ورود

نکات مهم هنگام رانندگی با خودروی دنده اتوماتیک

طی سال های اخیر، راننده های بسیاری خودروهای خود را که دارای دنده دستی بوده اند، با خودروهای دنده اتوماتیک جایگزین کرده اند؛ این خودروها که موجب آسان تر شدن رانندگی شده اند، رانندگی با آنها نیازمند اطلاع از نکاتی است که به آنها اشاره خواهیم کرد.


پیش از هر چیز، باید اشاره داشت خودروهایی که دارای دنده اتوماتیک هستند، هنگام خرید خودرو یا کرایه، هزینه بیشتری در مقایسه با مدل های یکسان با دنده دستی دارند، چراکه کیفیت رانندگی با آنها بهتر می گردد. از سوی دیگر، رانندگی با این خودروها به دلیل جایگزین شدن عملکرد جعبه دنده های قدیمی با سیستم جدید، ملزم به دانستن ویژگی ها و نکات مربوط به دنده های اتوماتیک می باشد که عبارتند از:


  • تنها تفاوت رانندگی با دنده اتوماتیک، عدم تعویض دنده با کلاچ می باشد. در خودروهای دنده اتوماتیک هنگام تعویض دنده، فقط از پدال ترمز استفاده می شود.
  • خودروهای دنده اتوماتیک دارای نمادهایی مانند: P-R-N-D-3-2-1 بوده که اگر از این نمادها در موقعیت های مناسب استفاده کنید، می توانید بازدهی حاصل از موتور را افزایش دهید.
  • نماد P حالت پارک است و بعد پارک کردن خودرویتان، باید دنده را روی این نماد قرار دهید. این کار چرخ های خودرو را قفل و از حرکت آن جلوگیری می نماید.
  • پیش از تعویض به حالت P، باید از توقف کامل خودرو مطمئن شوید.
  • علامت R نشانگر حالت دنده عقب می باشد.
  • علامت N مربوط به حالت دنده خلاص در خودرو است و می توان از این دنده برای توقف های کوتاه مدت استفاده کرد.
  • نشانگر D به شما امکان حرکت وسیله نقلیه را داده که پس از روشن کردن خودرو، باید آن را انتخاب کنید.
  • دنده های: 1، 2 و 3، دنده های اضافی هستند که برای افزایش کارایی موتور استفاده می شوند.
  • برخی خودروها دارای حالت اسپورت نیز بوده و هنگامی که این حالت فعال باشد، خودرو سوخت و نیروی بیشتری مصرف کرده و عملکرد آن افزایش می یابد؛ مصرف سوخت در این حالت بسیار بالا خواهد بود.
  • مهم ترین نکته ای که در استفاده از خودروی دنده اتوماتیک باید به خاطر داشته باشید، این است که روشن شدن و تعویض دنده با فشار دادن پدال ترمز انجام می گیرد.


دنده اتوماتیک


کرایه خودروهای دنده اتوماتیک در سفر


امروزه شرکت های کرایه خودروی معتبر، مانند شرکت گردشگری-مسافرتی گوتوسفر (GotoSafar.com)، به منظور جلب رضایت مشتریان خود و آسایش آنها در رانندگی، خودروهای دنده اتوماتیک را نیز در فهرست خودروهای خود قرار داده اند. شرگت گوتوسفر که ارائه دهنده خدماتی چون: کرایه انواع خودروها (دیزلی، بنزینی، دنده دستی، دندده اتوماتیک، سدان، شاسی بلند و ...)، رزرو بلیط پروازهای داخلی و خارجی  از شرکت های معتبر، برگزاری تورهای متنوع، رزرو انواع هتل و ارائه بیمه مسافرتی می باشد، با پشتیبانی 24 ساعته به زبان های: فارسی، انگلیسی و ترکیه ای، خدماتش را از طریق وب سایت: www.GotoSafar.com، اپلیکیشن GotoSafar و تماس با شماره تلفن: +98-021-91301173، در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.


تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی و تایماز گلزار

منبع: www.rentgo.com

logo-samandehi