ورود

نحوه تبدیل گواهینامه خارجی به گواهینامه معتبر در ترکیه

تحت شرایطی، گواهینامه دریافت شده از یک کشور دیگر، قابل استفاده در ترکیه نیز می باشد که شرایط آن برای شهروندان ترک و اتباع خارجی، متغیر می باشد.


شرایط رانندگی شهروندان ترکیه با گواهینامه خارجی


شهروندان ترکیه می توانند از تاریخ ورودشان به این کشور، به مدت حداکثر 1 سال از گواهینامه خود که در کشوری دیگر گرفته اند، استفاده کنند. چنانچه این اشخاص قصد اقامت برای بیش از 6 ماه را در ترکیه داشته و بخواهند رانندگی نیز کنند، باید علاوه بر گواهینامه، باید حتما مدرک ترجمه و تایید رسمی شده خود توسط کنسولگری ترکیه را همراه داشته باشند. همچنین درصورت اقامت بیش از 1 ماه، می بایست پس از پایان این مدت، حتما گواهینامه خارجی خود را با گواهینامه ترک تعویض نمایند.


شرایط رانندگی اتباع خارجی با گواهینامه غیر ترکیه ای


اتباع خارجی با گواهینامه های دریافت شده از کشوری دیگر، صرفا می توانند برای 6 ماه از آن در ترکیه استفاده کنند. چنانچه این افراد بیش از 6 ماهه قصد ماندن و رانندگی در ترکیه را داشته باشند، ملزم به تعویض گواهینامه خارجی خود با گواهینامه ترکیه هستند.گواهینامه معتبر در ترکیه


گواهینامه هایی خارجیِ قابل ترجمه به گواهینامه ترکیه


در ترکیه فقط امکان رانندگی با گواهینامه های اعضای کنوانسیون وسایل نقلیه موتوری (ترافیک جاده ای)، و نیز یکی از 84 کشور عضو توافقنامه دوجانبه IDP 1949، در راستای تعویض متقابل گواهینامه های رانندگی، ممکن می باشد. کشورهایی که نام آنها در این توافقنامه ذکر نشده، شهروندانشان ملزم به شرکت در کلاس های رانندگی و دریافت گواهینامه ترکیه ای می باشند. برخی از کشورهایی که دارای توافقنامه متقابل با ترکیه در این زمینه هستند عبارتند از: ایران، آلمان، اتریش، آذربایجان، روسیه سفید، عمارات متحده عربی، فرانسه، گرجستان، انگیس و قطر.


فرآیند تعویض گواهینامه خارجی به گواهینامه ترکیه ای


پیش از این، تمامی مراحل صدور گواهینامه رانندگی توسط «اداره کل امنیت» صورت می گرفت که طی سال های اخیر، این موضوع به «مدیریت کل جمعیت و امور شهروندی ترکیه» محول شده است. روند این جریان با گرفتن یک وقت ملاقات از وب سایت: https://randevu.nvi.gov.tr/ و مراجعه به قسمت «گواهینامه رانندگی/گرفتن وقت»، آغاز می شود. پس از گرفتن وقت نیز می توانید با ارائه مدارک زیر، در وقت تعیین شده به اداره مربوطه مراجعه کنید:

  • اصل و پرینت رنگی گواهینامه خارجی
  • ترجمه تایید شده از سوی دفتر رسمی اسناد رسمی یا کنسولگری ترکیه
  • کارت شناسایی
  • گزارش سلامت راننده
  • برگه یا فیش معادل گواهینامه (سهم بنیاد)
  • 1 قطعه عکس 6x4
  • گواهی گروه خونی
  • گواهی تحصیلی (ترجمه و تایید رسمی گواهی اخذ شده از خارج ترکیه)
  • گواهی سوابق کیفری (قابل بررسی از طریق سیستم الکترونیکی)


گواهینامه معتبر در ترکیهسایر موارد لازم جهت تبدیل گواهینامه خارجی به ترکیه ای


به جز شرایط آموزش و آزمون که در ماده 41 قانون شماره 2918، بیان شده، سایر شرایط چون: عدم وجود محکومیت، شرط سنی، تحصیلات و سلامت، به عنوان شرایط مورد نیاز مورد توجه قرار می گیرند. لازم به ذکر است صرفا آن دسته از اتباع خارجی که دارای معافیت های دیپلماتیک می باشند، می توانند با اظهارنامه کتبی خود مبنی بر دارا بودن کلیه موارد فوق، از ارائه مدارک معاف باشند. با این حال، مفاد توافقنامه های دو یا چند جانبه، همچنان یکسان بوده و درصورت لزوم، اعتبار گواهینامه رانندگی ازطریق وزارت امورخارجه یا کنسولگری ها، قابل بررسی خواهند بود.

برای آن دسته از اتباع خارجی که دارای گواهینامه های: موتورسیکلت، تراکتور، ماشین آلات سنگین یا خودرو از کشورهای عضو کنوانسیون وسایل نقلیه موتوری (ترافیک جاده ای)، دارند، کشور ترکیه برای آنها گواهینامه پایه B صادر می شود. چنانچه فرد، مجاز به رانندگی با وسایل نقلیه درج  شده در گواهینامه رانندگی خود باشد، گواهینامه وی با پایه BE جایگزین می شود. سایر گواهینامه های غیرمشمول، ملزم به گذراندن دوره آموزشی و آزمون خواهند بود.

لذا، اگر قصد دریافت گواهینامه ای متفاوت با آنچه در کشور خود دریافت کرده اید را در ترکیه دارید، مجدد ملزم به تبدیل گواهینامه خود به گواهینامه ترکیه ای می باشید. این قبیل گواهینامه ها از طرق خود اداره مربوطه، به کشور صادر کننده آن، ارسال می گردد. اگر با عدم توجه به این شرایط و با گواهینامه خارجی در ترکیه رانندگی کنید، مطابق ماده 39 قانون 2918 با شما برخورد خواهد شد. همچنین، گواهینامه های رانندگی موقت، قابل تعویض نمی باشند.


هزینه تبدیل گواهینامه خارجی به گواهینامه ترکیه ای


هر ساله کلیه هزینه های مربوط به این فرایند، در سال جدید میلادی به روز رسانی می شود که برحسب پایه گواهینامه، هزینه های پرداختی متفاوت خواهد بود.

هزینه های گواهینامه، کارت و سهم بنیاد برای سال 2019

هزینه کارت گواهینامه رانندگی

134 لیر

سهم بنیاد

25

هزینه گواهینامه های پایه A1، A2 و A

164.40 لیر

هزینه گواهینامه پایه B

495.70 لیر

هزینه گواهینامه های پایه F و H

164.40 لیر

هزینه گواهینامه های پایه D، E و G

827 لیر

 


تهیه و تنظیم: فرناز ممقانی

منبع: https://ehliyet.co/yabanci-surucu-belgesini-turk-surucu-belgesine-cevirme-islemleri.html

logo-samandehi