ورود

اجاره خودرو / سوالات متداول

برای اجاره خودرو از GOTOSAFAR می توانید با پرداخت مبلغ کمی از کل مبلغ رزرو به عنوان پیش پرداخت خودرو مورد نظرتان را رزرو کرده و مابقی هزینه را هنگام تحویل گرفتن خودرو بصورت ارزی (یورو ، دلار و لیر) پرداخت کنید.

توجه داشته باشید که  مبلغ پیش پرداخت نسبت به هزینه کل رزرو تعیین می شود و این مبلغ بابت قطعی کردن رزرو می باشد تا خودرو درخواستی‌تان برای شما بصورت 100 درصدی ثبت و نگهداری شود.

بله می‌توانید، این سرویس دارای هزینه اضافی می‌باشد.
یکی از ویژگی‌های GOTOSAFAR  که سفر شما را لذت‌بخش تر می‌کند امکان تحویل خودرو در شهری دیگر می باشد.
‌این امکان به شما کمک می‌کند تا در صورت تمایل به چند شهر سفر کرده و نگران تحویل دادن خودرو در شهر اول نباشید. ‌به عنوان مثال شما می‌توانید خودرو مورد نظرتان را در شهر استانبول تحویل گرفته و‌ در شهر ازمیر تحویل دهید.
GOTOSAFAR در 17شهر ترکیه آماده ارائه خدمات در هفت روز هفته بصورت شبانه روزی می‌باشد.

بله ؛ برای کنسل کردن رزرو کافیست با پشتیبانی GOTOSAFAR  تماس گرفته و درخواست خود را اعلام کنید . از زمان صدرو تا 24ساعت مانده به زمان تحویل خودرو کنسلی رایگان می باشد و جریمه ای تعلق نخواهد گرفت. از 24 ساعت مانده به زمان تحویل خودرو، مبلغ پیش پرداخت واریز شده به عنوان جریمه کنسلی عودت داده نخوهد شد

در نظر داشته باشید که برای تحویل های داخل شهر این زمان باید زیر 48 ساعت نباشد.

GOTOSAFAR یکی از رنتال های بین المللی ترکیه بوده و  امکان مشاهده آنی جرایم رانندگی ثبت شده برای خودروها را دارا می باشد. از این رو پرسنل GOTOSAFAR هنگام تحویل خودرو جریمه‌های ثبت شده در بازه زمانی رزرو شده را بررسی نموده و به اطلاع مسافر می‌رسانند تا هنگام تحویل خودرو جرایم ثبت شده پرداخت شوند.

تنها تعداد معدودی از جرایم خاص رانندگی وجود دارد که در مدت 7 الی دو ماه  بعد از تحویل خودرو ثبت می شوند که بصورت ایمیل برای مسافران ارسال می شود.

از آن جایی که GOTOSAFAR کمپانی ثبت شده در کشور ترکیه می‌باشد؛در صورت عدم پرداخت جریمه، از طرف کمپانی GOTOSAFAR شکایتی علیه مسافر تنظیم خواهد شد که شخص مسافر به دادگستری استانبول احضار شده و در صورت سرباز زدن، از کشور ترکیه بمدت 1 الی 5 سال دیپورت شده و نمره منفی برای پاسپورت مسافر درج خواهد شد.

خیر ؛ امکان تحویل خودرو در محلی به غیر از دفاتر فرودگاه امکان پذیر نمی باشد.

درصورت به همراه داشتن کودک، می توانید هنگام رزرو گزینه «صندلی کودک» را نیز انتخاب نمایید. استفاده از صندلی کودک برای کودکان زیر دو سال ضروری میباشد

خیر؛ برای اجاره خودرو و همچنین رانندگی در کشور ترکیه  باید یکی از سه گواهینامه معتبر را داشته باشید. سه گواهینامه معتبر در کشور ترکیه برای اتباع خارجی : گواهینامه بین المللی  ، گواهینامه ایرانی ترجمه و تایید شده و گواهینامه ترکیه هستند.

برای تبدیل گواهنیامه ایران به گواهینامه بین‌المللی ،با در دست داشتن اصل کارت گواهینامه ایرانی ، پاسپورت و دو قطعه عکس به آژانس های مسافرتی و یا دفاتر کانون جهانگردی و اتومبیلرانی مراجعه کنید . ‌‌‌هزینه دریافتی در سال98 ، 140 هزار تومان بوده و حداکثر ظرف مدت یک الی دو ساعت گواهینامه بین المللی شما آماده خواهد شد.

حداقل مدت اجاره خودرو 3 روز می باشد که در اوقات و فصول پرترافیک(ایام عید, تعطیلات تابستان و ...) به 7 روز افزایش می‌یابد. حداکثر مدت رنت نیز یک ماه بوده و برای رزروهای چند ماهه و یا یکساله با پشتیبانی تماس بگیرید.

