ورود

شرایط و نحوه اجاره خودرو در ترکیه

تردد آسان در هر یک از شهرهای ترکیه و راحتی در رفت و آمدن به مکان هایی که قصد آنها را دارید، یکی از دغدغه های مسافران و گردشگران خارجی در ترکیه می باشد. هرچند این کشور دارای سیستم حمل و نقل عمومی پیشرفته و متنوعی می باشد، با این حال گاهی به دلایل مختلف، مسافران و گردشگران خارجی ترجیح می دهند با خودروی شخصی و آزادانه، به مکان هایی که می خواهند، بروند.

سیستم حمل و نقل عمومی ترکیه

بطور معمول، سیستم حمل و نقل عمومی ترکیه در شهرها، شامل: تاکسی، اتوبوس، مینی بوس، مترو، متروبوس، تراموا و اتوبوس/تاکسی دریایی (در شهرهای مجاور با دریا)، می باشد. هرچند این خدمات حمل و نقل عمومی دارای شبکه گسترده ای در سراسر کشور است، اما آنچه موجب می گردد مسافران و گردشگران خارجی بیشتر تمایل به کرایه ماشین در ترکیه داشته باشند، هزینه بالای کرایه تاکسی، ضرورت در اختیار داشتن کارت بلیط (که هر شهر کارت مختص به خود را دارد)، و عدم آگاهی از خطوط سرویس های حمل و نقل و اینکه در کدام ایستگاه باید پیاده و سوار کدام یک از وسایل نقلیه شد، می گردد.


این موضوع زمانی مشکلات شما را افزایش می دهد که نه تنها شما به خیابان ها و مسیرهای ترکیه آشنایی چندانی ندارید، بلکه به زبان ترکیه ای نیز، تسلط نداشته و نمی توانید به راحتی و مدام، آدرس مورد نظرتان را بپرسید؛ اما زمانی که شما از شرکت های معتبری چون گوتوسفر (GotoSafar.com)، که خودروهای آنها مجهز به مسیریاب می باشند، اقدام به کرایه ماشین می کنید، فقط لازم است مقصد خود را در سیستم وارد کرده تا خیلی سریع و راحت از بهترین مسیر ممکن، به آنجا بروید. این ویژگی در کنار نرخ تقریبی 14 لیر برای هر لیتر بنزین، گازوئیل و حدودا 9 لیر برای گاز طبیعی در ترکیه و مقایسه آن با کرایه تاکسی بویژه در شهرهای بزگ و شلوغی مانند استانبول و آنکارا، از دیگر عوامل تمایل مسافران و گردشگران خارجی برای اجاره ماشین در ترکیه می باشد.


اگر بخواهیم این موضوع را در غالب یک مثال واقعی عنوان کنیم، می توان به هزینه کرایه تاکسی در استانبول از فرودگاه تا میدان تقسیم اشاره داشت که بنا بر اپلیکیشن محبوب کرایه تاکسی «BiTaksi»، حدودا 100 تا 150 لیر خواهد شد. این درحالی است که با همین مبلغ، شما می توانید خودروای را برای یک روز کامل کرایه کرده و به چندین مقصد مختلف بروید.


سیستم حمل و نقل عمومی ترکیه


شرایط اجاره خودرو در ترکیه

در حالت کلی، برای کرایه ماشین در ترکیه باید حداقل 21 تا 23 سال و برای کرایه خودروهای لوکس، 23 تا 25 سال سن داشت؛ حداکثر سن مجاز نیز 65 سال می باشد. در رابطه با مدارکی که معمولا توسط شرکت های اجاره ماشین در ترکیه درخواست می شود، عبارتند از: بلیط برگشت هواپیما (اگر با هواپیما قصد برگشت داشته باشید)، عکس، گواهینامه رانندگی بین المللی، شماره تلفن همراه، آدرس محل سکونت و دپازیت.


در نظر داشته باشید، ممکن است برخی شرکت های اجاره خودرو در ترکیه و بنا بر قوانین خود، مدارکی دیگری نیز از شما درخواست کنند؛ همچنین، شرکت هایی مانند گوتوسفر (GotoSafar.com)، که دفاتر آنها در فرودگاه ها می باشد، هزینه کرایه خودرو از آنها به دلیل معافیت از مالیات، کمتر است شرکت هایی است که دفاتر آنها درون شهر می باشند.


نحوه کرایه ماشین در ترکیه

انتخاب شرکت مورد نظر برای کرایه خودرو در ترکیه، می تواند از طریق: توصیه دوستان، جستجو در اینترنت یا مشاهده آگهی های تبلیغاتی آنها باشد؛ در هر صورت، شما می توانید با تماس تلفنی با آنها و کمک گرفتن از اپراتور مربوطه یا مراجعه آنلاین به وب سایت، شخصا پس از درج زمان دریافت و تحویل خودرو، مکان دریافت و تحویل خودرو و انتخاب خدمات مورد نظر، خودروی مورد نیازتان را متناسب با کاربری، تعداد نفرات همراه، سوخت خودرو، دنده اتوماتیک یا دستی و ...، انتخاب نمایید و در مرحله آخر، هزینه اجاره ماشین را یا بصورت آنلاین و یکجا یا از طریق پیش پرداخت، جهت قطعی شدن رزرو و مابقی به ارز تعیین شده، هنگام دریافت خودرو پرداخت کنید.


