ورود

استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی ازمیر

همیشه یکی از اصلی ترین دغدغه های گردشگران خارجی در کشور مقصد، انتخاب مناسب ترین وسیله نقلیه و پرداخت مقرون به صرفه ترین هزینه در این رابطه می باشد. باتوجه به تعداد بی شمار گردشگران خارجی که هر ساله از ترکیه بازدید می کنند، ما در این مقاله به معرفی انواع وسایل نقله عمومی موجود در ازمیر و هزینه های آنها می پردازیم.

ازمیر که سومین شهر بزرگ و محبوب ترکیه می باشد، بواسطه ویژگی های متنوع گردشگری به لحاظ تاریخی، طبیعی و زندگی، بسیار مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار می گیرد. همین موضوع موجب شد تا دولت این کشور توجه ویژه ای به زیرساخت ها و به روز رسانی ازمیر داشته و تسهیلات فراوانی را در امور مختلف بویژه حمل و نقل عمومی درنظر گرفته و ایجاد کنند که شامل: مترو، اتوبوس، تراموا، قطار برقی، کشتی، تاکسی و هواپیما می باشد.

  • حمل و نقل با تاکسی: 

همانگونه که می دانید، تاکسی عمومی ترین و اکثرا پرهزینه ترین وسیله نقلیه عمومی می باشد که تنها مزیت آن اختصاصی بودن و در بیشتر مواقع سریع بودن آن می باشد. در ترکیه بطور پیش فرض، تاکسی مترها مبلغی را به عن.ان هزینه اولیه محاسبه می کنند که مجموع آن با مسافتی که می پیمایید، هزینه نهایی کرایه شما خواهد بود که این مبلغ در ازمیر، برابر با ۳٫۹۰ لیر به ازای هر کیلومتر یعنی حدودا ۳٫۷۰ لیر می باشد. آنچه شما هنگام سوار شدن به تاکسی باید مدنظر داشته باشید، آن است که رانندگان می بایست هنگام سوار شدن شما، حتما تاکسی متر خود را که معمولا روبروی مسافر می باشد روشن و این وسیله رقم پیش فرض ۳٫۹۰ را نشان دهد. همچنین، احتمال دارد این نرخ در زمان شلوغی خیابان ها و ترافیک با کمی افزایش همراه باشد.

  • اتوبوس های درون شهری:

یکی از رایج ترین وسایل نقله در هر شهری، اتوبوس ها می باشند که در ازمیر نیز این سامانه موسوم به ای-شات (Eshot)، از سال ۱۹۴۳، با استفاده از ۱۴۶۵ دستگاه اتوبوس اقدام به جابجایی مسافران در اقصی نقاط شهر می کنند. متوسط هزینه پرداختی به این اتوبوس ها که از طریق کارت «ایزمیریم کارت» قابل پرداخت است، حدودا ۳ لیر می باشد.

  • اتوبوس های ایزبان (Izban):

این اتوبوس ها که در حال حاضر تنها دو مسیر فعالیت می کنند، از ساعت ۷ تا ۹ صبح هر سه دقیقه و نیم، تا سعت 8 شب هر چهار دقیقه و از 8 تا 12 شب هر هفت دقیقه، در ایستگاه های خود حاضر می شوند. مسیرهای فعالیت ایزبان که از سمت شمال به جنوب ازمیر می باشند، از تپه کوی (Tepekoy)، شروع و در منه مِن (Menemen)، به پایان می رسد؛ مسیر دوم نیز از علی آقا (Aligea)، تا سلجوک (Selçuk)، می باشد. امکان جایگزینی اتوبوس های ایزبان و مترو در دو ایستگاه: حیلال (Hilal)، و هالکاپینار (Halkapinar)، مقدور است. اطلاع بیشتر درخصوص نحوه استفاده از اتوبوس های ازبان، می توان به وب سایت: http: //www.eshot.gov.tr/HareketSaatleri.aspx?TIP=TumHatlar، مراجعه کرد.

  • استفاده از مترو:

در ازمیر سیستم مترو نقش بسیار مهم و بالایی در حمل و نقل شهری داشته و بار زیادی از حجم ترافیک شهر را کاهش می دهد. شما می توانید از طریق مترو به تمامی نقاط ازمیر دسترسی داشته و به راحتی سفر کنید. هزینه پرداختی برای سوار شده به مترو ۵ لیر می باشد که با «ازمیر کارت» قابل پرداخت می باشد (در ادامه به نحوه دریافت این کارت اشاره خواهد شد). ساعت کار متروی ازمیر، از ۶ صبح تا نیمه شب بوده و اطلاعات بیشتر در این رابطه در با مراجعه به وب سایت: http://www.izmirmetro.com.tr/SeferPlani/35، در دسترس می باشد.