اگر از آخرین تاریخ ورودتان به ترکیه بیش از شش ماه نگذشته باشد می‌توانید با گواهینامه بین‌المللی و گواهینامه ترجمه شده رانندگی کنید. اما اگر قصد اقامت بیش از ۶ماه دارید، برای رانندگی در ترکیه باید “گواهینامه ترکیه” را اخذ کنید.
‌ ‌‌گواهینامه رانندگی ترکیه دارای اعتبار 10 ساله و قابل تمدید می باشد؛ این کارت که تقریبا پس از کارت نفوس، از معتبرترین کارت های شناسایی در ترکیه به حساب می‌آید، در بیش از 140 کشور من جمله : آلمان، اتریش، دانمارک ، بلژیک ، چک، فرانسه، هلند، اسپانیا،تایلند، روسیه و... دارای اعتبار بوده و نیازمند تعویض نمی باشد؛ بنابراین، در اختیار داشتن آن بسیار سودمند خواهد بود.
‌‌ ‌افرادی که دارای گواهینامه رانندگی از کشور خود  می‌باشند، نیازی به پشت سرگذاشتن دوره های مرتبط و آزمون رانندگی ندارند. درنتیجه، تنها کافیست به سایت راهنمایی و رانندگی ترکیه (www.e-randevu.iem.gov.tr) مراجعه کرده و اقدام به دریافت راندوو (نوبت)، نمایند. ‌ ‌(هزینه میانگین کل در سال 2020 در حدود 1000لیر می‌باشد.))
‌‌ ‌
نحوه تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترکیه‌ای:
در روز ملاقات با در دست داشتن این مدارک و تحویل آن به اداره مربوطه، می توانید درخواست گواهینامه ترک خود را ثبت و طی 10 روز، صاحب گواهینامه رانندگی معتبر در ترکیه شوید. ‌‌ ‌ ‌ ‌‌ ‌‌ ‌ ‌
‌‌

مدارک لازم در روز ملاقات یا مراجعه حضوری به اداره راهنمایی و رانندگی ترکیه، عبارتند‌از:
1-اصل گواهینامه ایرانی
2-پرینت رنگی پشت و رو از اصل گواهینامه
3-ترجمه ترکیه ای گواهینامه ایرانی با مهرتایید کنسولگری ترکیه
4-پرونده تشکیل شده راننده در روز ملاقات توسط اداره راهنمایی و رانندگی
5-کارت یا دفترچه اقامت
6-چهار عدد عکس 6x4 مخصوص گواهینامه
7-برگه سلامت (قابل دریافت از بیمارستان ها پس از ارائه درخواست معاینه سلامت برای گواهینامه)
8-برگه گروه خونی
9-مدرک تحصیلی (در ترکیه به افرادی که فاقد مدرک پایان دوره ابتدایی می باشند، گواهینامه صادر نمی گردد)
‌‌10-فیش پرداختی هزینه های لازم به حساب اداره گواهینامه یابانجی ها (قابل پرداخت در تمامی بانک ها)

خودرو بصورت ۲۴ ساعته و مبنای شروع ۲۴ ساعت از زمان تحویل خودرو میباشد . تا 120دقیقه تاخیر در بازگرداندن خودرو شامل هزینه اضافی نمی باشد ولی تاخیر بیش از 2 ساعت هزینه یک روز کامل خودرو را خواهد داشت.

تمامی خودروهای GOTOSAFAR دارای بیمه  هستند. اما باید توجه داشته باشید که چنانچه حین رانندگی تصادفی رخ دهد و تست الکل شما مثبت باشد تمامی خسارات‌ وارد شده به خودرو خود و خودرو طرف مقابل برعهده شما خواهد بود و بیمه هیچ هزینه‌ای را متقبل نخواهد شد ولو مقصر شما نباشید.همچنین باید در هر حادثه و اتفاقی باید گزارش پلیس را دریافت نمایید تا بتوانید از پوشش بیمه خودرو استفاده کنید.

کارهایی که شما باید در مورد یک حادثه انجام دهید عبارتند از: تماس با واحد پشتیبانی گوتوسفر وسپس تماس با افسر پلیس راهنمایی و رانندگی (با شماره 155 یا 112) و ممانعت از تغییر محل خودرو، تهیه گزارش حادثه توسط پلیس و یک گزارش تست الکل باید انجام شود. اگر وسیله نقلیه دیگری در تصادف درگیر است، شما باید یک کپی از مدارک راننده شامل بیمه نامه و گواهینامه و کارت شناسایی دریافت نمایید، اگر وسیله نقلیه شما نمیتواند حرکت کند، شما باید با شرکت ما تماس بگیرید تا توسط یک یدک کش خودرو به نزدیکترین تعمیرگاه منتقل گردد. (چنانچه حین رانندگی تصادفی رخ دهد و تست الکل شما مثبت باشد تمامی خسارات‌ وارد شده به خودرو خود و خودرو طرف مقابل برعهده شما خواهد بود و بیمه هیچ هزینه‌ای را متقبل نخواهد شد ولو مقصر شما نباشید.)

