ورود

انواع مایعات خودرو چیست و چگونه استفاده می شود؟

یکی از الزامات معاینات دوره ای خودروها، تعویض انواع مایعات مختلف آن می باشد. انجام بررسی های منظم در این خصوص، به افزایش طول عمر خودرو کمک می کند. در عین حال برای داشتن تجربه رانندگی ایمن، مایعات خودروی شما باید کاربردی باشد.

مایعات خودرو کدامند؟

در خودروها 5 مایع مهم وجود دارد که عبارتند از:

  • روغن موتور
  • روغن گیربکس
  • روغن ترمز
  • ضد یخ
  • ادبلو (Adblue ) یا مایع اگزوز دیزل

این مایعات در نگهداری خودرو از اهمیت بالایی برخوردار هستند (پیشتر در خصوص  انواع سوخت وسایل نقلیه در ترکیه و مزایای آنها  مطلبی درج شده بود که خواندن آن توضیه میشود) اگر به دفترچه راهنمای این مایعات که کمی بالاتر به آن اشاره شد نگاه کنید خواهید دید که تعویض آن ها در وسایل نقلیه باید به صورت دوره ای انجام شود. روغن موتور چیست؟ یا روغن گیربکس چیست؟ این مایعات از جمله مهمترین مایعات خودرو هستند که باید در فواصل زمانی مناسب تعویض شوند.


تعمیر و نگهداری مایعات خودرو چگونه انجام می شود؟

مایعات وسیله نقلیه برای یک خودروی روان و کارآمد، حیاتی هستند. قطعات مکانیکی زیادی در یک خودرو وجود دارد که البتهمعاینه فنی دوره ای خودروها حائز اهمیت میباشد. در این سیستم های مکانیکی، تعداد زیادی از قطعات هستند که به یکدیگر ساییده می شوند. در این مرحله، برای اینکه قطعات خودرو کارآمدتر باشد، باید به نگهداری مایعات آن توجه شود. ما از روغن‌ها و سیالات مختلف استفاده می‌کنیم تا از فرسایش قطعات مختلف جلوگیری کرده و بتوانیم برای سال‌های آینده عملکردشان را حفظ کنیم. هدف روغن موتور و روغن های مشابه، حفظ اصطکاک بین قطعات در سطوحی است که کمترین آسیب را به خودرو وارد کرده و عمر آن را افزایش می دهد. این مایعات را نه به عنوان اجزای اضافی اضافه شده به خودرو، بلکه بابد به عنوان اجزای حیاتی که مکمل سیستم های مکانیکی خودرو هستند، دید. به عبارت دیگر در صورت کاهش مقدار این مایعات باید سریعا آن را پر کرده و از آسیب احتمالی وسیله نقلیه جلوگیری کرد. با این حال مایعات خودرو کدامند؟ برای کارکرد صحیح خودرو چه مایعاتی باید به آن اضافه شود؟ در اینجا فهرستی از مهم ترین این موارد را گردآورده ایم.


روغن موتور چیست و چگونه آن را عوض کنیم؟

هر وسیله نقلیه با موتور احتراق داخلی به روغن موتور نیاز دارد. اگر از ماشین استفاده می کنید، حتما بارها نام روغن موتور را شنیده اید؛ یک مایع حیاتی برای عملکرد موتور که به عنوان قلب خودرو در نظر گرفته می شود که انرژی حاصل از محفظه احتراق موتور را به انرژی حرکتی تبدیل می کند. انرژی موجود در موتور به کمک بسیاری از قطعات مختلف به چرخ ها منتقل می شود. در این مرحله علاوه بر تعداد زیاد قطعات گیربکس و دنده، قطعاتی مانند سیلندر، پیستون و شاتون که داخل موتور حرکت می کنند و در معرض فرسایش هستند را نباید فراموش کرد. به عبارت دیگر قطعات متحرک زیادی در داخل موتور وجود دارد که نیروی لازم را برای حرکت وسیله نقلیه شما فراهم می کنند. اما روغن موتور چیست؟ روغنی که برای عملکرد بهتر قطعات متحرک مذکور به کار می رود، روغن موتور نامیده می شود. اگر میزان روغن موتور خودرو کم باشد، در این حالت قدرت کمتری به چرخ های خودرو منتقل می شود و بازدهی خودرو کاهش می یابد. از این رو اگر به محض کم شدن روغن موتور به خودرو اضافه نشود، خودرو با وجود مصرف سوخت بیشتر، به سختی شتاب می گیرد.


