ورود

نکاتی برای صرفه جویی در هزینه، هنگام مسافرت با خودرو

با توجه به روش های مختلفی که برای سفر کردن وجود دارد، برخی با در نظر گرفتن: علایق خود، فاصله از مقصد، بودجه درنظر گرفته شده، بازه زمانی سفر، مکان هایی که در مقصد به آنجاها خواهند رفت و نیز قصد خود از سفر، یکی از انواع مسافرت با: هواپیما، قطار، اتوبوس، کشتی و خودرو (شخصی یا کرایه ای)، را انتخاب می کنند؛ از این رو، کسانی که تمایل به مسافرت با خودرو را داشته و در عین حال نیز در مدیریت هزینه های خود دارند، باید برخی نکات را درنظر داشته باشند.


مزایای مسافرت با خودروی شخصی یا کرایه ای


یکی از انواع سفر که طرفداران و مزایای خود را دارد، سفر با خودروی شخصی یا کرایه ای است که البته نکات مهمی در رابطه با سفر با خودروی شخصی وجود دارد که بهتر است رعایت گردد. از اصلی ترین دلایل سفر بدین روش، می توان به: آزادی در تردد به مکان های مختلف فارغ از محدودیت زمانی و مکانی، خودداری از پرداخت هزینه های بالای کرایه تاکسی، ناآشنایی به زبان کشور مقصد، ناآشنایی به مسیرهای مختلف، تردد آسان و سریع به مکان های مختلف و ...، اشاره داشت. البته، یکی دیگر از اصلی ترین دلایل چنین تصمیمی بویژه از سوی علاقه مندان به گشت و گذار در طبیعت یا سفرهای تفریحی به مناطق خوش آب و هوا، توقف در مکان هایی در طول مسیر جهت استراحت و لذت بردن از مناظر زیبا می باشد. این موضوع در سفرهایی با اهداف تجاری نیز، بیشتر برای تردد سریع و آسان به چندین مکان مختلف، صورت می گیرد.


معایب مسافرت با خودروی شخصی یا کرایه ای


نکته مهمی که در رابطه با مسافرت با خودرو شخصی به خارج از کشور وجود داشته و گاهی به عنوان نکته منفی چنین اقدامی اشاره می شود عبارتند از: هزینه سوخت خودرو، در دسترس بودن جایگاه های سوخت بویژه در مناطق خارج از شهر، ترافیک خیابان ها، پیدا کردن جای پارک مخصوصا در شهرها، هزینه های کرایه خودرو، مسیریابی و ...؛ در پاسخ به چنین مواردی، باید اشاره داشت به دلیل هزینه بالای سوخت در اکثر کشورها، کرایه تاکسی گران بوده و سایر وسایل نقلیه عمومی نیز یا خدماتشان را به تمامی نقاط مدنظر شما ارائه نمی دهند، یا محدودیت زمانی برای تردد دارند. همچنین، در صورتی که خودرو شما مجهز به سیستم GPS باشد، نه تنها خیلی راحت می توانید مناسب و سریع ترین مسیر را پیدا نمایید، بلکه از ساعات شلوغی خیابان ها نیز، اطلاع یابید.

از سوی دیگر، در اکثر کشورها اپلیکیشن های مختلفی که مکان های مناسب برای پارک خودرو و جایگاه های سوخت را نشان داده و سایر اطلاعات لازم و مرتبط را نیز در اختیار مسافران قرار می دهند، وجود دارد؛ این اپلیکیشن ها که حداقل به دو زبان محل و انگلیسی هستند، بسیار برای مسافران کاربردی بوده و بسیاری از مشکلات آنها را برطرف می سازد. شما با استفاده از اپلیکیشن های مسیر یابی در سفر  می توانید در سفر خود به مکان های دیدنی یا اقامتی که قصد رفتن دارید بروید و مشکل گم شدن را تجربه نکنید.


مسافرت با خودروی شخصی


راهکارهای صرفه جویی در هزینه های سفر با خودرو


  • از قبل برای سفر خود برنامه ریزی کنید


حتما پیش از حرکت، در مورد مقصد و مسیرهایی که خواهید رفت، به خوبی تحقیق کرده و از سعی کنید علاوه بر اطلاع از نظرات سایر مسافرین و گردشگران، از مراکز اطراف آن نیز مطلع گردید؛ این اقدام به شما کمک می کند نه تنها برای پیدا کردن مکان های مورد نظرتان زیاد جستجو نکنید، بلکه بهترین و مناسب ترین مکان ها را با هزینه مناسب بیابید.