شما باید خودروخود را با دقت جهت حفظ ایمنی خود استفاده نمایید ولی در صورت بروز هر گونه حادثه به ترتیب زیر عمل نمایید: ابتدا به شرکت اعلام کنید سپس با پلیس (155 و یا 122) تماس بگیرید و یک کپی از گزارش تایید شده پلیس به همراه مدارک خودرویی که با شما تصادف کرده و کپی کارت شناسایی و گواهینامه و بیمه فرد مقابل دریافت کنید. (چنانچه حین رانندگی تصادفی رخ دهد و تست الکل شما مثبت باشد تمامی خسارات‌ وارد شده به خودرو خود و خودرو طرف مقابل برعهده شما خواهد بود و بیمه هیچ هزینه‌ای را متقبل نخواهد شد ولو مقصر شما نباشید.)

خودرو با باک خالی(فقط در حد رسیدن به اولین پمپ سوخت خواهد اشت) ارایه داده شده و باک خالی دریافت میگردد. توجه داشته باشید که درصورت برگشت خودرو با باک پر هیچ هزینه ای بابت سوخت موجود در خودرو به شما برگشت داده نخواهد شد

پرداخت عوارض اتوبان و پل‌ها در ترکیه بصورت الکترونیک می‌باشد. به این صورت که با چسباندن برچسب عوارض اتوبان (HGS) و وارد کردن شارژ روی خودرو نسبت به پرداخت عوارض اقدام می‌شود. خودروهای سواری باید از گیت HGS عبور کنند و در هر بار عبور از گیت، از اعتبار وارد شده برای برچسب کم می شود.

در صورت عدم اعتبار کافی هنگام عبور از اتوبان و یا پل، هزینه عوارض اتوبان روی پلاک ماشین ثبت می‌شود که هنگام تحویل دادن خودرو به پرسنل می‌توانید عوارض اتوبان مازاد خود را پرداخت کنید.


در صورت عودت خودرو زودتر از تاریخ ثبت شده برای رزرو جاری، هزینه روز باقی مانده در پروفایل شما ثبت خواهد شد . توجه داشته باشید که مبلغ ثبت شده در پروفایل به منزله کیف پول ( اعتبار ) برای شما می باشد که برای ثبت رزروهای آتی در GOTOSAFAR می توانید استفاده کنید.این مقدار زمان نباید زیر 24 ساعت باشد.

تمامی دفاتر GOTOSAFAR در فرودگاه های مذکور شهرهای تعریف شده می باشد و تحویل خودرو در مرکز شهر یا محل مورد تقاضای مشتری فقط در شهر استانبول امکان پذیر خواهد بود.(دقت کنید که شرایط و قیمت خودروهایی که در داخل شر تحویل داده میشوند متفاوت از خودروهای شعبه فرودگاه میباشد).

بیمه خسارات جزئیMHG  یا همان mini hasar guvencesıبرای موقعیت هایی می باشد که خسارت وارد شده درمکان های غیر عمومی و در زمان عدم حضور راننده اتفاق افتاده است که تا سقف 300 لیر خسارات وارده را پوشش می‌دهد. ( به عنوان مثال وقوع حادثه برای خودرو در پارکینگ ). توصیه ما استفاده از این بیمه برای رزروهای کمتر از ده روز می باشد. 

بله؛برای ثبت راننده دوم کافیست هنگام رزرو در لیست موارد امکانات بیشتر تیک راننده دوم را بزنید و یا هنگام تحویل گرفتن خودرو در دفتر GOTOSAFAR ، شخص به همراه پاسپورت و گواهینامه بین المللی حضور داشته باشد تا به عنوان راننده دوم در قرارداد رنتال ثبت شوند.

درنظر داشته باشید که جهت اضافی نمودن راننده دوم به ازای هر روز رزرو باید مبلغ اضافی پرداخت گردد.

خیر؛ طبق قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه برای خودروهای اجاره شده، تنها  راننده اصلی که هنگام ثبت رزرو،  اجاره با نام وی انجام شده است و راننده دوم ثبت شده در قرارداد اجازه استفاده از خودرو رو دارند. 