  • جابجایی از طریق تراموا:

تراموا که یکی از محبوب ترین وسایل حمل و نقل عمومی در سرلسر جهان می باشد، بیشتر مورد استفاده گردشگران بوده و گکرایه آن از طریق «ازمیریم کارت» قابل پرداخت می باشد.

  • سوار شدن به کشتی و اتوبوس های دریایی (واپور):

این خدمات حمل و نقلی که از طریق شرکت «ایز دنیز» و از سال ۱۹۹۲ انجام می گیرد، همه روزه با ۲۵ کشتی در ۹ مسیر مختلف، حدودا ۲۰۲ سفر را انجام و ۵۰ هزار مسافر و ۱۳۰۰ خودرو را جابجا می کنند. اطلاعات بیشتر در رابطه با ساعات فعالیت و توقفگاه های آنها در وب سایت: http: //www.izdeniz.com.tr/، درج گردیده است.

نحوه تهیه کارت الکترونیکی «ازمیریم کارت»

کارت الکترونیکی «ایزمیریم کارت» که در ازمیر از آن جهت پرداخت هزینه های حمل و نقل عمومی استفاده می شود، شبیه به کارت های اتوبوس و مترو در ایران بوده که با تهیه آن می توان از کلیه خدمات مربوط به وسایل حمل و نقل عمومی در ازمیر استفاده نمود. شما می توانید «ایزمیریم کارت» را از کلیه مراکز فروش در سطح شهر خریداری و در همان مراکز نیز به میزان دلخواه شارژ نمایید. بلیط دیگری تحت پوشش «ازمیریم کارت» می باشد، «بلیط ۳۵» است که به صورت کاغذی بوده و می توان آن را تا ۳ (۱۱ لیر)، ۵ (۱۷ لیر)، و ۱۰ بار (۳۲ لیر)، استفاده کرد. همچنین، بلیط ۳۵ نیز وجود دارد که آن را می توان از ایستگاه مرکزی تهیه و در: مترو، قطارهای حومه شهری و تمامی اتوبوس ها استفاده کرد.

حمل و نقل برون شهری و روستایی

در سال ۱۹۹۸ پایانه اتوبوس برون شهری ازمیر فعالیت خود را آغاز و امروزه با: ۱۲۸ سکو، ۱۵۵ اتوبوس برونن شهری و ۴۰ اتوبوس بین روستایی، توسط ۱۹۵ شرکت خدمات خود را ارائه می دهد. در همین راستا، «ایزبان» نیز با جابجایی بین مسیرهای برون شهری و فرودگاه ازمیر، به عنوان پل ارتباطی عمل می کند. اطلاعات بیشتر در این رابطه، با مراجه به وب سایت های زیر بطور کامل در دسترس می باشد:

حمل و نقل هوایی در ازمیر

فرودگاه «عدنان مندرس» به عنوان تنها فرودگاه غیرنظامی ازمیر در ۱۷ نوامبر ۱۹۸۷ افتتاح و با افزایش چشمگیر مسافران داخلی و بین المللی تعداد پروازها و خطوط هوایی داخلی و خارجی آن بسیار گسترده شده است. برای اطلاع از راه های دسترسی از ازمیر و مناطق اطراف به این فرودگاه، می توانید به لینک: http://www.havas.net/tr/Hizmetlerimiz/OtobusHizmetleriVeOtopark/OtobusServisNoktalari/Pages/Izmir.aspx، مراجعه کنید؛ همچنین، فرودگاه عندنان مندرس بواسطه قرار داشتن یکی از ایستگاه های متروی ایزبان در میسر این فرودگاه، دسترسی به آن را آسان تر نموده است (http://www.izban.com.tr/Sayfalar/Anasayfa.aspx). اتوبوس های «ای شات» نیز در این مسیر فعالیت کرده و در فرودگاه عندنان مندرس دارای ایستگاه می باشند (http://www.eshot.gov.tr/HareketSaatleri.aspx?TIP=Havaalani&HatNo=200).

فهرست شرکت های هواییمایی داخلی و خارجی در ازمیر:

شرکت های هوایی داخلی

شرکت های هوایی خارجی با پرواز مستقیم

آناتولی جت (anadolujet.com)

ای جین ایر (aegeanair.com)

اطلس گلوبال (atlasglb.com)

اطلس گلوبال (atlasglb.com)

اونور ایر (onurair.com)

هواپیمایی پگاسوس (flypgs.com)

هواپیمایی پگاسوس (flypgs.com)

سان اکسپرس (sunexpress.com/tr)

سان اکسپرس (sunexpress.com/tr)

---

هواپیمایی ترک (turkishairlines.com/tr-tr)

---مقالات مرتبط

logo-samandehi