ورود

نکات مهم هنگام سفر به خارج از کشور برای اولین بار

هر چندبار هم که شما تجربه سفر به شهرهای مختلف کشور خود را داشته باشید، باز اولین تجربه شما به یک کشور دیگر، بسیار متفاوت و جدید خواهید بود. از این رو، آماده کردن مقدمات چنین سفرهایی برای اولین بار، می تواند سوالات زیادی را برای شما به همراه داشته باشد و به همین دلیل، ما قصد داریم تمام اطلاعات لازم را برای شما در این مقاله عنوان کنیم.


اولین گام برای سفر به خارج از کشور


وقتی شما هدفتان از مسافرت به خارج از کشور را انتخاب می کنید، این موضوع تا حد زیادی به شما در آماده کردن وسایل مورد نیازتان، کمک خواهد کرد. تصمیم بگیرید که از سفر خود چه انتظاری دارید! آیا می خواهید به تماشای جاذبه های شهری بروید یا تاریخی در بیرون شهر؟ آیا قصد طبیعت گردی دارید یا می خواهید به ساحل دریا بروید؟ آیا برای یک موضوع کاری می روید یا برای دیدار دوستان و آشنایان؟ همچنین، شما چقدر به کشوری که قصد سفر به آن را دارید، آشنایی داشته و از فرهنگ، رسوم و قوانین آنها آگاهی دارید؟ سفر شما در چه فصلی خواهد بود و کشور مقصد دارای چه نوع آب و هوایی است؟

پاسخ به تمامی این سوالات که به نوبه خود مهم نیز می باشند، تا حد زیادی به شما کمک خواهند کرد تا علاوه بر اینکه تمامی وسایل لازم را متناسب با مقصد خود جمع آوری کنید، بتوانید با آمادگی و اگاهی بیشتری به سفر بروید.


رزرو بلیط و هتل از قبل


به محض تعیین تاریخ سفرتان، هرچه سریع تر بلیط مسافرت خود را رزرو کنید (رفت یا رفت و برگشت)، بدین ترتیب علاوه بر اینکه دیگر خیالتان از این بابت راحت خواهد بود، از طرف دیگر چون زودتر اقدام کرده اید، می توانید بلیط خود را با قیمت مناسب تری تهیه نمایید. این موضوع در رابطه با هتل نیز صدق کرده و اگر این موضوع را نزدیک به تاریخ مسافرت خود انجام دهید، احتمالا بتوانید هتل خود را با مبلغ کمتری نسبت به زمان دیگر، رزرو نمایید. اما اگر به این فکر باشید که هر وقت به مقصد رسیدید، مکانی را برای اقامت انتخاب کنید، در این صورت احتمال پرداخت هزینه بیشتر یا حتی پیدا نکردن مکان مناسب، وجود خواهد داشت.رزرو هتل


تنظیم و تهیه بودجه لازم برای سفر


وقتی قصد خود از سفر را مشخص کردید، حال می توانید متناسب با این موضوع، بودجه لازم برای سفرتان را برآورد نمایید. همچنین، باید درنظر داشته باشید که معمولا به دلیل اختلاف ارزی بین واحد پول کشور شما با کشور مقصد، ممکن است بودجه شما زیاد یا کم شود. نکته مهمی که در این رابطه وجود دارد و می توان سفر شما را با مشکل مواجه کند، کم بودن بودجه شما می باشد. در چنین حالتی، می توانید با حذف برخی موارد و مخارج غیرضروری (مانند: اقامت در هتل 3 ستاره، محدود کردن مکان های بازدیدی، صرف نظر از خرید سوغاتی و ...)، این مشکل را تا حد زیادی برطرف کنید.

نکته مهم دیگر، تبدیل ارز لازم پیش از سفر می باشد تا دیگر مجبور نباشید در کشور مقصد یا نزدیک به تاریخ سفرتان، به دنبال یک صرافی امن و مطمئن جهت تبدیل ارز باشید. تامین هزینه های سفر با استفاده از کارت اعتباری نیز از جمله گزینه های مطمئن است. با این حال، همراه داشتن مقداری پول نقد برای مکان هایی مانند موزه ها یا کافه ها مفید می باشد.


بررسی شرایط ویزا پیش از سفر


هرچند گاهی می توان بدون ویزا یا هنگام ورود به یک کشور دیگر، ویزا را در درگاه های گمرکی آن کشور گرفت، اما درصورتی که بنا به دلایل مختلف به شما ویزا ندهند، سفر و احتمالا تعطیلاتتان خراب خواهد شد؛ از این رو، توصیه می شود حتما پیش از اقدام به سفر، از شرایط دریافت ویزا اطلاع کسب کرده و نسبت به دریافت آن اقدام کنید. شما می توانید این اطلاعات را به راحتی از کنسولگری کشور مقصد یا شرکت واسط، دریافت کنید. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، مدت اعتبار پاسپورت خود پیش از اقدام برای گرفتن ویزاست، چراکه باید اطمینان حاصل کنید پاسپورت شما از تاریخ درخواست ویزا حداقل 1 سال اعتبار داشته باشد.اخذ ویزا


تحقیق و آشنایی در رابطه با کشور مقصد و مکان هایی که خواهید رفت


شاید شما فکر می کنید فقط از آنچه خوانده و دیده اید، مقصد خود را به خوبی می شناسید و تنها با دیدن عکس های آن، از این مکان خوشتان آمده باشد. اما شما نباید به همین موضوع بسنده کرده و نسبت به کشور مقصد و مقاصدی که قصد رفتن به آنها را دارید، به خوبی تحقیق کنید. برای این منظور، می توانید وبلاگ های مسافرتی مختلف و نیز صحبت با راهنماهای گردشگری، اطلاعات لازم را بدست آورید.

