ورود

دره پروانه ها در فتحیه ترکیه

ویژگی های جغرافیایی ترکیه مانند مجاورت با دریاهای: مرمره، سیاه، اژه و مدیترانه، علاوه بر آب و هوای مناسب بویژه در نواحی غربی این کشور، باعث شده در کنار تعدد جاذبه های تاریخی، بتوان جاذبه های طبیعی زیادی که بسیار معروف می باشند نیز، برشمرد. در همین راستا، دره پروانه ها در فتحیه و جنوب غربی ترکیه، یکی از مکان هایی است که نزد گردشگران بواسطه زیبایی های متعد خود، معروف به «تکه ای از بهشت» می باشد؛ این مکان با ساحل شنی، محیط آرام، دریای آبی و صخره های باشکوه، یک مقصد گردشگری رویایی است.


آشنایی کلی با فتحیه (Fethiye)


فتحیه که پیش تر با نام «مکری (Makri)» شناخته می شد، شهری ساحلی در استان موغلا و منطقه اژه است. این شهر که مجاور دریا اژه می باشد، یکی از مقاصد گردشگری مشهور در ترکیه بوده و بواسطه سواحل و طبیعت بسیار زیبای خود، به در «ریویرای (Riviera)» ترکیه شهرت دارد. این مقصد گردشگری منحصر به فرد، در طول تابستان بسیار پربازدید بوده و محبوب ترین شهرهای گردشگری فتحیه عبارتند از: اولودنیز (Ölüdeniz)، منطقه ساحلی کالیس (Calis)، حیصار اونو (Hisarönu)، و اواجیک (Ovacık)، اما معروف ترین مکان آن، دره پروانه ها می باشد.فتحیه ترکیه


دره پروانه ها در یک نگاه (Kelebekler Vadisi)


همانگونه که از نام این مکان برمی آید، دلیل نامگذاری آن به دلیل تعدد پروانه ها در این مکان می باشد. این مکان که تنها جاذبه گردشگری آن، پروانه ها نیست، با داشتن سواحل شنی زیبا، طبیعت بکر، مقبره های قدیمی حفر شده در دل صخره ها، آب های آبی رنگ، و کوه سنگی با شکوه، گزینه هیا متعددی را در اخیار بازدیدکنندگانش قرار می دهد. متاسفانه باید اشاره داشت، با افزایش تعداد گردشگران، جمعیت پروانه ها رو به کاهش گروید، به طوری که امروزه به سختی می توان آنها را در این مکان مشاهده نمود.

از دیگر ویژگی های برجسته دره پروانه ها، محیط آرام و فضای آرامش بخش و نیز، امکان انجام فعالیت های مفرح مختلف در کنار خانواده و دوستان می باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم داشت.دره پروانه ها


فعالیت هایی که می توان در دره پروانه ها انجام داد


 • طبیعت گردی
 • پیاده روی
 • کوهنوردی
 • صخره نوردی
 • قایق سواری
 • شنا
 • غواصی
 • عکاسی
 • کمپینگ


بهترین زمان بازدید از دره پروانه ها


هرچند اوج فصل گردشگری در این منطقه بین ماه های «ژوئن تا آگوست (خرداد تا شهریور)»، می باشد، اما توصیه می شود به منظور دوری از جمعیت زیاد گردشگران و احتمال سختی در پیدا کردن جای خالی در مراکز اقامتی، بین ماه های «مه تا سپتامبر (اردیبهشت تا اوایل شهریور)»، به دره پروانه ها بیایید. در این بازه زمانی، شما علاوه بر اینکه می توانید به راحتی مکان مناسبی در مراکز اقامتی رزرو نمایید، بلکه فضای آرامش بخش تر و به دور از هیاهوی سایر گردشگران را تجربه کنید. نکته مهم دیگر در رابطه با این با زمان (مه تا سپتامبر)، کاهش هزینه رزرو هتل و فضای بیشتر جهت انجام فعالیت های مختلف می باشد.


دره پروانه ها فتحیه


بهترین مکان های اقامتی در دره پروانه ها


 • Montenegro Hotel
 • Campground
 • Faralya Misafir Evy


رستوران ها و غذاهای لذیذ دره پروانه ها


شاید این موضوع برای همه خوشایند نباشد، اما به منظور حفظ محیط طبیعی و بکر این منطقه، رستوران های موجود در دره پروانه ها، حالت ابتدایی و ساده داشته و به دور از زرق و برق می باشند؛ اما، این موضوع به هیچ عنوان به معنی کیفیت پایین و طعم ناخوشایند غذاها نبوده و شما می توانید وعده های غذایی خوش طعمی را میل کنید که از مواد اولیه تازه و طبیعی تهیه شده اند (مانند انواع غذاهای دریایی و سالادهای تازه).


دره پروانه ها ترکیهنحوه دسترسی به دره پروانه ها


در حالت کلی، دو را برای آمدن به دره پروانه ها در فتحیه وجود دارد که عبارتند از: با پیاده روی در طبیعت و گذر از برخی موانع طبیعی، و راه دوم که ساده تر است، سوار شدن به قایق و کشتی های تفریحی است؛ هرچند روش اول بیشتر برای کسانی توصیه می گردد که دارای آمادگی جسمانی خوبی بوده و نیز می توانند از فرصت طبیعت گردی با مناظر زیبا بهره مند شوند، اما آمدن به دره پروانه ها از طریق قایق و کشتی های نیز خالی از لطف نبوده و بسیاری این روش را انتخاب می کنند.

شما می توانید با مینی بوس از فتحیه به اولودنیز (Oludeniz)، آمده و سپس با قایق به دره پروانه ها برسید؛ قایق ها از ساعت 11 صبح تا 14 بعد از ظهر، به سمت دره پروانه ها حرکت کرده و از ساعت 13 تا 5 بعد از ظهر نیز، بازمی گردند.تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منابع:

relatedArticles

logo-samandehi