استفاده فرد دیگری به جز راننده اصلی و راننده دوم غیرقانونی بوده و موجب جریمه نقدی و ایجاد پرونده سرقت برای شخص خاطی خواهد شد.

بله؛ مدت زمان رنت در هزینه ها تاثیر بسزایی دارد. به این صورت که هر چه تعداد روزهای رزرو شده بیشتر باشد، هزینه روزانه خودروها کاهش خواهد یافت.همچنین بسته به تاریخ و میزان موجودی خودرو قیمت خودروها نیز تفاوت خواهند داشت

بله؛ درصورتی که گواهینامه به زبان انگلیسی باشد،  از سوی اداره راهنمایی و رانندگی ترکیه، قابل قبول خواهد بود.ولی توصیه میکنیم جهت اطمینان قبل از رزرو از معتبر بودن گواهینامه  از همکاران واحد فروش استعلام بگیرید

توجه: درصورتی که آخرین تاریخ ورود شما به ترکیه بالای 6 ماه باشد، فقط گواهینامه معتبر ترکیه قابل قبول خواهد بود.

بله؛ جهت تمدید می بایست حداقل از48ساعت  قبل، مدت زمان تمدید درخواستی را به واحد فروش اعلام کنید. واحد فروش پس از بررسی رزرو، در صورت مساعد بودن خودرو، تمدید را برای شما ثبت خواهند کرد.توجه داشته باشید که ثبت تمدید به مانند ثبت رزرو ،منوط به واریز مبلغ برای روزهای اضافه شده می باشد.

‌‌‌سوخت خودروهای دیزلی، گازوئیل و سوخت خودروهای بنزینی، بنزین می باشد. در کشور ترکیه نرخ هر لیتر بنزینمعمولا چند لیر نسبت به سوخت گازوِئیل گرانتر میباشد.
‌‌
ب‌عضا هزینه اجاره خودروهای دیزلی نسبت به خودروهای بنزینی به ازای هر روز کمی گرانترمی باشد ‌‌.‌انتخاب خودرو دیزلی یا بنزینی نسبت به مدت زمان رزرو شما میتواند تاثیرگذار باشد.از این رو توصیه GOTOSAFAR برای رزروهای بیشتر از 10 روز، انتخاب خودروهای دیزلی می‌باشد.
‌به لحاظ فنی موتورهای دیزلی معمولا پرقدرت‌تر از موتورهای بنزینی هستند و مصرف سوخت بهینه تری دارند.

بنابر قانون جهانی و‌بین‌المللی رنتال کار ، مدل تمامی خودروها حداقل باید یک یا دو ساله باشند.از این رو تمامی خودروهای GOTOSAFAR مدل ۲۰۱۸ و بالاتر هستند.

بله؛ کلیه دفاتر GOTOSAFAR 7 روز هفته بطور 24 ساعته دایر می باشند. از این رو امکان دریافت و تحویل خودرو در هر ساعتی ازشبانه روز مقدور می باشد.

در شهری مانند استانبول، هزینه تاکسی از فرودگاه تا هتل در مسافت های معمولی، چیزی در حدود 300-500لیر خواهد بود . این در حالیست که شما می توانید با همین هزینه، یک روز کامل خودرو شخصی در اختیارتان داشته باشید. بنابر این حتی اگر بخواهید سفرِ بین شهری در ترکیه داشته باشید، باتوجه به نرخ بلیط های هوایی و زمینی باز هم کرایه خودرو برای شما به صرفه تر است؛ چرا که ضمن لذت از سفر جاده ای، حق انتخاب بیشتری درباره مقصد و توقف های بین مسیری خواهید داشت.

برای مقایسه هزینه تاکسی با کرایه خودرو، کافیست اپلیکیشن «BiTaksi» را روی گوشی خودنصب کرده، مبدا و مقصد را انتخاب نمایید تا هزینه کرایه تاکسی را برای شما نمایش دهد. حال اگر همین مبلغ را نسبت به مجموع هزینه های تردد در شهر درنظر بگیرید، متوجه بالا بودن هزینه تاکسی نسبت به اجاره خودرو خواهید شد.

در صورتی که جهت تمدید اقدام نکرده و خودرو را در تاریخ و ساعت مقرر در ووجر، تحویل شرکت ندهید. بعد از گذشت 2 ساعت از زمان برگشت شکایتی از طرف شرکت با عنوان سرقت خودرو علیه راننده تنظیم گشته و پیگیری قانونی انجام خواهد شد. 

لذا جهت جلوگیری از پیش آمد چنین اتفاقی حتما در صورت نیاز به تمدید 48 ساعت قبل به همکاران فروش اطلاع دهید. 

logo-samandehi
Mastercard Logo
Visacard Logo
AmericanExpress Logo