دانستن اینکه چه مقاصد گردشگری در کشور مقصد وجود دارد، چگونه می توان به آنها رفت، سیستم حمل و نقل عمومی و هزینه آن چقدر است، چه مکان های اقامتیی وجود دارد، معروف ترین غذاهای کشور و شهر مقصد شما چیست، چه رویدادهای مهمی مانند جشنواره قرار است در آنجا برگزار شود و مواردی مانند این.


آشنایی به زبان کشور مقصد


بسیار مهم است که به منظور گشت و گذار و تردد آسان تر در کشور مقصد، بتوانید به زبان آنها آشنایی داشته و صحبت کنید؛ اما اگر این مهارت را نداشته و به عنوان گردشگر به آنجا می روید، توصیه می شود با تور سفر کنید و در غیر این صورت، می توانید از اپلیکیشن های ترجمه مانند: Google Translate یا Microsoft Translate که قابلیت ترجمه به هر زبانی را دارند، استفاده کنید.


اطلاع از میزان امنیت در کشور مقصد


این موضوع بسیار مهم است که از میزان امنیت کشور مقصد اطلاع داشته باشید تا بتوانید از بروز هرگونه مشکل، جلوگیری کنید. از این رو، باید سعی کنید محل اقامتتان را تا حد ممکن در مرکز شهر و در امن ترین قسمت منطقه ای که می خواهید بروید، انتخاب نمایید، چراکه مکان هایی که ازدحام جمعیت در آنها بیشتر بوده و به شبکه حمل و نقل عمومی دسترسی آسان تری دارند، از امنیت بیشتری برخوردارند.

همچنین، قطعا در طی تعطیلات خود علاوه بر روز، شب ها نیز می خواهید در شهر گشت و گذار کنید؛ به همین دلیل، انتخاب هتلی که بتوانید با خیال راحت برای یک تور شبانه در شهر بیرون رفته و دسترسی سریع به وسایل حمل و نقل داشته باشید، بسیار مهم است. برای جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند مانند سرقت نیز، باید کیف خود را بصورت ضربدری یا روی کمر، حمل کرده و از کوله پشتی استفاده نکنید؛ خودداری از قرار دادن کیف بر روی صندلی یا پشت سر خود در مکان های شلوغ مثل رستوران یا میدان ها نیز، یکی دیگر از این موارد می باشد.سفر به ترکیه


استفاده از بیمه نامه های مسافرتی


یکی از مواردی که به مسافران عازم به به خارج از کشور توصیه می شود، استفاده از بیمه های مسافرتی است. بیمه مسافرتی از جمله مدارکی است که برای درخواست ویزا هنگام رفتن به خارج از کشور لازم بوده و نه تنها به عنوان یک تعهد، بلکه به عنوان یک ضمانت در نظر برای برگشت به کشور خود، درنظر گرفته می شود. همچنین، در صورت بروز هرگونه مشکل برای شما به لحاظ سلامتی (در اثر بیماری یا تصادف)، بیمه درمانی سفر از شما پشتیبانی خواهد کرد.


انتخاب چمدان مناسب برای سفر


ابتدا، درصورتی که قصد سفر با هواپیما را دارید، باید میزان بار قابل حمل را از شرکت هواپیمایی مورد نظر سوال نمایید. همچنین، می توانید درمورد ابعاد، وزن کیفی که همراه خود به داخل هواپیما خواهید برد، محتویات قابل حمل در داخل هواپیما و ...، پرس و جو کنید. اگر هم به فکر اجاره ماشین یا سوار شدن به تاکسی در کشور مقصد هستید، می توانید چمدان چرخدار با خود حمل کنید و اگر قصد اقامت در هتل را دارید و می خواهید محل سکونتتان را بصورت متناوب تغییر دهید، می توانید از کوله پشتی با حجم زیاد استفاده نمایید.مسافرت


سایر موارد هنگام سفر به خارج از کشور برای اولین بار


  • هنگام ترک کشور، در کنترل پاسپورت باید تمبر یا عوارض خروجی را همراه داشته باشید که می توانید از باجه های عوارضی در فرودگاه یا پیشخوان ها ویژه این امر، تهیه نمود.
  • ممکن است قیمت بلیط هواپیما در پروازهای غیرمستقیم، مقرون به صرفه تر از پروازهای مستقیم باشد؛ با این حال، باید از محل توقف خود و نیاز به ویزا در آن کشور نیز، اطلاع داشته باشید (این موضوع را می توانید از شرکتی که بلیط خود را تهیه می کنید، جویا شوید).
  • ممکن است برخی از شرکت های هواپیمایی، وعده های غذایی رایگان در طول پرواز ارائه ندهند. اگر قصد تهیه بلیط از چنین شرکتی را دارید، می توانید غذای خود را هنگام خرید بلیط تعیین کرده و با قیمت مناسب غذا بخورید.
  • قبل پرواز باید پذیرش (Check-in)، شوید که می توان آن را 24 یا 36 ساعت قبل از زمان پرواز، در فرودگاه یا بصورت آنلاین انجام داد (حتما اطلاعات دقیق را از شرکتی بلیط خود را خریداری کرده اید، بدست آورید).
  • شما باید حداقل 3 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشید. اگر قصد سفر در تعطیلات رسمی (مثل عید)، را که ازدحام مسافر در آنها بیشتر است دارید، ممکن است صف کنترل پاسپورت بسیار طولانی باشد؛ بنابراین، بهتر است خیلی زودتر به فرودگاه بروید.

 

تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی

منبع: www.mapfre.com.tr

relatedArticles

logo-samandehi