ورود

پتانسیل گردشگری آنتالیا، مهمترین مرکز گردشگری ترکیه

همانگونه که می دانید، در سال های اخیر بخش گردشگری ترکیه رشدی بالاتر از متوسط جهانی داشته است. موضوعی که آنتالیا، همچنان نقش بسزایی را در تحقق آن به عنوان یکی از محبوب ترین شهرهای ترکیه و جهان، ایفا می کند. سالانه در فصل تابستان بیش از 10 میلیون گردشگر از پنجمین شهر بزرگ ترکیه یعنی آنتالیا، دیدن می کنند.

شهر آنتالیا واقع در بین خلیج آنتالیا و کوه های غربی توروس، از سال 1980 به دلیل شرایط آب و هوایی مطلوب و فعالیت های گردشگری، به سرعت توسعه یافت. زندگی اقتصادی آنتالیا عمدتا مبتنی بر: تجارت، کشاورزی و جهانگردی بوده که در این بین، ارزیابی کامل پتانسیل گردشگری این شهر نقش بسیار موثری در جهت پیشرفت آینده آن داشته است؛ از این رو، بیشترین سهم را دریای بی نظیر و ماسه های طلایی آنتالیا داشته اند.


البته، شهرت آنتالیا صرفا به این موارد نبوده و وجود مکان های شگفت انگیز و متعدد: تاریخی، فرهنگی و اقامتیِ مناسب، از جمله عوامل این محبوبیت در سطح جهان م یاشد؛ بنابراین، می توان گفت آنتالیا ترکیبی از: پتانسیل بالای گردشگری، تعطیلات ارزان و دلپذیر و شگفتی های متعدد است. از جمله مناطق مختلف گردشگری در این منطقه، می توان به: لارا، کوندو ، بِلِک، کِمَر و سیده، اشاره داشت.


فرودگاه های آنتالیا


یکی دیگر از عوامل مهم در ظرفیت بالای گردشگری آنتالیا، فرودگاه های این شهر یعنی: آنتالیا و اِسپارتا، می باشند. فرودگاه آنتالیا یکی از بزرگترین و محبوب ترین فرودگاه های ترکیه است که در سال 2011، به عنوان بهترین فرودگاه اروپا انتخاب شد؛ فرودگاه اسپارتا نیز در منطقه ای با همین نام که در 140 کیلومتر از آنتالیا واقع شده، حدودا 3-4 ساعت از این مکان فاصله دارد.


بازدید گردشگران خارجی از آنتالیا


بنا به گزارش سازمان جهانی گردشگری، ترکیه در سال 2016، دهمین مقصد توریستی محبوب در جهان بوده و آنتالیا از حیث تعداد گردشگران خارجی نیز، اصلی ترین شهر ترکیه اعلام گردید؛ همچنین، براساس اطلاعات منتشر شده از وزارت فرهنگ و گردشگری، حدود یک پنجم از گردشگران خارجی انتالیا را به عنوان مقصد تعطیلات تابستانی خود انتخاب می کنند. این آمار حاکی از ظرفیت بالای گردشگری این منطقه و متناسب بودن آن با هر سلیقه ای می باشد.


آب و هوای آنتالیا


آنتالیا جزو شهرهایی در ترکیه است که دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشد. تابستان ها در این منطقه گرم و خشک و زمستان ها معتدل و بارانی است. میانگین دما در تابستان بین 28-36 درجه متغیر بوده اما درحالت کلی، تابستان ها در منطقه ساحلی آنتالیا طولانی و معتدل تر می گذرد. این شهر یکی از مکان های نادر گردشگری است که 12 ماه از سال امکان میزبانی گردشگران را دارا بوده و آنها می توانند 9 ماه از سال را در آن به شنا بپردازند.


هتل های آنتالیا


همانن سایر نقاط گردشگری، آنتالیا نیز دارای هتل های مختلف با قیمت های متنوعی می باشد که هر یک امکانات متفاوتی را بسته به منطقه ای که در آن واقع هستند، ارائه می کنند. بیشتر هتل های آنتالیا 4 و 5 ستاره هستند و به راحتی می توان بسیاری از این هتل ها را برای یک تجربه ای عالی در اختیار گرفت. نکته مهمی که باید در این خصوص یادآور شد، نقش فراوان و مثبت هتل های مجلل آنتالیا در جذب گردشگران است که اقامت راحتی را برای مسافران خود فراهم می کنند. بیشتر هتل های معروف و محبوب آنتالیا نیز دارای سواحل اختصاصی، استراحتگاه ها، سواحل و پارک های آبی هستند که لحظات فراموش نشدنی را برای گردشگران رقم می زنند.


درحقیقت، این قبیل هتل ها در کنار سایر هتل های موجود در کلاس های مختلف، باعث شده امکانات اسکان در این منطقه بسیار متعدد و متنوع باشد. بیشتر هتل های لوکس و گران قیمت آنتالیا در بخش بِلِک می باشند که به عنوان مهمترین مقصد برای گلف بازها در ترکیه شناخته می شود؛ این بخش با داشتن 15 زمین گلف، یکی از محبوب ترین مناطق جهانگردی در ترکیه است.


فرصت های سرمایه گذاری در بخش گردشگری آنتالیا


حوزه های: گردشگری، تجارت و کشاورزی درصدر اقتصاد آنتالیا قرار دارند. قبلا امرار معاش در این شهر صرفا با فعالیت های کشاورزی و تجاری صورت می گرفته، اما از دهه 80 میلادی تاکنون، با اهمیت دادن به: بخش گردشگری، هتل هایی که فروشگاه های مختلف و لوکس دارند، سرگرمی و امکانات اقامتی متنوع و مختلف، فرصت های سرمایه گذاری جدید در آن بوجود آمد. امروزه هتل های بزرگ و چند ستاره آنتالیا که در سطح جهان نیز مطرح می باشند، به وفور در این شهر به چشم می خورند و حاکی از ظرفیت بالای گردشگری و فرصت های متعدد جهت سرمایه گذاری در این حوزه می باشند.


به همین دلیل، نه تنها اجاره یا خرید املاک و مستغلات در آنتالیا یک سرمایه گذاری بسیار سودآور محسوب شده، بلکه زخرید یا اجاره هتل نیز از جمله ابزارهای سرمایه گذاری به شمار می روند. لذا به واسطه سیاست های جدید، تسهیلات تشویقی و متنوعی از سوی دولت برای آن دسته از سرمایه گذارانی که اقدام به خرید هتل می کنندارائه می گردد.


تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی


logo-samandehi