ورود

نحوه استفاده از بخاری وسایل نقلیه در فصل زمستان

یکی از موضوعات مهم در رابطه با خودروها، سیستم گرمایشی آن در فصل زمستان می باشد. همانگونه که می دانید، گرم کردن داخل خودرو در هوای سرد یکی از چالش های مهم بوده و درصورتی که شما بدانید چگونه و به درستی از بخاری خودرو در زمستان استفاده کنیم، می توانید به راحتی از پس این مشکل برآیید.

سیستم گرمایش خودرو را می توان چنین توصیف کرد: «کمپرسور که نیروی خود را از طریق تسمه از موتور می گیرد، شامل لوله های مبرد و رادیاتور کولر است.» این سیستم که وظیفه تعدیل دمای داخل خودرو را به عهده دارد، اهمیت آن در مسافرت های طولانی مدت مشخص می گردد. از این رو، اگر بخاری خودرو در زمستان خراب شود، به ویژه در اقلیم هایی که زمستان های سردی دارند، ممکن است سفر به کابوس تبدیل گردد؛ پس بهتر است با راهکاری های درست استفاده از سیستم گرمایشی خودرو بیشتر آشنا شوید تا بتوانید از آن بطور بهینه استفاده نمایید.


نحوه استفاده درست از بخاری خودرو در زمستان


با توجه به اینکه هر وسیله ای دارای نکاتی جهت استفاده بهینه از آن می باشد، از این رو باید رانندگان در مورد نحوه کار کردن بخاری خودرو بویژه در فصل زمستان، اطلاعاتی زیر را داشته باشند (مخصوصا اگر اقدام به کرایه خودرو کرده باشند):


  • - در فصل زمستان، باید سیستم تهویه خودرو در دوره های معینی کار کرده و گردش داشته باشد؛ بر این اساس، لازم است سیستم تهویه هفته ای یکبار به مدت 10 دقیقه کار کرده و به این ترتیب، واشرهای بخاری خشک نشده و چرب می ماند و بدون مشکل به کار خود ادامه خواهد داد.

  • - پره های بخاری خودرو باید در هنگام تغییر فصل تمیز شده و در صورت وجود باقی مانده های گل و باران، باید تمیز شوند؛ زیرا ممکن است پره ها مسدود شده و گرما را به خوبی به گردش درنیاورند.


نحوه گرم کردن داخل خودرو در هوای سرد


نحوه گرم کردن داخل خودرو در هوای سرد


  • - در زمستان، روش های گرمایش دیگری به جای تهویه مطبوع خودرو وجود دارد که از جمله آنها، می توان به رادیاتور خودرو اشاره داشت که آب گرم ناشی از کارکرد موتور را از پره های خود عبور داده و موجب کاهش دمای موتور می گردد. بدین ترتیب، شما می توانید با گرم کردن موتور و باز کردن تهویه خودرو و تغییر آن به حالت گرم، گرمای موتور را به داخل خودرو هدایت کنید. با این کار، شما می توانید بدون هدر دادن سوخت، گرمایش درون خودرو را خیلی مقرون به صرفه تامین نمایید (مخصوصا اگر با کاروان در حال سفر باشید).

  • -  برای گرم شدن سریع موتور خودرو، باید دریچه رادیاتور بسته باشد؛ درنتیجه، هوای گرم خروجی از رادیاتور با محیط بیرون تماس پیدا نکرده و پیش از سرد شدن، آب گرم دوباره به موتور بازگشته و به گرم شدن سریع آن کمک می کند.

  • - همانگونه که می دانید، پنجره های خودرو در زمستان به راحتی بخار می کنند. استفاده از بخاری یک راه مفید برای جلوگیری از بخار کردن پنجره ها بوده وبا روشن کردن خودرو و باز کردن دریچه بخاری، می توان بخار داخل خودرو را تا حدی کاهش دهید.

 تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی

 منبع: Yolcu360.com

logo-samandehi