 • نکته مهم 1: شرکت گوتوسفر (GotoSafar.com)، علاوه بر کرایه خودرو از طریق وب سایت و تماس تلفی شما با واحد پشتیبانی، اپلیکیشن ویژه ای را نیز برای رفاه مشتریان خود، ارائه کرده است.
 • نکته مهم 2: پرداخت هزینه های مربوط به اجاره ماشین از شرکت گوتوسفر (GotoSafar.com)، حتی از طریق کارت های اعتباری ایرانی و نیز ارزهای: لیر، دلار و یورو نیز، ممکن می باشد.
 • نکته مهم 3: شرکت گوتوسفر (GotoSafar.com)، خدمات دیگری نیز به مشتران خود در حوزه گردشگری و مسافرت نیز ارائه می نماید که عبارتند از: رزرو بلیط هواپیما از معتبرترین شرکت های هواپیمایی، بیمه مسافرتی و رزرو هتل در ترکیه.


شرایط اجاره خودرو در ترکیه


نکاتی که هنگام کرایه خودرو در ترکیه باید درنظر داشت

پیش از هرچیز، اکیدا توصیه می شود هنگام انتخاب بهترین شرکت اجاره ماشین در ترکیه، علاوه بر توجه به ارائه اطلاعات کافی و لازم در وب سایت خود در رابطه با خودروها و شرایط خود، دارای خدماتی چون: ترانسفر بویژه زمانی که شما نمی توانید خودرو را از پارکینگ شرکت دریافت کرده یا به آن تحویل دهدید (اجاره ماشین همراه با راننده)، پشتیبانی 24 ساعته (به زبان فارسی، ترکیه ای و انگلیسی)، قرار داشتن برچسب الکترونیکی پرداخت عوارض جاده های (HGS-OGS)، بیمه نامه های لازم (بدنه، شخص ثالث و خسارات جزئی)، تجهیزات ایمنی ضروری، سیستم مسیریاب، انجام معاینه فنی خودرو توسط شرکت پیش از تحویل به مشتری و نظافت کامل خودرو توسط شرکت پیش از تحویل به مشتری، نیز می باشد.


سایر نکات مهمی که باید در نظر داشت

 • - شرکت گوتوسفر (GotoSafar.com)، تمامی خدمات فوق را بطور کامل به مشتریان خود ارائه می دهد.
 • - حتما پیش از کرایه خودرو از هر شرکتی، اطلاعاتی مانند: شرایط، قوانین و خدمات ارائه شده آنها را مطالعه کنید.
 • - هرگز خودرو را دیرتر از زمان تعیین شده در قرارداد، به شرکت باز نگردانید؛ چراکه علاوه بر جریمه نقدی، حتی ممکن است با مشکلات قضایی نیز، روبرو شوید.
 • - درصورت احتمال رانندگی خودرو توسط شخص دیگری که همراه شما خواهد بود، حتما باید نام راننده دوم نیز در قرارداد کرایه خودرو به ثبت رسیده باشد.
 • - در صورت بروز هرگونه نقص فنی، تصادف و آسیب به خودرو، حتما بلافاصله با شرکت تماس گرفته و از آنها راهنماییی بخواهید.
 • - حتما مدارک مربوط به کرایه خودرو را از شرکت دریافت کرده و تا زمان تحویل به شرکت، نزد خود نگه دا رید.
 • - سعی نمایید هرگونه لغو رزرو خودرو یا درخواست تمدید را از چند روز قبل به اطلاع شرکت برسانید.
 • - هرگونه استفاده از خودرو به منظوری غیر از موارد تردد به مکان های مختلف، تخلف محسوب شده و پلیس ترکیه با آنها به شدت برخورد می کند (مانند مسافرکشی یا جابجای وسایل سنگین).
 • - اطمینان از وجود تجهیزات ایمنی درون خودرو، مانند: تایر زاپاس، کلید یدک، جک، کپسول آتش نشانی، مثلث هشدار، جعبه کمک های اولیه و زنجیر چرخ.
 • - اطمینان از عدم هرگونه آسیب در بیرون و درون خودرو، پیش از تحویل آن از شرکت و کارکرد درست خودرو، بویژه چراغ ها.
 • - حتما شماره تلفن های ضروری ترکیه و نیز واحد پشتیبانی شرکت اجاره ماشین را همراه خود داشته باشید (تلفن تماس واحد پشتیبانی گوتوسفر (GotoSafar.com): 021 – 91301173).

شماره تلفن های اضطراری در ترکیه

نام مرکز

شماره تلفن

پلیس

155

اورژانس/آمبولانس

112

آتش نشانی

110

بچه گم شده/آزار زنان

183

گارد ساحلی

158

آتش نشانی جنگل

177

پلیس گردشگری (ویژه استانبول)

0212 5274503

ژاندارمری (ویژه مناطق روستایی در سراسر ترکیه)

156


* کلمات کاربردی که ممکن است به دردتان بخورد:


به ترکیه ای

واژه موردنظر

Kaza

تصادف

Acil/İacil Vaka

اضطراری

Ateş

آتش

Bana Yardım Edin

کمک کنید

Hastane

بیمارستان

İlaç

دارو

Baygın

از هوش رفتن

Ben Kaza Geçirdim

من تصادف کردم

Yaralı

مجروح

Bilinçsiz

بیهوش

Kanama

خون ریزی

Kalp Krizi

حمله قلبی

Felç/İnme/Darbe

سکته

Boğmak

غرق شدن

Yanma

سوختن

Çok Hasta

خیلی مریض

Kasilma/Gerilme

در حال زایمان/ انقباضات زایمان

Doktora İhtiyaç Var

نیاز به دکتر

Bir Ambulansa İhtiyacım Var

نیاز به آمبولانس هست

Ev yaniyor/Evde Yangin Var

خانه آتش گرفته

Araba Yaniyor

خودرو آتش گرفته

Soyuldum

من را می زدند

Evde Biri Var

شخصی در خانه است

 


تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منبع: Roadiscalling.com

logo-samandehi