ورود

نکات رانندگی ایمن با کاروان برای مبتدیان

مسافرت با کاروان و تجربه زندگی در آن، یکی از آرزوهای بسیاری از مردم می باشد. با شیوع ویروس کرونا، انتخاب گزینه سفر با کاروان برای رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، باعث شده این رویا زودتر از برنامه ریزی معمول به تحقق بپیوندد، بطوریکه علاوه بر اجاره کاروان، تعداد افرادی که کاروان خریداری می کنند نیز، افزایش قابل توجهی داشته است.


هرچند ایده خرید یا سفر با کاروان بسیار عالی است، اما باید توجه داشته باشید که این موضوع نیز همانند اکثر موارد، نیازمند آگاهی از برخی موارد و مهارت ها می باشد تا به شما کمک کند از این تجربه سفر یا خرید کاروان، لذت ببرید. از این رو، اگر حتی قصد اجاره کاروان در ترکیه را دارید ما مواردی مهمی را در رابطه با یک سفر ایمن و به یادماندنی را برای شما تهیه نمودیم تا اطلاعات لازم را بدست آورید.


کسب اطلاعات اطلاعات دقیق در مورد خودرو


بدیهی است که رانندگی با سرعت مجاز و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، برای ایمنی ضروری است، اما علاوه بر این، دانستن ویژگی های وسیله نقلیه و نحوه فعال سازی امکانات و استفاده از گزینه هایی مخصوص آن و نیز داشتن اطلاعات در مورد نکاتی که هنگام رانندگی باید به آنها توجه کنید، بسیار مهم می باشد؛ به همین دلیل، می توانید با مسئولین شرکتی که خودرو را از آنها اجاره یا خریداری خواهید کرد، در رابطه با این موارد سوال کنید.اجاره کاروان در ترکیه


انجام یک رانندگی کوتاه برای آشنایی با وسیله نقلیه


معمولا هر راننده باتجربه ای وقتی قصد رانندگی با یک خودروی جدید را دارد، علاوه بر کسب اطلاعات لازم در رابطه با ویژگی های خودرو، سعی می کند با انجام یک رانندگی کوتاه مدت در مکانی امن، تجربه اندکی نیز از نحوه هدایت کردن و رانندگی با آن، بدست آورد. از این رو، حتما زمان کافی را برای تسلط به خودرو بویژه خودروهایی که از حد معمولا طولانی تر هستند، بگذارید.

همچنین، درنظر داشته باشید که دو نوع کاروان وجود دارد که نوع اول آن، یک خودرو مستقل مانند مینی بوس بوده و نوع دوم، به عنوان تریلر به خودروی دیگر متصل می گردد (هدایت این قبیل کاروان ها مشکل و باید در این رابطه مهارت و تجربه زیادی داشته باشید). بنابراین، علاوه بر این که مهم است با چه نوع کاروانی رانندگی می کنید، باید ابتدا تجربه و مهارت لازم برای راندن آن را نیز، بدست آورید؛ در غیر این صورت، با چالش و دردسر های زیادی در طول سفر مواجه خواهید شد.سایر مواردی که باید به آنها توجه داشته باشید، عبارتند از:

  • اگر در رابطه با راندن انواع کاروان کم تجربه یا تازه کار هستید، سعی کنید در ساعات کم تردد و شرایط آب و هوایی مناسب رانندگی کنید.
  • خودداری از رانندگی در مسیرهای ناهموار و پرپیچ و خم.
  • اگر از کاروان های متصل به خودرو استفاده می کنید (تریلر)، هنگام دور زدن در تقاطع ها، در نظر گرفتن زاویه بازتر را فراموش نکنید.
  • در شرایطی مانند هنگام رانندگی در سرازیری یا وقتی چراغ قرمز بوده و باید ترمز کنید، می توانید با کاهش به موقع سرعت (کمی زودتر از حد معمولا در مقایسه با خودروهای کوچکتر)، می توانید به راحتی مانع از تصادف و نیز برهم خوردن تعادل کاروان (بویژه تریلر)، شوید.


اجاره کاروان در استانبول


توجه به ظرفیت حمل بار خودرو


همانگونه که می دانید، یکی از اصلی ترین دلایل محبوبیت اجاره کاروان ها، فضای اختصاصی و امکانات آنها متناسب با اندازه خودروها می باشد. این فضاها که بطور معمول کوچکتر از حتی خانه های کوچک هستند، با وجود این، معمولا دارای اصلی و ابتدایی ترین امکانات لازم برای زندگی مانند: آشپزخانه، جای خواب، تلویزیون و در کاروان های بزرگتر حمام و دستشویی نیز، هستند.

همین امر باعث شده تا برخی بر این باور باشند که می توانند بار زیادی را برای سفر با کاروان، همراه خود بیاورند؛ هرچند، میزان حمل بار در کاروان ها در مقایسه با خودروهای معمولی بیشتر است، اما آنها نیز به لحاظ قوانین راهنمایی و رانندگی، دارای محدودیت هایی برای حمل بار می باشند. بر این اساس، نوع گواهینامه لازم و میزان بار قابل حمل با انواع کاروان، به شرح زیر می باشد:

  • گواهینامه لازم برای رانندگی با کاروان های مستقل (موتوردار)، نوع B بوده و میزان بار قابل حمل نیز، باید کمتر از 3500 کیلوگرم باشد.
  • گواهینامه لازم برای کاروان هایی که وزن بیش از 750 کیلوگرم دارند، با توجه به نوع و اندازه آنها خودرو، عبارتند از:BE ، CE ، DE.
  • گواهینامه لازم برای کاروان های غیرمستقل (تریلر)، نوع: B، C و D، بوده و حداکثر میزان بار قابل حمل نیز باید حداکثر 750 کیلوگرم باشد.


خودداری از پارک کردن در فضاهای کم عرض


یکی از مواردی که رانندگان کاروان بویژه مبتدیان را به چالش می کشد، پارک کردن این خودرو ها به ویژه کاروان های غیرمستقل (تریلر)، می باشد. به همین دلیل، توصیه می شود مکان هایی را برای پارک خودرو استفاده کنید که دارای فضای زیادی برای پارک و جابجایی خودرو بوده و احتمال برخورد کاروان با سایر خودروها کمتر است.اجاره ماشین در ترکیه


اطمینان از امنیت داشتن پیش از رفتن به سفر


همه دوست دارند تعطیلات برنامه ریزی شده خود را بدون هیچ مشکلی تجربه کنند. اما متاسفانه ممکن است با شرایط سختی مواجه شده که انتظار آن را نداشته باشند. اگر شما موارد ایمنی را رعایت کنید، می توانید سفر امن تری را در پیش داشته و احتمال وقوع حوادث غیر منتظره را کاهش دهید. یکی از این اقدامات، تهیه بیمه مسافرتی است که موجب می شود در سفر هرگاه با مشکلاتی مانند سلامتی و نقص فنی وسیله نقلیه/تصادف مواجه شدید، شما را تحت پوشش قرار دهد. این موضوع به ویژه برای مسافرت های خارج از کشور، بسیار توصیه می شود.

 

تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی

منبع: www.mapfre.com.tr

logo-samandehi