  • نحوه صرفه جویی در مصرف سوخت


از آنجا که هزینه سوخت در اکثر کشورها نسبتا گران می باشد، در برخی از آنها استفاده از کارت های اعتباری جهت پرداخت، موجب بهره مندی از تخفیف شده یا حتما برخی جایگاه های سوخت که متعلق به شرکت های خصوصی هستند، خدمات بیشتری با قیمت های مناسب ارائه می دهند.


مصرف سوخت در سفر  • آهسته و با احتیاط رانندگی کنید


بویژه در مواقعی که شما با هدف گذراندن تعطیلات و گشت و گذار به مسافرت می روید، یا با تعدادی از اعضای خانواده یا دوستان هستید، ممکن است به دلیل صحبت یا شوخی با یکدیگر، تمرکز کسی که رانندگی می کند برهم خورده و دچار حادثه شوید؛ از این رو، به دلیل آنکه به مسیر و جاده ها نیز آشنایی کامل ندارید، بهتر است با سرعت مطمئن و آهسته برانید تا حادثه ای برایتان رخ ندهد؛ چراکه طبیعتا بروز هرگونه حادثه ای، به معنای هزینه مازاد خواهد بود.


  • بررسی وسیله نقلیه پیش از حرکت


عاقلانه است حتما پیش از سفر، خودروی خود به یک تعمیرگاه یا مرکز معاینه فنی برده و از عملکرد درست تمامی بخش های آن اطمینان حاصل کنید. بدین وسیله، دیگر نیازی به نگرانی از خراب شدن خودرو طی مسافرت نداشته و آسوده خاطر سفر خواهید کرد. این موضوع به شما کمک می کند تا هزینه اضافی جهت تعمیر خودرو در کشور یا شهر دیگر که ممکن است هزیه بالاتری به شما تحمیل نماید، پرداخت نکنید.معاینه فنی خودرو


  • قرار دادن اقلام ضروری در یک جعبه یا کیف


همیشه اقلامی مانند: شارژر موبایل، کرم ضد آفتاب، بطری آب، مقداری تنقلات، وسایل سرگرم کننده کودکان و ..، را درون یک کیف یا جعبه و دم دست خود قرار دهید تا لازم نباشد برای پیداکردشان، سایر وسایل را جستجو کنید. این اقدام به شما کمک می کند به دلیل دم دست نبود یا پیدا نکرد آنها، دائما توقف نکرده یا مجبور به خریدشان نشوید.


  • همراه داشتن تنقلات برای خود و کودکان


معمولا کودکان در بازه های زمانی مختلف تمایل به خوردن چیزی دارند؛ این در حالی است که خوردن برخی تنقلات به مقدار کم، می تواند به تمرکز راننده نیز، کمک نماید. از این رو، بهتر است مقداری: کیک، شکلات، بیسکوئیت، آجیل، آب میوه و تنقلاتی مانند این را همراه داشته باشید تا مجبور نگردید دائما از مراکز مختلف، خرید نمایید.


  • تخفیف های روزانه را پیدا کنید


به یاد داشته باشید، معمولا برخی از مراکز تفریحی و گردشگری یا حتی مشاغلی چون: رستوران ها، هتل ها و ...، دارای تخفف های دوره ای یا فصلی هستند که درصورتی که سفر خود را بر ای این دوره ها برنامه ریزی کرده یا پیش از سفر، چنین مواردی را بررسی نمایید، می توانید تا حد قابل توجهی در هزینه های سفر خود صرفه جویی کنید.


اجاره خودرو در ترکیهشرکت مسافرتی-گردشگری گوتوسفر


یکی دیگر از روش هایی که می تواند در مدیریت و کاهش هزینه های شما کمک نماید، استفاده از خدمات برخی شرکت های معتبر مانند گوتوسفر (GotoSafar.com)، می باشد. این شرکت با ارائه خدماتی چون: کرایه انواع خودرو، رزرو بلیط هواپیما از شرکت های معتبر (پروازهای داخلی و خارجی)، ارائه بیمه مسافرتی، رزرو انواع هتل، برگزاری تورهای گردشگری، تخفیف ها و کمپین های دوره ای و فصلی، پشتیبانی 24 ساعته به زبان های فارسی، انگلیسی و ترکیه ای و ...، سال هاست مورد توجه و اعتماد گردشگران و مسافران زیادی می باشد.

 

تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی و تایماز گلزار

منبع: yolcu360.com

logo-samandehi