ورود

طولانی و لذت بخش ترین مسیر دوچرخه سواری ترکیه

مسیر دوچرخه سواری 25 کیلومتری ترکیه در «هاتای» در مسیر ساحلی آرسوز-سامان داغ (Arsuz – Samandağ)، و به دستور فرماندار این منطقه ساخته شد. این مسیر دوچرخه سواری که توانسته عنوان طولانی ترین مسیر دوچرخه سواری جهان را به خود اختصاص بدهد، دارای مناظر زیبایی است که می توان آن را با پهباد مشاهده نمود.

با اتمام مسیر دوچرخه سواری 25 کیلومتری (مجموعا 50 کیلومتر مسیر رفت و برگشت)، به عرض 2-3 متر در هاتای، که موجب خوشحالی ورزشکاران منطقه گردید، به باور آنها مسیر جدید سامان داغ-آرسوز بسیار لذت بخش تر شده است.


درخواست طولانی کردن مسیر تا اسکندرون


«عبد الکریم کله جی (Abdulkerim Kelleci)» با بیان اینکه ساخت این مسیر اقدامی درست و خوب بوده، اذعان داشت: "ما هنگام خرابی مسیر نیز به آنجا رفته و درحالیکه منتظر بازگشایی آن بودیم، نهایتا ساخته و بازگشایی شد که واقعا مسیری بسیار زیبا است. بنظرم دوچرخه سواران بسیاری از مناطق مختلف برای لذت بردن از این مسیر خواهند آمد و سهم بسزایی در امر گردشگری نیز خواهد داشت. از این رو، امیدوارم بتوانیم این مسیر را تا اسکندورن ادامه داده که هر قدر این مسیر طولانی تر باشد، به همان اندازه بهتر خواهد بود. وقتی کسی بخواهد کل آن را بپیماید، لازم است دوچرخه های خود را با وسایل نقلیه حمل کنند. پس از پاندمی، تعداد افرادی که دوچرخه را ترجیح می دهند، افزایش یافته است."طولانی ترین مسیر دوچرخه سواری جهان


جلب توجه در رسانه های اجتماعی


به گفته دوچرخه سوارانی که به این منطقه می آیند، چنین مسیری در هیچ جای ترکیه وجود ندارد؛ همچنین، به دلیل طولانی بودن مسیر، چشم انداز زیبای آن و موقعیت جغرافیایی ویژه اش، مکانی قابل تحسین با جاده ای خوب و آسفالتی می باشد. این مسیر دوچرخه سواری پس از استفاده گسترده توسط افراد غیربومی، بازتاب زیادی در شبکه های اجتماعی نیز توسط بلاگرها داشته است. به گفته  عبد الکریم کله جی: "ما معتقدیم این مسیر هم برای گردشگری هاتای تاثیر مثبتی داشته و پتانسیل خوبی برای کسانی که دوستدار دوچرخه سواری در مسیرهای طولانی هستند، می باشد. دوچرخه سواران هنگام توقف در مسیر نیاز به سایه، آب و رفع نیازهای اساسی دارند که در این راستا باید نواقص برطرف شود."


Arsuz – Samandağ


طولانی ترین مسیر پیاده روی در ترکیه


اگر علاوه بر دوچرخه سواری به پیاده روی نیز علاقه دارید، در ترکیه همانند مسیر ساحلی آرسوز-سامان داغ، یک مسیر زیبای پیاده روی با امکاناتی مختلفی مانند: مکان های اقامتی، حمل و نقل عمومی، قایق رانی، پاراگلایدر و غیره، به نام «مسیر پیاده روی لیکیا (Likya)» وجود دارد. این مسیر که یکی از جاذبه های طبیعت گردی ترکیه محسوب می شود، با قرار داشتن در امتداد ساحل لیکیای ترکیه، به عنوان اولین و طولانی ترین مسیر پیاده روی این کشور با 540 کیلومتر از فتحیه تا آنتالیا، می باشد. مسیر پیاده روی لیکیا به دلیل آنکه برخی نقاط آن از مسیرهای کوهستانی عبور می کند، مناسب برای دوچرخه سواری نمی باشد.


طولانی ترین مسیر پیاده روی در ترکیه


تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی

منبع: www.trthaber.com

logo-samandehi