ورود

آشنایی با نمایشگر Head-Up Display در خودروها

نمایشگر «هدآپ یا جلو-سری» که به صورت اختصار «HUD» نیز گفته می شود، یک فناوری پیشرفته در هواپیماهای جنگنده می باشد که در سال های اخیر به عنوان یک ویژگی جدید به برخی خودروها نیز افزوده شده است. این ویژگی که به رانندگان اجازه می دهد بدون چشم برداشتن از جاده، اطلاعاتی مانند سرعت یا میزان سوخت خودرو و ...، را روبروی خود مشاهده نمایند، امنیت رانندگی را افزایش داده است.


آشنایی با نمایشگر Head-Up


فناوری «هدآپ» مانند اینترنت و بسیاری دیگر از فناوری های تصوری، ابتدا برای مقاصد نظامی تولید گردید تا خلبانان هواپیماهای جنگنده بتوانند اطلاعات مهم لازم را روبروی خود ببینند. نشانگرهای دیجیتالی این فناوری که روی کلاه های خلبانان قرار دارد، دسترسی آسان به اطلاعاتی مانند: ارتفاع، سرعت، هدف گیری و ...، را فراهم می آورد. بر همین اساس، نماشگرهای هدآپ نیز به روشی مشابه در خودروها مورد استفاده قرار می گیرد؛ با این تفاوت که صفحه نمایشگر روی شیشه جلوی خودرو و مقابل راننده تعبیه می گردد تا راننده بدون چشم برداشتن از جاده، بتواند اطلاعات موردنیاز را روبروی خود مشاهده کند.

نکته ای که باید در این رابطه در نظر داشت، متفاوت بودن اطلاعاتی است هر یک از این نمایشگر در برندهای مختلف، در اختیار راننده قرار می دهند؛ با این حال، اطلاعات کلی مانند: سرعت، میزان سوخت و ...، روی HUD نمایش داده می شوند. در همین راستا، در نسخه هایی که HUD پیشرفته نامیده می شود، علائم جاده را با کمک دوربینی که روی شیشه جلوی خودرو قرار دارد، تشخیص داده و عباراتی مانند عدم محدودیت سرعت یا عدم گردش به چپ، روی صفحه نمایگر ظاهر می گردند.؛ بدین ترتیب علائم راهنمایی و رانندگی را می توان از طریق HUD دنبال کرد. فناوری انتقال تصویر به شیشه جلو را «آینه هولوگرام (Hologram Mirror)» می نامند.نمایشگر هد آپ


نحوه مجهز کردن خودروها به HUD  • خودروهایی دارای سیستم HUD


در حالت کلی، ممکن است این فناوری توسط کارخانه تولید کننده، در خودرو تعبیه شده باشد؛ اما این قابلیت نیز وجود دارد که بتوان آن را  بر روی خودروها دیگر نیز نصب و استفاده نمود. فناوری HUD که قابل استفاده بر روی تلفن های هوشمند نیز می باشد، با نصب اپلیکیشن مورد نیاز می توان تصاویر  را با کمک تلفن همراه، روی شیشه جلوی خودرو انداخته و از توانمندی های آن استفاده نمود.سیستم HUD در خودرو


  • استفاده از اپلیکیشن های Head-Up Display


در صورتی که بخواهید در هزینه های خود صرفه جویی کنید، می توانید از اپلیکیشن های HUD که برای انواع سیستم های Andriod و iOS طراحی شده اند، استفاده نمایید. برای این منظور، ابتدا باید قطعه ای به نام رفلکتور (Reflector)، که قابلیت پخش با فناوری آینه هولوگرام را دارد، به کنسول خودرو خود افزوده و سپس شیشه مخصوص فناوری HUD جایگزین شیشه جلوی خودرو گردد.


نمایشگر هد آپ در خودرو


  • استفاده از شیشه های Hudway


یکی دیگر از روش هایی که می توان خودرو را به فناوری HUD مجهز نمود، استفاده از نرم افزار Hudway Glass می باشد. این نرم افزار که دارای یک صفحه نمایش متصل به کنسول خودرو است، تصویر را از گوشی هوشمند گرفته و در صفحه نمایش منعکس می کند؛ بنابراین، از دست دادن تصویر در اثر عوامل خارجی مانند تابش نور خورشید، به حداقل رسیده و راننده دچار مشکل نمی شود.. برای قرار دادن صفحه شیشه Hudway روی پنل، از سطح چسب دار در قسمت زیرین آن استفاده می شود.


تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی و تایماز گلزار

منبع: yolcu360.com

logo-samandehi