه).


نحوه فعال سازی رومینگ بین الملل در ترکیه


فعال سازی در اپراتور همراه اول: صرف نظر از اعتباری یا دائمی بودن سیم کارت شما، دو روش جهت فعال سازی یا غیرفعال کردن رومینگ در همراه اول وجود دارد که عبارتند از:

 • شماره گیری کد: #29*10* یا #6*1*
 • ارسال عدد 29 به صورت پیامک به سرشماره 10

پس از فعال سازی رومینگ، اگر قصد تماس با شماره تلفن ثابت در ایران را داشته باشید، باید آن را بدین طریق شماره گیری نمایید: 0098 -> کد شهر موردنظر -> شماره تلفن ثابت؛ اما اگر قصد تماس با تلفن همراه دیگری در ایران را داشته باشید، در آن صورت باید اینگونه شماره گیری کنید: 0098 -> شماره تلفن همراه بدون صفر در ابتدای آن.

فعال سازی در اپراتور ایرانسل: کافی است برای این منظور و پیش از اقدام به سفر، کد: #1*1111* را شماره گیری کنید تا سیستم رومنیگ فعال گردد. حال، صرف نظر از اینکه بخواهید با شماره تلفنی در داخل کشور یا خارج از آن تماس بگیرید، باید آن را بدین شکل شماره گیری کنید: کدکشور موردنظر -> شماره تماس بدون صفر در ابتدای کد شهر یا تلفن همراه؛ برای غیرفعال کردن خدمات رومینگ نیز، باید کد: #2*1111*، را شماره گیری کنید.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منابع:

relatedArticles

logo-samandehi