ورود

آب انبار ناکیلبنت در استانبول ترکیه

آب انبار «ناکیلبنت (Nakilbent)» متعلق به قرن ششم در دوره بیزانس می باشد که در زیر یک فروشگاه فرش در استانبول، مخفی شده است. امروزه، علاقمندان می توانند به بازدید از این آب انبار باستانی رفته و از این سازه قدیمی یا نمایشگاه هایی که در آن برگزار می شود، لذت ببرند.


هرچند شهرت آب انبار ناکیلبنت به اندازه آب انبار های معروف باسیلیکا (Basilica)، نیست، اما به نوبه خود هنوز هم یکی از نمونه های فوق العاده و بجامانده از آب انبارهای دوره بیزانس و قرن ششم میلادی می باشد. این آب انبار که دارای 18 ستون بزرگ از جنس سنگ مرمر با طاق هایی آجری است، بسیار وسیع و غار مانند بوده و دارای جوی رمزآلود می باشد.

بنا به باور باستان شناسان، آب انبار ناکیلبنت در زمان امپراتور ژوستینیان (Justinian)، و بین سال های 527-565 میلادی ساخته و احتمالا از آن به عنوان منبع تامین کننده آب کاخ بزرگ قسطنطنیه که در آن دوره گسترش یافته بود، استفاده می گردیده؛ همچنین، در همین دوره 7 ستون دیگر جهت تقویت بیشتر آب انبار، از آجر ساخته و به آن افزوده شد.

امروزه بر روی این آب انبار، یک فروشگاه فرش قرار دارد که ورودی و امکان دسترسی به آب انبار ناکیلبنت از درون فروشگاه میسر بوده و مدیریت ناکاش (Nakkaş)، گاها از این آب انبار جهت برگزاری نمایشگاه های مختلف و کنسرت های موسیقی استفاده می کند.


نحوه دسترسی


فروشگاه فرش ناکاش که فاصله چندانی با مسجد آبی (Blue Mosque)، قرا ردارد، مدیریت آن اجازه بازدید رایگان را از این آب انبار به علاقمندان می دهد.


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: www.atlasobscura.com

logo-samandehi