چه زمانی آب/ روغن خودرو را چک کنیم؟

هنگامی که روغن موتور کم باشد، می تواند آسیب جدی به خودروی شما وارد کند. همچنین میله اندازه گیری روغن موتور (گیج) نیز یکی از جزئیات مهم در این خصوص می باشد. قبل از تعویض روغن، موتور باید خنک شود. روغن موتور زیر کاپوت قرار دارد. برای اندازه گیری نخست میله اندازه گیری روغن را بردارید و آن را تمیز کنید. سپس سطح روغن را بررسی کنید. اگر سطح آن پایین باشد حتما با خدمات مجاز تماس بگیرید.


روغن گیربکس چیست؟ 

سیستم انتقال قدرت که بخش بزرگی از سیستم انتقال قدرت خودرو را تشکیل می دهد، دارای قطعات متحرک بسیاری می باشد. در سیستم گیربکس نیرو به طور مستقیم منتقل می شود و در این مرحله نیز برای آن که بتواند نیرو را به طور موثری انتقال دهد و همچنین انتقال نیرو با کمترین اتلاف به چرخ ها صورت گیرد، روغن گیربکس از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

اما اگر بخواهیم به سوال «روغن گیربکس چیست؟» پاسخ دهیم؛ باید بگوییم: روغن گیربکس روغنی است که وارد قطعات بین گیربکس شده و آن ها را قادر می سازد تا کارآمدتر و واضح تر کار کند. اما این روغن را چه زمانی باید عوض کرد؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است به دفترچه راهنمای ماشین خود یا خدمات مجاز و سرویس ها مراجعه کنید، اما متوسط مدت زمان تعویض روغن گیربکس یک خودرو 40.000-60.000 کیلومتر می باشد.


روغن ترمز

سیستم ترمز در خودورها به اندازه سیستم های قدرت و انتقال قدرت مهم می باشد. یکی از عوامل اصلی که سرعت حرکت یک خودرو را تعیین می کند، سرعت توقف آن می باشد. در این حال برای این که سیستم ترمز خودرو به درستی کار کند نیاز به تعمیر و نگهداری منظمی دارد. برای پاسخ به این سوال که روغن ترمز چیست، ابتدا باید بدانیم با فشار دادن پدال ترمز چه اتفاقی می افتد. سیستم ترمز با کمک یک سیستم هیدرولیک کار می کند. برای به حرکت درآوردن کفشک های ترمز که روی دیسک های ترمز خودرو فشار می آورند، راننده باید پدال ترمز را با پا فشار دهد و نیروی لازم را ایجاد کند. از آنجایی که این نیروی ترمز مستقیما وابسته به پای راننده است، یک سیستم بالابر هیدرولیک که باعث افزایش قدرت راننده می شود نیز در سیستم ترمز وجود دارد. اگر روغن ترمز کم باشد، ممکن است در سیستم ترمز خودرو با مشکل مواجه شوید.


ضد یخ چیست؟

مایعات ضد یخ که برای عملکرد سالم خودروها در هوای سرد نیاز می باشد، از نظر افزایش عمر خودرو نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اگرچه ضد یخ وظیفه و عملکرد بسیار مهمی دارد، اما اصل کار آن در واقع بسیار ساده است. ضد یخ مایعی است که با کاهش دمای انجماد آب در خودرو در هوای سرد از یخ زدن مایعات داخل خودرو جلوگیری می کند.


Adblue چیست؟

این مایع برای خودروهای دیزلی از اهمیت بالایی برخوردار است. با استانداردهای آلایندگی مدرن، انتشار گازهای مضر از اگزوز خودروهای دیزلی، درست مانند خودروهای بنزینی، تحت کنترل می باشد. خودروهای دیزلی نیز مانند خودروهای بنزینی، تعداد زیادی گازهای مضر به جو منتشر می کنند. در این مرحله، باید از یک مایع اگزوز که توسط برند Adblue تولید شده استفاده شود. مایع اگزوز Adblue و گازهای مضر آزاد شده از اگزوز خودرو وارد یک واکنش شیمیایی می شوند و به این ترتیب گازهای مضر کمتری در جو منتشر می شود. مایع Adblue نقش مهمی در دنیای خودروی امروزی دارد که در آن استانداردهای یورو 6 اعمال می شود.

 

تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی

منبع:

https://yolcu360.com/blog/arac-sivilari-nelerdir

logo-samandehi